Interpretacja indywidualna z dnia 29 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.468.2024.4.JS
Pożyczki udzielone przez Spółkę będą podlegały opodatkowaniu VAT i jednocześnie będą korzystać ze zwolnienia od tego podatku, to w sprawie zastosowanie znajdzie wyłączenie z opodatkowania PCC, o którym mowa w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy. Rodzaj waluty udzielonej pożyczki pozostaje bez wpływu na wydane rozstrzygnięcie.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
19 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 11 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki. Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowana będąca stroną postępowania:
Pani A. B. (dalej: Pożyczkobiorca)
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
X. Sp. z o.o. (dalej: Pożyczkodawca, Spółka)
NIP: (…)
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka prowadzi działalność gospodarczą pod firmą X. spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Y., jest wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy (…) pod numerem KRS: (…) kapitał zakładowy: (…) zł, NIP: (…), REGON: (…) (dalej jako: „Spółka” lub „Pożyczkodawca”). Przeważającym przedmiotem działalności Spółki zgodnie z polską klasyfikacją działalności jest działalności związana z (…), ponadto Spółka zajmuje się także m.in. obiektami noclegowymi, turystycznymi i miejscami krótkotrwałego zakwaterowania czy też wytwarzaniem gotowych posiłków i dań oraz działalnością organizatorów turystyki.
Pani A. B. jest wspólnikiem Spółki i posiada (…) udziałów w kapitale zakładowym Spółki o łącznej wartość (…) zł. Dodatkowo Pani A. B. pełni w Spółce funkcję członka zarządu Spółki. Pani A. B. nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Udzielanie pożyczek oraz działalność finansowa nie jest przedmiotem działalności Spółki ujawnionym w Krajowym Rejestrze Sądowym ani wynikającym z samej umowy Spółki. Spółka w ramach swojej działalności nie zajmuje się zawodowo udzielaniem pożyczek ani kredytów.
W przyszłości Spółka planuje udzielenie wspólnikowi Pani A. B. (dalej także jako: „Pożyczkobiorca”) pożyczek na następujących zasadach. Przy zawarciu umów Spółka będzie reprezentowana przez pełnomocnika powołanego w trybie art. 210 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych. Każdorazowo pożyczka będzie udzielona na wskazany okres. Dodatkowo, zgodnie z Umową, Pożyczkobiorca zobowiązany będzie do zapłaty na rzecz Pożyczkodawcy odsetek w wysokości opisanej każdorazowo w treści umowy pożyczki.
Ponadto, przy zawieraniu przedmiotowych umów w przyszłości Spółka nie dokona zmiany umowy Spółki w zakresie przedmiotu prowadzonej działalności. Przedmiotem działalności Spółki nie będzie działalność finansowa ani działalność związana z udzielaniem pożyczek czy kredytów. Spółka będzie prowadziła działalność gospodarczą z uwzględnieniem dotychczasowego PKD. Spółka pozostanie czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, natomiast wspólnik Spółki nie będzie czynnym podatnikiem tego podatku.
Pożyczki udzielane będą wspólnikowi Spółki. Udzielenie tego rodzaju pożyczek będzie się odbywać na zasadach wskazanych powyżej, tj. na podstawie umów pożyczek zawieranych przez Spółkę, która będzie reprezentowana w sposób przewidziany przepisami Kodeksu spółek handlowych – w szczególności z uwzględnieniem brzmienia art. 210 § 1 Kodeksu spółek handlowych, ze wspólnikiem Spółki. Umowy pożyczek będą charakteryzować się odpłatnością i w ich treści będzie przewidziane wynagrodzenie dla Spółki. Każdorazowo w treści umowy pożyczki zastrzeżone będzie postanowienie przyznające Spółce wynagrodzenie z tytułu zawartej umowy w postaci oprocentowania adekwatnego i odpowiedniego dla waluty danej pożyczki. Pożyczki mogą być udzielane w różnych walutach, tj. m.in. w złotych polskich (PLN), euro (EUR), czy dolarach amerykańskich (USD).
Umowy będą ważne i skuteczne.
Pożyczki w całości przeznaczone będą na cele prywatne Pożyczkobiorcy.
Podsumowując, jak Państwo wskazali, pożyczki udzielone zostaną przez Spółkę będącą czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, wspólnikowi i członkowi zarządu nieprowadzącemu indywidualnej działalności gospodarczej, który nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Pytania
1. Czy w przypadku zawarcia przez Spółkę i wspólnika w przyszłości umów pożyczek z uwzględnieniem tego, że przedmiotem działalności Spółki nie jest i nie będzie działalność finansowa, w tym udzielanie pożyczek i kredytów, a zawarte umowy pożyczek będą przewidywać dla Spółki wynagrodzenie w postaci oprocentowania, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem podatku od towarów i usług i jednocześnie Spółka będzie korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?
2. Czy w przypadku, gdy wskazana w pkt 1 powyżej czynność udzielenia przez Spółkę pożyczki będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i jednocześnie korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług, to Pożyczkobiorca na podstawie art. 2 ust. 4 lit. b) (winno być: art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych będzie korzystał z wyłączenia i nie będzie zobowiązany do obliczenia i uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych?
3. Czy fakt udzielenia pożyczki w walucie obcej (np. dolar amerykański, euro) będzie mieć znaczenia dla odpowiedzi na pytania opisane w pkt 1 i 2 powyżej, a jeśli tak, to jakie?
Państwa stanowisko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
Ad. 2
Państwa zdaniem, mając na uwadze fakt, że Spółka podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jednakże czynności zawierania pożyczek będą zwolnione z podatku od towarów i usług, to Pożyczkobiorca nie będzie zobowiązany, na podstawie art. 2 ust. 4 lit. b) (winno być: art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, do obliczenia i uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku zawierania umów pożyczek w przyszłości.
Wskazali Państwo, że zgodnie z treścią art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi podlegają następujące czynności prawne umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku a obowiązek podatkowy z tego tytułu powstaje z chwilą udzielenia pożyczki – dokonania czynności prawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) i obciąża pożyczkobiorcę (art. 4 pkt 7 omawianej ustawy). Podkreślili Państwo, że ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych przewiduje w art. 2 wyłączenia w zakresie opodatkowania tym podatkiem.
W myśl art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach;
- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Zgodnie z powyższym, nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych takie czynności cywilnoprawne, w których przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej konkretnej czynności. W sprawie zachodzi właśnie taki przypadek.
Powołali Państwo na interpretację indywidualną, która – Państwa zdaniem – potwierdza to stanowisko.
Wskazali Państwo, że Spółka jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, będzie korzystała ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług, wobec czego powyższa okoliczność wypełnia przesłankę przewidzianą w art. 2 ust. 4 lit. b) (winno być: art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczącą konieczności wystąpienia zwolnienia od podatku od towarów i usług z tytułu dokonanej czynności przez przynajmniej jedną ze stron tej czynności.
Podsumowując, Państwa zdaniem, Pożyczkobiorca korzysta w sprawie z przedmiotowego wyłączenia i tym samym nie będzie zobowiązany do wyliczenia i uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (zgodnie z art. 2 ust. 4 lit. b – winno być: art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych) w przyszłości w przypadku zawarcia umów pożyczek na zasadach opisanych powyżej w stanie faktycznym sprawy.
Ad. 3
Państwa zdaniem, kwestia udzielenia pożyczek przez Spółkę w walucie obcej, tj. walucie dolara amerykańskiego lub euro wobec istnienia zwolnień i wyłączeń, o których mowa w stanowisku do pyt. 1 i 2, pozostaje irrelewantna dla przedmiotowej sprawy.
W Państwa ocenie, Spółka będzie korzystać w sprawie ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług i nie będzie zobowiązana do uiszczenia podatku od towarów i usług wobec czynności udzielenia pożyczki (zawarcia Umowy pożyczki pomiędzy Spółką, a jej wspólnikiem i członkiem zarządu), a Pani A. B. nie będzie zobowiązana do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych, wobec treści art. 2 ust. 4 lit. b) (winno być: art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i wynikającego z wskazanego przepisu wyłączenia.
Państwa zdaniem, kwestia udzielenia pożyczki w walucie obcej miałaby znaczenie wyłącznie w odniesieniu do obliczenia należnego podatku i ewentualnego ustalenia dnia (konkretnej daty), na jaki ustalony winien być kurs waluty niezbędny do wyliczenia właśnie kwoty należnego podatku – wobec istnienia zwolnień i wyłączeń zarówno dla podatku od towarów i usług, jak i podatku od czynności cywilnoprawnych, waluta w jakiej udzielona będzie pożyczka jest bez znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy.
Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołaliśmy powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295):
Podatkowi podlegają: umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku.
W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.
Natomiast zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1a ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą każdorazowej wypłaty środków pieniężnych, jeżeli umowa pożyczki określa, że wypłata środków pieniężnych nastąpi niejednokrotnie i ich suma nie jest znana w chwili zawarcia umowy.
Na podstawie art. 4 pkt 7 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie pożyczki i umowie depozytu nieprawidłowego – na biorącym pożyczkę lub przechowawcy.
Na podstawie przywołanych wyżej regulacji prawnych należy stwierdzić, że umowy pożyczki podlegają generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na biorącym pożyczkę.
Niezależnie od powyższego, w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ww. ustawy:
Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,
b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności, z tytułu tej czynności, jest z tego podatku zwolniona (z wyjątkami w ustawie wskazanymi).
W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570, 1598, 1852) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
Z opisu sprawy wynika, że w przyszłości Państwo planują zawrzeć umowy pożyczek, zgodnie z którymi Pożyczkodawca (Zainteresowany niebędący stroną postępowania – Spółka) udzieli Pożyczkobiorcy (Zainteresowanej będącej stroną postępowania) oprocentowanych pożyczek. Każdorazowo pożyczka będzie udzielona na wskazany okres. Pożyczkobiorca zobowiązany będzie do zapłaty na rzecz Pożyczkodawcy odsetek w wysokości opisanej każdorazowo w treści umowy pożyczki.
Jakkolwiek zapytanie Państwa dotyczy opodatkowania umowy pożyczki podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności ustalenia wymaga kwestia, czy transakcja ta podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia jej podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności regulacjami w zakresie ustawy o podatku od towarów i usług skutkuje wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Z interpretacji indywidualnej znak: 0111-KDIB3-1.4012.553.2024.3.MG wydanej w zakresie podatku od towarów i usług wynika, że udzielanie pożyczek (przez Spółkę na rzecz Pożyczkobiorcy) będzie:
-podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług;
-korzystało ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.
Skoro z ww. interpretacji wynika, że pożyczki udzielone przez Spółkę będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i jednocześnie będą korzystać ze zwolnienia od tego podatku, to w opisanej sprawie zastosowanie znajdzie wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, o którym mowa w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2, zgodnie z którym zawarcie umów pożyczek nie będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych i po stronie Pożyczkobiorcy nie powstanie obowiązek wyliczenia i uiszczenia tego podatku, uznaliśmy za prawidłowe.
Skoro czynność udzielania w przyszłości przez Spółkę (Pożyczkodawcę) pożyczek pieniężnych na rzecz Pożyczkobiorcy nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, to rodzaj waluty udzielonej pożyczki pozostaje bez wpływu na wydane rozstrzygnięcie.
Zatem, Państwa stanowisko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, w kwestii objętej pytaniem nr 3, zgodnie z którym waluta, w jakiej udzielona będzie pożyczka nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia przedmiotowej sprawy, jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja znak: 0111-KDIB3-1.4012.553.2024.3.MG.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
Pani A. B. (Zainteresowana będąca stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.