Interpretacja indywidualna z dnia 28 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.490.2024.2.SH
1. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, w związku z planowanym Podziałem, powstanie przychód po stronie Wnioskodawcy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT. 2. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, w związku z planowanym Podziałem, powstanie przychód po stronie Wnioskodawcy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy ustalenia:
- czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, w związku z planowanym Podziałem, powstanie przychód po stronie Wnioskodawcy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”);
- czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, w związku z planowanym Podziałem, powstanie przychód po stronie Wnioskodawcy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.
Uzupełnili go Państwo, w odpowiedzi na wezwanie pismem z 17 października 2024 r. (wpływ tego samego dnia).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. (dalej: „Wnioskodawca” albo „Spółka Przejmująca”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, podlegającym w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Wnioskodawca jest podmiotem nowo powstałym głównie w celu nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wnioskodawca jest spółką działającą w ramach grupy kapitałowej A. (dalej: „Grupa A.”) prowadzi działalność (…).
Planowany jest podział jednej ze Spółek wchodzącej w skład Grupy A. (dalej: „Spółka Dzielona”). Spółka Dzielona należy do tej samej grupy kapitałowej, co Wnioskodawca jest tak zwaną „spółką siostrą”. Spółka Dzielona jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów. Spółka Dzielona jest czynnym podatnikiem VAT oraz prowadzi działalność operacyjną z zakresu (…), jak i działalność (…). Spółka Dzielona planuje dokonać podziału poprzez wydzielenie, w ramach którego dojdzie do wydzielenia poszczególnych Jednostek w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 roku Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z dnia 5 stycznia 2024 r., tj., winno być: t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 18 ze zm., dalej: „KSH”). Na potrzeby niniejszego pisma w dalszej części zwanych wspólnie: „Jednostkami”.
Założeniem jest wydzielenie trzech Jednostek funkcjonujących w formie zorganizowanych części przedsiębiorstwa do odrębnych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz pozostawanie samodzielnie funkcjonującej działalności w obecnej Spółce Dzielonej. Kwestia czy wydzielane i pozastawiane w Spółce Dzielonej składniki majątkowe stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa nie jest przedmiotem tego wniosku, a na potrzeby niniejszego pisma należy stwierdzić, że dojdzie do wydzielenia zorganizowanych części przedsiębiorstwa. Warto podkreślić, że każda z Jednostek jest wyodrębniona organizacyjnie i finansowo oraz została wyposażona w dedykowane składniki majątkowe na przestrzeni wielu lat funkcjonowania w obecnej strukturze. Obecnie w Jednostkach:
1.istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, które są ze sobą powiązane funkcjonalnie;
2.zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
3.składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;
4.zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.
Planowany podział Spółki Dzielonej przez wydzielenie Jednostek zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn organizacyjnych i ekonomicznych, a jego głównym celem nie jest i nie będzie unikanie lub uchylenie się od opodatkowania. Do najważniejszych celów biznesowych planowanych działań należą, przede wszystkim:
- utworzenie przejrzystej struktury;
- rozwój w określonym regionie oraz w określonych lokalizacjach, które nie świadczą wobec siebie działalności konkurencyjnej;
- rozdzielenie zadań operacyjnych od zadań wspierających;
- pozyskanie nowych kontraktów w ramach procedury przetargowej;
- usprawnienie komunikacji z samorządami lokalnymi;
- prowadzenie działalności i rozliczenie świadczonych usług na określonym terytorium gospodarczym lub według konkretnej gałęzi działalności o charakterze „ogólnokrajowym” jak na przykład: (…)
- podejmowaniu decyzji i kierunków rozwojów pod kątem danej Jednostki realizującej zadania na konkretnym obszarze;
- sprawniejsza dystrybucja i redystrybucja środków finansowych oraz możliwość pozyskania nowych źródeł finansowania.
Celem planowanej reorganizacji jest również ograniczenie ryzyk ekonomicznych oraz prawnych w taki sposób, aby każda jednostka ponosiła odpowiedzialność (w tym konsekwencje ekonomiczne, cywilnoprawne oraz administracyjne) wyłącznie w zakresie prowadzonej przez siebie działalności. Proces, z założenia, przełoży się na synergie przychodowe i kosztowe w grupie m.in. poprzez prowadzenia danych segmentów działalności w wybranych spółkach z Grupy. Zakładany jest wzrost wolumenu świadczonych usług, a także oddzielenie ryzyk ekonomicznych związanych z działalnością polegającą na zagospodarowaniu (…) w konkretnych lokalizacjach/regionach lub w obszarach działalności o charakterze ogólnopolskim. Zatem planowana transakcja będzie wynikała z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych oraz głównym lub jednym z głównych jego celów nie będzie uniknięcie lub uchylanie się od opodatkowania. Podział zostanie przeprowadzony na mocy uchwały Zgromadzenia Wspólników Spółki Dzielonej oraz Zgromadzenia Wspólników Spółki Przejmującej. Składniki majątku (rozumiane jako zbiór aktywów i zobowiązań) oraz prawa i obowiązki przypisane do Jednostek wydzielanych oraz pozostające w Spółce dzielonej zostaną opisane w planie podziału (dalej: „Plan Podziału”).
Intencją jest przeniesienie wszystkich składników majątku oraz zobowiązań związanych z działalnością Jednostek. W wyniku Podziału dojdzie również do przejścia zakładu pracy w rozumieniu art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 1510 z późn. zm.; winno być: t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465 ze zm., dalej: „k.p.”), w konsekwencji czego Wnioskodawca stanie się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy z pracownikami. Wartość rynkowa majątku Spółki dzielonej (poszczególnych Jednostek), na dzień poprzedzający Dzień Podziału zostanie ustalona z zastosowaniem metody wyceny, uznanej za adekwatną przez zewnętrzny, profesjonalny podmiot dokonujący wyceny, dla celów której majątek będzie rozumiany jako zbiór aktywów i pasywów. Oznacza to, że wycena wartości majątku będzie uwzględniała zarówno wartość przenoszonych aktywów, jak i pasywów (zobowiązań) Spółki dzielonej. Wnioskodawca zamierza przyjąć dla celów podatkowych majątek Jednostki, w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej i kontynuować metody amortyzacji aktywów będących środkami trwałymi oraz wartości niematerialnych i prawnych, jak również kontynuować prowadzoną przez nią działalność prowadzoną na terytorium RP. W konsekwencji nie powstanie nadwyżka, w stosunku do wartości rynkowej majątku przenoszonego w wyniku podziału do Spółki Przejmującej, ponad przyjętą dla celów podatkowych wartość składników majątku wchodzącego w skład Jednostki. W zakresie powyższego zgodnie z art. 3 pkt 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz.U. z dnia 6 listopada 2023 tj., winno być: t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm., dalej: „Ordynacja podatkowa”) przez księgi podatkowe rozumie się księgi rachunkowe, podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencje oraz rejestry, do których prowadzenia, do celów podatkowych, na podstawie odrębnych przepisów, obowiązani są podatnicy, płatnicy lub inkasenci. Pojęcie ksiąg podatkowych jest zatem szersze od pojęcia księgi rachunkowej. Należy uznać, że wartość podatkowa może wynikać z innych dokumentów aniżeli księga rachunkowa (m.in. z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych).
W odniesieniu do udziałów objętych przez jedynego akcjonariusza Spółki Dzielonej w planie podziału parytet obejmowanych udziałów zostanie ustalony zgodnie wartością rynkową Jednostek. W związku z podziałem, dojdzie u Wnioskodawcy do podwyższenia kapitału zakładowego. Tym samym, Spółka Przejmująca dokona emisji nowych udziałów, które zostaną objęte przez Wspólnika Spółki dzielonej. Zgodnie z art. 4a pkt 16a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z dnia 29 grudnia 2023 r. tj., winno być: t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), wartość emisyjna udziałów oznacza cenę, po jakiej obejmowane są udziały, określoną w umowie spółki, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów. Wnioskodawca przyjmuje, że ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału, wartość rynkowa majątku Jednostek, nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów w spółkach przejmujących, które zostaną wydane Udziałowcowi Wnioskodawcy. W tym kontekście wartość emisyjna (wartość udziałów Wnioskodawcy) będzie stanowiła wartość majątku spółki dzielonej, który wydawany jest w zamian za otrzymanie udziałów Spółki Przejmującej. Wartość rynkową majątku podmiotu dzielonego, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT należy rozumieć jako wartość rynkową ustaloną z zastosowaniem właściwej metody wyceny, dla celów której majątek powinien być rozumiany jako zbiór aktywów i pasywów (tj. wycena wartości majątku, może uwzględniać również wartość przejmowanych pasywów (zobowiązań) spółki dzielonej).
W uzupełnieniu wniosku z 17 października 2024 r. odpowiadając na zadane pytania wskazali Państwo m.in., że:
- ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego (Spółki Dzielonej) otrzymanego przez Spółkę może przewyższać wartości przyjętej dla celów podatkowych składników tego majątku (nie wyższą od wartość rynkowej tych składników);
- składniki majątku podmiotu dzielonego (Spółki Dzielonej) otrzymanego przez Spółkę, Spółka przyjmie dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej i przypisze do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
Pytania
1. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, w związku z planowanym Podziałem, powstanie przychód po stronie Wnioskodawcy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT?
2. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, w związku z planowanym Podziałem, powstanie przychód po stronie Wnioskodawcy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad 1
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT, do przychodów zalicza się: „ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników”.
Jednocześnie zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się: „w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:
a)spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz
b)spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu”.
Z treści art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT wynika, iż przychodem spółki przejmującej jest co do zasady, różnica między wartością rynkową przyjętego majątku a wartością tego majątku dla celów podatkowych.
Przychód, o którym mowa w tym artykule nie powstanie po stronie Spółki Przejmującej, jeżeli Spółka Przejmująca majątek przyjmie dla celów podatkowych wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej względem przejmowanego majątku oraz Spółka Przejmująca przypisała wartości tych składników majątku do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, składniki majątku wchodzące w skład Jednostki, które w ramach podziału zostaną wydzielone ze Spółki Dzielonej i przejęte przez Spółkę Przejmującą, zostaną przypisane do działalności prowadzonej przez Spółkę Przejmującą na terytorium Polski.
Należy nadmienić, iż warunek wymieniony w art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT powinien być co do zasady spełniony w sytuacji połączeń i podziałów dokonywanych między podmiotami krajowymi, transakcje te bowiem powinny skutkować kontynuacją wyceny składników majątku dla celów podatkowych.
Wynika to z treści art. 93c Ordynacji podatkowej:
„§ 1. Osoby prawne lub spółki komandytowo-akcyjne przejmujące albo osoby prawne lub spółki komandytowo-akcyjne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału albo z dniem wydzielenia albo z dniem wyodrębnienia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej lub spółki komandytowo-akcyjnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im w planie podziału składnikami majątku. § 2. Przepis § 1 stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie - także majątek osoby prawnej lub spółki komandytowo-akcyjnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.”
Kontynuacja wyceny podatkowej składników majątku została wskazana jako istotny warunek zastosowania art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, m.in. w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 sierpnia 2022 r. Znak: 0111-KDIB2-1.4010.56.2022.1.AR:
„W przypadku więc, gdy powstanie nadwyżka wartości rynkowej majątku nad wartością, składników majątku przejmowanego przyjęta dla celów podatkowych i skoro, jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, wartość składników majątku Spółki Przejmowanej dla celów podatkowych zostanie przyjęta przez Wnioskodawcę w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Przejmowanej oraz przejęte składniki majątku zostaną przypisane do działalności Wnioskodawcy prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, to w omawianej sprawie będzie miał zastosowanie art. 12 ust. 4 pkt 3e i nie postawnie przychód podatkowy po stronie Wnioskodawcy”.
Spółka Przejmująca będzie kontynuowała wycenę podatkową przyjętą w księgach podatkowych podmiotu dzielonego. Co więcej, Wnioskodawca będzie kontynuował działalność gospodarczą w Polsce oraz pozostanie spółką podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Polski, a w związku z tym majątek Spółki Dzielonej przejęty w związku z Połączeniem zostanie przypisany do działalności prowadzonej przez Spółkę Przejmującą na terytorium Polski.
Mając to na uwadze, Wnioskodawca nie będzie miał podstaw do rozpoznania przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT również dlatego, że zastosowanie tego przepisu będzie wyłączone ze względu na spełnienie warunków, o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT.
Ad 2
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT: „Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności: ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej”.
Jednocześnie zgodnie z art. 4a pkt 16a ustawy o CIT, wartość emisyjna udziałów oznacza cenę, po jakiej obejmowane są udziały, określoną w umowie spółki, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów.
Stosownie do treści ww. przepisu przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.
Wartość emisyjna udziałów będzie wartością określoną w umowie spółki przejmującej i będzie ona odpowiadać wartości rynkowej majątku wydzielonego do danej spółki przejmującej.
Innymi słowy, wartość emisyjna (wartość udziałów Spółki przejmującej) będzie wartością majątku Spółki Dzielonej (Jednostki/ZCP przejmowanej), który wydany będzie w zamian za otrzymane udziały Spółki Przejmującej.
Wobec czego, w pewnym uproszczeniu, „ceną objęcia” udziałów jest równowartość majątku spółki dzielonej (konkretnej Jednostki) przekazanego spółce przejmującej (Wnioskodawcy).
Warty tutaj jest podkreślenia fakt, iż takie stanowisko zostało potwierdzone m.in. w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 maja 2022 r. Znak: 0111-KDIB2-1.4010.515.2021.4.DD oraz z dnia 29 listopada 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.561.2023.1.AND.
Dodatkowo, zdaniem Wnioskodawcy wartość rynkową majątku podmiotu dzielonego, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT należy rozumieć jako wartość rynkową ustaloną z zastosowaniem właściwej metody wyceny, dla celów której majątek powinien być rozumiany jako zbiór aktywów i pasywów (tj. wycena wartości majątku, może uwzględniać również wartość przejmowanych pasywów (zobowiązań) spółki dzielonej).
Ponadto, zgodnie z art. 12 ust. 13 ustawy o CIT nie stosuje się w ww. przepisów w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Cele planowanej reorganizacji nie są nastawione na uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania dlatego należy przyjąć, że wspomniany artykuł nie będzie miał zastosowania.
W świetle powyższego, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, a tym samym podział przez wydzielenie będzie neutralny z perspektywy Spółki Przejmującej na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.
Ponadto w uzupełnieniu wniosku z dnia 17 października 2024 r. wskazali Państwo, że podtrzymują swoje stanowisko w sprawie przedstawione we Wniosku, wskazując, iż w ocenie Spółki nie powstanie dla Spółki przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 8c w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805, ze zm., dalej: „ustawa o CIT”). W ocenie Spółki nie powstanie również przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.
Doprecyzowując stanowisko w sprawie, Spółka wskazuje, iż jak wynika z art. 16g ust. 9 ustawy o CIT, w razie podziału podmiotów wartość początkową środków trwałych (ŚT) oraz wartości niematerialnych i prawnych (WNiP) ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji podmiotu dzielonego (kontynuacja).
Jednocześnie, jak wynika z art. 16g ust. 19 ustawy o CIT, wskazanego wyżej przepisu (art. 16g ust. 9 ustawy o CIT) nie stosuje się do podziału podmiotów, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w podmiocie dzielonym, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Dodatkowo, jak wynika z art. 16g ust. 18 ustawy o CIT, wskazaną w poprzednich zdaniach kontynuację wyceny stosuje się, jeżeli z odrębnych przepisów wynika, że podmiot powstały z podziału lub podmiot istniejący, do którego przeniesiono w wyniku wydzielenia część majątku podmiotu dzielonego, wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki podmiotu przekształconego, połączonego albo podzielonego.
W tym kontekście Spółka wskazuje, że jak stanowi art. 93c § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. 2023, poz. 2383, z późn. zm.), osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują – pod warunkiem, że zarówno majątek wydzielany, jak i pozostający w spółce dzielonej stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa - we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku.
W związku z powyższym, Spółka będzie kontynuowała wycenę podatkową przyjętą w księgach podatkowych podmiotu dzielonego (Spółki Dzielonej). Ponadto, majątek Spółki Dzielonej przejęty w związku z podziałem zostanie przypisany do działalności prowadzonej przez Spółkę na terytorium Polski.
Tym samym, po stronie Spółki nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT gdyż zastosowanie tego przepisu będzie wyłączone ze względu na spełnienie warunków, o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT (tzn. zarówno w Spółce Dzielonej jak i w Spółce aktywa/majątek będą ujęte wg tych samych wartości podatkowych).
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zasady organizacji i funkcjonowania spółek prawa handlowego oraz problematyka podziału spółek została uregulowana w przepisach ustawy z dnia 15 września 2000 r. ustawy Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 18, dalej: „Ksh”).
Stosownie do postanowień art. 528 § 1 Ksh,
spółkę kapitałową i spółkę komandytowo-akcyjną można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych lub spółek komandytowo-akcyjnych. (...)
Natomiast zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 Ksh,
podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących, nowo zawiązanych lub spółki dzielonej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez wydzielenie).
Jest to jedyny podział, który nie skutkuje rozwiązaniem spółki dzielonej (art. 530 § 1 i § 2 Ksh).
Celem podziału przez wydzielenie jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, a następuje jedynie przeniesienie części jej majątku na inny podmiot.
Natomiast, zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki przejmującej przy podziale lub podziale przez wydzielenie regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”).
Stosownie do art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy o CIT,
przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Jednocześnie, jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy o CIT,
dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT,
za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
- przychody spółki dzielonej.
Zgodnie z treścią art. 7b ust. 1 pkt 1a ww. ustawy,
za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.
Powołany przepis nie stanowi jednak podstawy powstania zobowiązania podatkowego, a jedynie wskazówkę, do jakiego koszyka przychodów wskazane powyżej przychody powinny być zaklasyfikowane. Samo powstanie ewentualnego przychodu reguluje art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT,
przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT,
przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.
W tym miejscu należy wskazać, że przez wartość emisyjną udziałów (akcji) rozumie się, zgodnie z art. 4a pkt 16a ustawy o CIT,
cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).
Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3e ww. ustawy,
do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:
a) spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego, oraz
b) spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.
W myśl art. 12 ust. 13 ustawy o CIT,
przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Jak wynika z art. 12 ust. 14 ustawy o CIT,
jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Stosownie do art. 12 ust. 15 ustawy o CIT,
Przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:
1) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek lub podmiotów mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo
2) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo
3) art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.
Artykuł 12 ust. 16 ustawy o CIT stanowi,
przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy.
Jak wynika z wniosku, Wnioskodawca (Spółka przejmująca) i Spółka dzielona działają w ramach jednej grupy kapitałowej. W ramach grupy kapitałowej planowana jest reorganizacja struktury w taki sposób, że Spółka Dzielona planuje dokonać podziału przez wydzielenie trzech Jednostek funkcjonujących jako zorganizowane części przedsiębiorstwa do odrębnych spółek z o.o. oraz pozostawienie samodzielnie funkcjonującej działalności w obecnej Spółce Dzielonej. W ramach podziału przez wydzielenie jedna Jednostka zostanie wdzielona do Wnioskodawcy. W ramach podziału, Spółka Przejmująca otrzyma zestaw składników majątkowych oraz dojdzie u Wnioskodawcy do podwyższenia kapitału zakładowego. Tym samym, Spółka Przejmująca dokona emisji nowych udziałów, które zostaną objęte przez Wspólnika Spółki Dzielonej.
Państwa wątpliwości budzi kwestia ustalenia, czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, w związku z planowanym Podziałem, powstanie przychód po stronie Wnioskodawcy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT.
Odnosząc się do kwestii powstania ewentualnego przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT mogącego powstać po stronie Wnioskodawcy (Spółki Przejmującej) w wyniku planowanego podziału, wskazać należy, że z cytowanego już wyżej art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT wynika, że wartość przychodu na skutek podziału powinna zostać określona jako ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez Wnioskodawcę jako Spółkę Przejmującą w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.
Przychodem po stronie Spółki Przejmującej może więc być ewentualna nadwyżka wartości majątku ponad wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku.
W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego (Spółki Dzielonej) otrzymanego przez Spółkę może przewyższać wartości przyjętej dla celów podatkowych składników tego majątku (nie wyższą od wartość rynkowej tych składników).
Zatem, w wyniku planowanego podziału po stronie Wnioskodawcy jako Spółki Przejmującej może powstać przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT.
Niemniej jednak z uwagi na art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:
a)spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego, oraz
b)spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.
W analizowanej sytuacji obie ww. przesłanki zostaną spełnione, bowiem wskazali Państwo w uzupełnieniu wniosku, że składniki majątku podmiotu dzielonego (Spółki Dzielonej) otrzymanego przez Spółkę, Spółka przyjmie dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej i przypisze do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Reasumując, po stronie Wnioskodawcy (Spółki Przejmującej) na skutek planowanego podziału przez wydzielenie nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT.
Przedmiotem Państwa wątpliwości pozostaje również kwestia ustalenia, czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, w związku z planowanym Podziałem, powstanie przychód po stronie Wnioskodawcy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.
Odnosząc się do Państwa wątpliwości w pierwszej kolejności wskazać należy, że z cytowanego również wyżej art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT wynika, że przychodem dla spółki przejmującej może być ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki dzielonej.
W opisie sprawy wskazali Państwo, że ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku Jednostek, nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów w spółkach przejmujących, które zostaną wydane Udziałowcowi Wnioskodawcy.
Zatem, nie powstanie nadwyżka, o której mowa w art. 12 ust. 4 pkt 8d ustawy o CIT.
W związku z powyższym, po stronie Spółki Przejmującej na skutek planowanego podziału, nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.
Reasumując, Państwa stanowisko, w zakresie ustalenia:
- czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, w związku z planowanym Podziałem, powstanie przychód po stronie Wnioskodawcy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT – jest prawidłowe;
- czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, w związku z planowanym Podziałem, powstanie przychód po stronie Wnioskodawcy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT – jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Ponadto podkreślić należy, że ustalenia czy przeprowadzony podział spółki, o którym mowa we wniosku zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, nie może podlegać ocenie organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej. Informacja ta została przyjęta jako niepodlegający ocenie element zdarzenia przyszłego.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, iż zostały one wydane w indywidualnych sprawach podmiotów, które o ich wydanie wystąpiły, zatem nie są one wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).