Kiedy opłaty pobierane przez gminę za korzystanie z parkingu podlegają VAT – zmiana stanowiska
Szef KAS zmienił z urzędu interpretację indywidualną uznając, że opłaty dodatkowe pobierane przez gminę za korzystanie z parkingu niezgodnie z regulaminem podlegają VAT nawet, gdy gmina nie jest w stanie ustalić danych podmiotu korzystającego z miejsca parkingowego i egzekwować swoich należności. Obowiązek podatkowy powstanie tak jak dla usługi najmu. Gdy gmina korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie i nie wystawia faktury za pobrane opłaty może je ewidencjonować w JPK na podstawie dokumentów wewnętrznych.
Sprawa dotyczyła parkingów gminy znajdujących się poza pasem drogi publicznej. W uzasadnieniu zmiany stanowiska (zob. pismo Szefa KAS z 28 listopada 2024 r., sygn. DOP7.8101.62.2023.FMLM) czytamy:
Opodatkowanie opłat dodatkowych, gdy nie można ustalić danych nabywcy
Odnosząc się do pierwszej części pytania nr 1 należy stwierdzić, że opłata sankcyjna w postaci opłaty dodatkowej nakładana w przypadku stwierdzenia braku biletu parkomatowego lub przekroczenia opłaconego czasu parkowania stanowi w istocie wynagrodzenie za świadczenie usług. Otrzymana przez Wnioskodawcę opłata sankcyjna jest ściśle związana z korzystaniem z miejsca parkingowego (usługą parkingową) i wiąże się z niewywiązaniem się kierowcy pojazdu z obowiązków przewidzianych w regulaminie podczas korzystania z miejsca parkingowego.