Interpretacja indywidualna z dnia 27 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.559.2024.2.AND
Podział przez wydzielenie nie spowoduje przychodu po stronie spółki dzielonej (art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT).
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 września 2024 roku wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy:
- przenoszony do Nowej Spółki, w ramach procedury podziału poprzez wydzielenie, Majątek Przenoszony, będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
- majątek pozostający w Spółce po przeprowadzeniu procedury podziału poprzez wydzielenie, będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
- planowany podział poprzez wydzielenie z przeniesieniem do Nowej Spółki Majątku Przenoszonego spowoduje po stronie Spółki Dzielonej powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
- planowany podział poprzez wydzielenie z przeniesieniem do Nowej Spółki Majątku Przenoszonego spowoduje po stronie Spółki Dzielonej powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych innego niż wynikający z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 listopada 2024 r. (wpływ w tym samym dniu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Informacje o planowanym podziale
Planowane jest dokonanie podziału Spółki Dzielonej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 18 ze zm., dalej: „k.s.h.” lub „ustawa z dnia 15 września 2000 r.”), tj. podział Spółki Dzielonej przez wydzielenie z przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej (dalej jako: „Spółka Dzielona” lub „Spółka A”) i przeniesienie na Spółkę Przejmującą (dalej jako: „Spółka Przejmująca” lub „Spółka B”) części majątku Spółki Dzielonej w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, związanej z posiadaniem i wynajmem składników majątkowych przez Spółkę Dzieloną, między innymi przeniesione zostaną posiadane przez Spółkę nieruchomości wraz z wyposażeniem.
Przyczyny dokonania podziału Spółki Dzielonej
Przyczyną podziału spółki jest ochrona majątku wspólnika Spółki A. Przedmiotem działalności Spółki A jest działalność gospodarcza polegająca na (…).
W ramach struktury biznesowej skład przedsiębiorstwa Spółki A pozwoli na wyodrębnienie składników majątku pozwalających na świadczenie usług (…).
Planowany podział pozwoli na dywersyfikację majątku Spółki Dzielonej i oddzielenie majątku zaangażowanego w działalność połączoną z wysokim stopniem ryzyka (Spółka A – (…)) od działalności obarczonej niskim stopniem ryzyka (Spółka B – (…)). Dodatkowo można wskazać, iż podział będzie miał na celu wydzielenie części biznesu w celu umożliwienia jego funkcjonowania jako niezależnej firmy, co będzie skutkowało szerszymi możliwościami rozwoju, w tym m.in. większą elastycznością w dostosowywaniu się do trendów rynkowych i podejmowaniu strategicznych decyzji biznesowych oraz ułatwieniu pozyskiwania kapitału zewnętrznego. Podział powinien przełożyć się na zwiększenie tempa wzrostu wydzielanego biznesu, zabezpieczenie pozycji na rynku oraz stworzenie stabilnego zatrudnienia dla pracowników.
Po podziale Spółka A będzie kontynuować działalność gospodarczą w zakresie związanym z Częścią Przedsiębiorstwa Pozostającą w Spółce Dzielonej – (…).
Zgodnie z przepisem art. 530 § 2 zdanie drugie k.s.h., w przypadku przeniesienia części majątku spółki dzielonej poprzez wyodrębnienie nowej spółki, wydzielenie następuje w dniu wpisu do rejestru spółki przejmującej (dzień wydzielenia). W przypadku planowanego podziału będzie to dzień wpisu do rejestru przedsiębiorców Spółki Przejmującej.
Stosownie do art. 541 § 1 k.s.h., podział zostanie dokonany na podstawie uchwał Walnego Zgromadzenia Spółki Dzielonej.
Wartość majątku Spółki Dzielonej ustalona zostanie zgodnie z art. 534 § 2 pkt 3 k.s.h, tj. na określony dzień w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o ogłoszenie planu podziału. Podstawą ustalenia wartości majątku Spółki Dzielonej oraz wartości Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej będzie wartość księgowa.
Zgodnie z Planem Podziału, podział Spółki Dzielonej nastąpi w sposób opisany w art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. (podział przez wydzielenie), tj. w drodze przeniesienia na Spółkę Przejmującą – na warunkach określonych w Planie Podziału – części majątku Spółki Dzielonej stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”) oraz art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w zamian za udziały w Spółce Przejmującej, które w całości obejmie Jedyny Udziałowiec.
Różnica pomiędzy wartością Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej a łączną wartością nominalną nowo utworzonych udziałów w Spółce Przejmującej zostanie przeniesiona na kapitał zapasowy Spółki Przejmującej. W konsekwencji, łączna wartość kapitałów własnych Spółki Przejmującej po podwyższeniu kapitału zakładowego odpowiadać będzie sumie wartości kapitału własnego Spółki Przejmującej i wartości Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej.
Kapitał własny Spółki Dzielonej zostanie obniżony o kwotę będącą wartością Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, przy czym obniżenie to nastąpi wyłącznie poprzez wykorzystanie kapitału zapasowego Spółki Dzielonej.
Z uwagi na to, że podział Spółki Dzielonej nastąpi bez obniżenia kapitału zakładowego Spółki Dzielonej, w wyniku podziału nie dojdzie do wymiany udziałów w sensie ścisłym, gdyż Jedynemu Udziałowcowi przyznane zostaną wszystkie nowe udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Przejmującej z jednoczesnym zachowaniem wszystkich dotychczasowych udziałów w Spółce Dzielonej (100%) oraz zachowaniem dotychczasowego udziału w jej kapitale zakładowym (100%). Powyższe oznacza, że zgodnie z Planem Podziału, ustalona na dzień poprzedzający Dzień Podziału wartość rynkowa Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej (majątku otrzymanego przez Spółkę Przejmującą w wyniku Podziału) nie będzie niższa od wartości emisyjnej udziałów Spółki Przejmującej (w rozumieniu art. 4a pkt. 16a ustawy o CIT) przydzielonych jedynemu udziałowcowi Spółki A.
Nie przewiduje się obowiązku dokonywania dopłat, o których mowa w 529 i 4 k.s.h.
W wyniku Podziału nie przewiduje się przyznania jedynemu udziałowcowi jakichkolwiek szczególnych praw w związku z jej podziałem.
Podział zostanie dokonany z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania nie jest celem Podziału (ani głównym, ani jednym z głównych jego celów). Planowany Podział jest jednym z etapów procesu uporządkowania prowadzonej działalności przez Spółkę i optymalizacji wykorzystania zasobów Spółki. Celem tego procesu jest dostosowania struktury organizacyjnej oraz poziomu kosztów działalności do zachodzących zmian otoczenia konkurencyjnego.
Podział składników majątku Spółki A na Wydzielaną Część Przedsiębiorstwa Spółki B i składniki pozostające w Spółce Dzielonej zostanie dokonany według stanu bilansu sporządzonego na dzień dokonania podziału, a Wydzielana Część Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej zostanie szczegółowo opisana w Planie Podziału.
W szczególności, w skład Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki A będą wchodzić wskazane w Planie Podziału:
1)środki trwałe (majątek rzeczowy),
2)wartości niematerialne i prawne,
3)prawa i obowiązki wynikające z określonych umów zawartych z klientami przez Spółkę A (np. umowy najmu),
4)środki pieniężne oraz wierzytelności związane z (…) przez Spółkę A,
5)należności,
6)zobowiązania związane z aktywami przypisanymi do Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki A (w tym zobowiązania pracownicze związane z pracownikiem alokowanym do tej Części),
7)wszystkie inne zobowiązania i roszczenia pozostające w związku z Wydzielaną Częścią Przedsiębiorstwa Spółki A.
Wydzielana Część Przedsiębiorstwa Spółki A obejmie organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki A zespół składników materialnych, jak i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Wyodrębnienie organizacyjne Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki A wynikać będzie z wewnętrznych regulacji, przyjętych stosownymi uchwałami dotyczącymi struktury organizacyjnej Spółki A, podjętymi przez Zarząd Spółki Dzielonej.
Wydzielana Część Przedsiębiorstwa Spółki A umożliwi samodzielne prowadzenie działalności w zakresie (…) w Spółce B oraz zapewnienie prowadzenia działalności polegającej na (…).
Działalność w branży zajmującej się (…) obejmuje (…) w oparciu o aktualny majątek Spółki. Obecnie w ramach struktury wewnętrznej Spółki istnieje komórka zajmująca się działalnością związaną z (…), w skład której wchodzą księgowa, pracownik biurowy obsługujący wynajem. W istniejącym stanie faktycznym działalność Spółki w tym zakresie nabiera dużej wartości i szerszego znaczenia.
W szczególności Spółka planuje zwiększyć przychody z najmu, nabywając kolejne (…).
Działalność związaną z (…), (…), prowadzona jest w oparciu o majątek Spółki. Spółka przygotowuje się do rozszerzenia prowadzonej działalności gospodarczej w oparciu o wypracowaną markę – co ma zagwarantować Spółce osiąganie w przyszłości stałych, większych dochodów.
Działalność poszczególnych komórek organizacyjnych Spółki Dzielonej Wnioskodawcy jest tym samym całkowicie odrębna z perspektywy klientów i rynku, na jakim działają – de facto stanowią one dwa przedsiębiorstwa działające w ramach jednej spółki.
Wskazać należy, iż Wnioskodawca posiada niemożliwe do pogodzenia w ramach jednego podmiotu plany rozwoju działalność gospodarczej w zakresie poszczególnych działalności gospodarczych. Przeprowadzenie podziału znajduje również uzasadnienie z uwagi na brak związku pomiędzy działalnością w zakresie (…), ale nie może być pomijany fakt konieczności ochrony nieruchomego majątku Spółki.
Zarząd Spółki wprowadzi schemat organizacyjny Spółki obejmujący dwa odrębne sektory działalności oraz podejmowane będą działania w sprawie wprowadzenia obowiązku prowadzenia wyodrębnionych kont rachunkowych i analitycznych, pozwalających na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do poszczególnych komórek organizacyjnych Spółki, a także rejestry VAT przypisane do poszczególnych komórek organizacyjnych.
Plan Podziału Spółki A zakłada utworzenie odrębnych podmiotów, które będą zajmować się poszczególnymi segmentami działalności Wnioskodawcy. Ze względu na istniejącą odrębność gospodarczą prowadzoną w ramach poszczególnych komórek organizacyjnych przedsiębiorstwa, wynikającą m.in. z:
1)odrębnych gałęzi działalności,
2)odmiennych strategii działania,
3)innych ryzyk branżowych i rynkowych,
4)woli zachowania nieruchomości pod władztwem obecnego udziałowca.
W wyniku dokonania podziału przez zawiązanie nowej Spółki, działalność związana z (…) zostanie wydzielona i przeniesiona do nowo zawiązanej spółki kapitałowej. W spółce dzielonej pozostanie działalność związana z (…). Udziały w nowo zawiązanej spółce obejmie dotychczasowy wspólnik Spółki A. Spółka nowo zawiązana powstała w związku z podziałem wstąpi z dniem podziału w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału.
Składniki materialne i niematerialne, które mają zostać wydzielone do nowo zawiązanej spółki związanej z (…), zostaną przypisane do tzw. Komórki – (…) i wykorzystywane w jego działalności. W szczególności, na nowo zawiązaną spółkę, która przejmie Komórkę – (…), zostaną przeniesione składniki materialne i niematerialne, które obejmować będą w szczególności następujące składniki majątkowe i niemajątkowe:
1)Prawo własności lokali i udziały w gruntach wspólnych,
2)Środki trwałe i wyposażenie lokalu biurowego,
3)Rachunek bankowy,
4)Umowy z dostawcami mediów, w tym w szczególności:
- umowa na dostawę energii,
- umowa na dostawę wody i odbioru ścieków,
- umowa na dostawę gazu,
- umowa na dostawę internetu i telewizji kablowej,
5)Zobowiązania z tytułu podatku od nieruchomości, opłat przekształceniowych dotyczących użytkowania wieczystego oraz innych opłat okresowych wynikających z zarządzania nieruchomością,
6)Należności z tytułu czynszu najmu,
7)Pozostałe zobowiązania wspólnot mieszkaniowych dotyczących nieruchomości,
8)Dokumentacja związana z prowadzeniem wynajmu nieruchomości przez Spółkę, w tym dokumentacja księgowa,
9)Pracownicy przypisani do działu nieruchomości.
Ponadto, na Spółkę B przepisane zostaną wszystkie umowy związane z (…) przez Spółkę oraz wynikające z nich wierzytelności.
Pozostałe składniki materialne i niematerialne związane z działalnością w obrębie (…), pozostaną w Spółce A i również stanowić będą zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W razie wątpliwości co do alokacji składników majątku, umów lub pracowników decydować będzie ich funkcjonalny związek z poszczególnymi komórkami organizacyjnymi Spółki.
Po przeprowadzeniu podziału przez wydzielenie, powstała w wyniku procesu spółka, funkcjonować będzie jako samodzielne przedsiębiorstwo w oparciu o przydzielone w ramach podziału składniki materialne i niematerialne. W spółce dzielonej (Spółce A) będzie funkcjonować samodzielnie dotychczasowe przedsiębiorstwo. Znajdzie to w szczególności wyraz w tym, że nowo zawiązana Spółka B będzie przy pomocy przypisanych do niej zespołów składników majątkowych i niemajątkowych, zawartych umów w dalszym ciągu wykonywać odpowiednio działalności prowadzone dotychczasowo przez Spółkę w zakresie (…). Jednocześnie, w ocenie Wnioskodawcy, zakres odrębności aktualnie jest tak znaczny, iż Spółka A i Spółka B mogą obecnie funkcjonować jako niezależne i odrębne podmioty gospodarcze, co też będzie miało miejsce po podziale.
Po przeprowadzeniu podziału Spółki przez wydzielenie, możliwe będzie, iż przejściowo zostaną zawarte umowy pomiędzy nowo zawiązaną spółką a Wnioskodawcą, których przedmiotem może być świadczenie pewnych kategorii usług pomocniczych, np. refaktury usług dostawy mediów, usług telekomunikacyjnych. Tego typu działanie będzie wynikiem konieczności przeniesienia formalnie umów, właścicielem których w chwili obecnej jest Spółka, co może być związane z okresem wyczekiwania z uwagi na przebieg procedur u kontrahentów. Będzie to miało charakter przejściowy oraz pozwoli na kontynuację działalności gospodarczej poszczególnych komórek po podziale bez jakichkolwiek zakłóceń, odpowiednio przez spółkę dzieloną i nową spółkę, z zachowaniem w szczególności uzyskanych korzystnych warunków rynkowych (rabatów, terminów płatności, zabezpieczeń do umów).
Jednocześnie zespół składników majątkowych pozostałych w Spółce Dzielonej również będzie w stanie realizować samodzielnie dotychczasową działalność. W Spółce A zostaną bowiem składniki materialne i niematerialne, które obejmować będą w szczególności następujące składniki majątkowe i niemajątkowe:
1)Prawo własności np. towary handlowe, samochody itp.,
2)Środki trwałe, np. wyposażenie stacji kontroli pojazdów,
3)Rachunek bankowy,
4)Zobowiązania z tytułu podatków oraz opłat,
5)Należności i zobowiązania,
6)Dokumentacja związana z prowadzeniem działalności w zakresie dystrybucji i sprzedaży towarów przez Spółkę, w tym dokumentacja księgowa, kadrowa,
7)Pracownicy przypisani do działu dystrybucji i sprzedaży towarów, stacji kontroli pojazdów.
Tym samym, oba zespoły stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa. Opisane składniki majątkowe stanowią bowiem nie tylko sumę składników, ale taki ich zespół, który jest dostatecznie zorganizowany, wyodrębniony, samodzielny finansowo i funkcjonalnie – jego wydzielenie powinno więc być traktowane na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług jako dostawa zorganizowanej części przedsiębiorstwa niepodlegająca opodatkowaniu.
Wskazane zespoły składników odznaczają się pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość) – w analizowanej sprawie, na skutek podjętych działań, oba zespoły będą wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej, która po wydzieleniu będzie prowadzona jako działalność wyłączna danego podmiotu.
W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z 22 listopada 2024 r. wskazali Państwo, że:
1.Spółka „A” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…) jest Spółką Dzieloną – Spółką A.
2.Wyodrębnienie organizacyjne.
1)Zespół składników materialnych i niematerialnych przenoszony do spółki przejmującej oraz zespół tych składników, jaki pozostanie w spółce dzielonej, na dzień poprzedzający podział przez wydzielenie Spółki Dzielonej:
a)będą cechowały się organizacyjnym wyodrębnieniem w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej, przy czym wyodrębnienie to nie przejawia się w istnieniu działu, oddziału lub wydziału w strukturze organizacyjnej Spółki, ale przejawia się w następujący sposób:
- wskutek czynności faktycznych doszło do rozdzielenia obydwu części przedsiębiorstwa należących do Wnioskodawcy, gdyż zajmują się one odrębną od siebie działalnością i zostaną one wyposażone w stały majątek potrzebny do wykonywania poszczególnych rodzajów działalności;
- każda z wyodrębnionej części przedsiębiorstwa obecnie prowadzi działalność w oparciu o zaplecze techniczne i personalne znajdujące się w tych działach organizacyjnych Spółki;
- każda z wyodrębnionej części przedsiębiorstwa będzie posiadać odrębny budżet na swoją działalność;
- umowy z kontrahentami realizowane będą oddzielnie przez Spółkę A – Spółkę Dzieloną, a umowy z najemcami oraz kontrahentami dotyczącymi przedmiotu działalności (…) zostaną przeniesione do Spółki B;
- każda ze Spółek, zarówno Spółka A, jak i Spółka B, opierając się na składnikach majątku pozostających w Spółce Dzielonej, jak i przeniesionych do Spółki B, utworzonej na skutek dokonania podziału przez wydzielenie, będzie w stanie samodzielnie realizować swoje zadania gospodarcze, tj. Spółka A będzie kontynuować działalność gospodarczą w zakresie związanym z Częścią Przedsiębiorstwa Pozostającą w Spółce Dzielonej – (…). Wydzielana Część Przedsiębiorstwa Spółki B umożliwi samodzielne prowadzenie działalności w zakresie (…);
- do składników majątku mających być przeniesionymi do Nowej Spółki wchodzić mają znajdujące się w ramach Spółki A własność gruntów i budynków, które znajdują się w Spółce Wnioskodawcy oraz wyposażenie tych nieruchomości;
- istotna dokumentacja (w tym księgowa, handlowa, rejestrowa itp.) związana z bieżącym prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie związanym z (…) pozostanie w Starej Spółce Dzielonej, zaś związana z (…) zostanie przeniesiona do Nowej Spółki, każdej ze Spółek towarzyszyć będzie odrębna strategia biznesowa.
3.Wyodrębnienie finansowe.
Zarówno Spółka Dzielona (Spółka A) jak i nowo zawiązana Spółka B będą cechowały się finansowym wyodrębnieniem w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej, co przejawiać się będzie w następujący sposób:
1)każda ze Spółek ustalany będzie miała odrębny budżet na swoją działalność
a)mimo braku osobnych ksiąg rachunkowych dla obydwu Spółek, a także braku osobnych osób prowadzących księgowość dla obydwu Zakładów, możliwe będzie przed dokonaniem podziału przez wydzielenie wyodrębnienie wyniku finansowego zarówno Spółki A jak i Spółki B;
b)prowadzona ewidencja zdarzeń gospodarczych będzie pozwalała na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań odrębnie do części działalności będącej przedmiotem wydzielenia oraz pozostającej w Spółce. W razie potrzeby możliwe byłoby wyodrębnienie istotnych pozycji bilansu pomiędzy dwie Spółki. Możliwe jest wyodrębnienie dla każdej ze Spółek większości aktywów trwałych, aktywów obrotowych i zobowiązań;
c)obecnie istnieje tylko jeden rachunek bankowy należący do Spółki. Spółka dla celów podziału wydzieli kwotę przenoszonych środków pieniężnych w ramach Majątku Przenoszonego według wybranego kryterium, które na chwilę obecną nie jest znane. Spółka Dzielona będzie w dalszym ciągu posługiwała się istniejącym rachunkiem bankowym, a dla Nowej Spółki zostanie utworzony nowy rachunek bankowy;
d)zarówno Spółka A, jak i Spółka B będzie zdolna do niezależnego działania jako samodzielne podmiot gospodarczy i żadna z nich nie będzie wymagała zaangażowania innych środków materialnych lub niematerialnych, ponieważ już w chwili obecnej mogą one funkcjonować jako samodzielne jednostki.
4.Wyodrębnienie funkcjonalne.
Składniki materialne i niematerialne tworzące sektor (…) i sektor (…) będą stanowiły niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące zadania gospodarcze. Każdy z powstałych sektorów będzie pracował „na własny rachunek” Po przeprowadzeniu podziału przez wydzielenie, powstałe w wyniku procesu spółki, funkcjonować będą jako samodzielne przedsiębiorstwa w oparciu o przydzielone w ramach podziału składniki materialne i niematerialne. W spółce dzielonej (Spółce A) będzie funkcjonować samodzielnie dotychczasowe przedsiębiorstwo. Spółka w dalszym ciągu obsługiwać będzie swoich kontrahentów w ramach działalności (…), natomiast nowo zawiązana Spółka B będzie przy pomocy przypisanych do niej zespołów składników majątkowych i niemajątkowych, zawartych umów w dalszym ciągu wykonywać odpowiednio działalności prowadzone dotychczasowo przez Spółkę w zakresie (…). Jednocześnie, w ocenie Wnioskodawcy, zakres odrębności aktualnie jest tak znaczny, iż Spółka A i Spółka B mogą obecnie funkcjonować jako niezależne i odrębne podmioty gospodarcze, co też będzie miało miejsce po podziale. Wskazane we wniosku działania zostaną przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a głównym bądź jednym z głównych celów tych działań nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Przyczyną ekonomiczną przemawiającą za podziałem jest fakt, że Spółka A jak i nowo zawiązana Spółka B różnić się od siebie będą pod względem sprawowanych funkcji gospodarczych, zaangażowanych aktywów, ponoszonych kosztów, ryzyka gospodarczego, a zatem z tych przyczyn zapadła decyzja o rozdzieleniu tych obszarów działalności i kontynuowaniu ich przez dwie odrębne spółki, każdą skoncentrowaną na innym obszarze działalności. W związku z odrębnością przedmiotu działalności.
5.Wnioskodawca jest dalej: „Spółką” lub „Spółką Dzieloną”.
6.Ilekroć mowa we wniosku o Majątku Przenoszonym należy przez to rozumieć składniki majątku, które mają być wniesione ze Spółki do Nowej Spółki w ramach planowanego podziału poprzez wydzielenie, o którym mowa w art. 529 § 1 pkt 4 kodeksu spółek handlowych, opisane w ramach złożonego wniosku i dalszego pisma uzupełniającego braki formalne wniosku. Z kolei przez „majątek pozostający w Spółce Dzielonej” lub „majątek pozostający w Spółce” należy rozumieć składniki majątku, które nie zostaną wniesione ze Spółki do Nowej.
7.Majątek Przenoszony ma stanowić składniki majątku przydzielone Nowej Spółce w planie podziału.
8.Nowa Spółka zamierza przejąć wartości składników majątku Spółki Dzielonej otrzymanego w ramach podziału (Majątku Przenoszonego) w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej.
9.Majątek Przenoszony będzie przypisany w Nowej Spółce do działalności prowadzonej na terytorium RP.
Pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
1.Czy przenoszony do Nowej Spółki, w ramach procedury podziału poprzez wydzielenie, Majątek Przenoszony, będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT?
2.Czy majątek pozostający w Spółce po przeprowadzeniu procedury podziału poprzez wydzielenie, będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT?
3.Czy planowany podział poprzez wydzielenie z przeniesieniem do Nowej Spółki Majątku Przenoszonego spowoduje po stronie Spółki Dzielonej powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT?
4.Czy planowany podział poprzez wydzielenie z przeniesieniem do Nowej Spółki Majątku Przenoszonego spowoduje po stronie Spółki Dzielonej powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych innego niż wynikający z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Ad 1
Przenoszony do Nowej Spółki, w ramach procedury podziału poprzez wydzielenie, Majątek Przenoszony, będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa, będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”).
Ad 2.
Majątek pozostający w Spółce Wnioskodawcy po przeprowadzeniu procedury podziału poprzez wydzielenie, będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.
Ad 3
W związku z Podziałem, po stronie Spółki Dzielonej (Spółki A) nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT w postaci wartości rynkowej Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej przeniesionej na Spółkę Przejmującą, ustalonej na dzień poprzedzający Dzień Podziału.
Ad 4
Planowany podział poprzez wydzielenie z przeniesieniem do Nowej Spółki B Majątku Przenoszonego spowoduje po stronie Spółki Dzielonej powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych innego niż wynikający z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy zaznaczyć, że pytania postawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z tym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytania).
Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”),
ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa – oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Jak wynika z cytowanego przepisu, status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada tylko taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:
- stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),
- jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,
- jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych,
- mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.
Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest zatem dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.
Zatem, jednym z podstawowych elementów istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).
Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).
O wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział, itp. Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnym charakterze.
Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nie zadań gospodarczych. Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową.
Wyodrębnienie funkcjonalne należy natomiast rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość, tj. obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.
Kolejną cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.
Aby zatem określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa (zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT), musi odznaczać się pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie całość).
Uznanie zespołu składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa możliwe jest zatem w sytuacji jednoczesnego spełnienia wszystkich przesłanek określonych w powołanym przepisie.
Z opisu sprawy wynika, że planują Państwo przeprowadzenie podziału Spółki w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 18 ze zm., dalej: „KSH”) poprzez przeniesienie do nowo utworzonej spółki części majątku Państwa Spółki związanej z (…). Natomiast w Państwa Spółce pozostanie zespół składników materialnych i niematerialnych związanych z (…). Ponadto, jak wskazali Państwo we wniosku, podział zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego celem nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Państwa wątpliwości dotyczą kwestii ustalenia czy zarówno wydzielana do spółki nowo utworzonej spółki, jak i pozostająca w Państwa Spółce część przedsiębiorstwa stanowić będą dwie zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT i w związku z tym czy po Państwa stronie powstanieprzychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT.
Odnosząc się do powyższych wątpliwości, wskazać należy, że – jak już wyjaśniono –zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jak o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w momencie przekazania określonych składników majątkowych (na ile stanowią w nim w tym momencie, wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).
Opisana we wniosku w ramach zdarzenia przyszłego działalność wydzielana do nowo utworzonej spółki oraz działalność pozostająca w Państwa Spółce stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, bowiem w opisie sprawy wskazali Państwo, że:
1.Zespół składników materialnych i niematerialnych przenoszony do spółki przejmującej oraz zespół tych składników, jaki pozostanie w spółce dzielonej, na dzień poprzedzający podział przez wydzielenie Spółki Dzielonej będą cechowały się organizacyjnym wyodrębnieniem w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej, przy czym wyodrębnienie to nie przejawia się w istnieniu działu, oddziału lub wydziału w strukturze organizacyjnej Spółki, ale przejawia się w następujący sposób:
a)wskutek czynności faktycznych doszło do rozdzielenia obydwu części przedsiębiorstwa należących do Wnioskodawcy, gdyż zajmują się one odrębną od siebie działalnością i zostaną one wyposażone w stały majątek potrzebny do wykonywania poszczególnych rodzajów działalności;
b)każda z wyodrębnionej części przedsiębiorstwa obecnie prowadzi działalność w oparciu o zaplecze techniczne i personalne znajdujące się w tych działach organizacyjnych Spółki;
c)każda z wyodrębnionej części przedsiębiorstwa będzie posiadać odrębny budżet na swoją działalność;
d)umowy z kontrahentami realizowane będą oddzielnie przez Spółkę A – Spółkę Dzieloną, a umowy z najemcami oraz kontrahentami dotyczącymi przedmiotu działalności (…) zostaną przeniesione do Spółki B;
e)każda ze Spółek, zarówno Spółka A, jak i Spółka B, opierając się na składnikach majątku pozostających w Spółce Dzielonej, jak i przeniesionych do Spółki B, utworzonej na skutek dokonania podziału przez wydzielenie, będzie w stanie samodzielnie realizować swoje zadania gospodarcze, tj. Spółka A będzie kontynuować działalność gospodarczą w zakresie związanym z Częścią Przedsiębiorstwa Pozostającą w Spółce Dzielonej – (…). Wydzielana Część Przedsiębiorstwa Spółki B umożliwi samodzielne prowadzenie działalności w zakresie (…) w Spółce B oraz zapewnienie prowadzenia działalności polegającej na (…);
f)do składników majątku mających być przeniesionymi do Nowej Spółki wchodzić mają znajdujące się w ramach Spółki A własność gruntów i budynków, które znajdują się w Spółce Wnioskodawcy oraz wyposażenie tych nieruchomości;
g)istotna dokumentacja (w tym księgowa, handlowa, rejestrowa itp.) związana z bieżącym prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie związanym z (…) pozostanie w Starej Spółce Dzielonej, zaś związana z (…) zostanie przeniesiona do Nowej Spółki, każdej ze Spółek towarzyszyć będzie odrębna strategia biznesowa.
2.Zarówno Spółka Dzielona (Spółka A) jak i nowo zawiązana Spółka B będą cechowały się finansowym wyodrębnieniem w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej, co przejawiać się będzie w następujący sposób:
a)każda ze Spółek ustalany będzie miała odrębny budżet na swoją działalność;
b)mimo braku osobnych ksiąg rachunkowych dla obydwu Spółek, a także braku osobnych osób prowadzących księgowość dla obydwu Zakładów, możliwe będzie przed dokonaniem podziału przez wydzielenie wyodrębnienie wyniku finansowego zarówno Spółki A jak i Spółki B;
c)prowadzona ewidencja zdarzeń gospodarczych będzie pozwalała na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań odrębnie do części działalności będącej przedmiotem wydzielenia oraz pozostającej w Spółce. W razie potrzeby możliwe byłoby wyodrębnienie istotnych pozycji bilansu pomiędzy dwie Spółki. Możliwe jest wyodrębnienie dla każdej ze Spółek większości aktywów trwałych, aktywów obrotowych i zobowiązań;
d)obecnie istnieje tylko jeden rachunek bankowy należący do Spółki. Spółka dla celów podziału wydzieli kwotę przenoszonych środków pieniężnych w ramach Majątku Przenoszonego według wybranego kryterium, które na chwilę obecną nie jest znane. Spółka Dzielona będzie w dalszym ciągu posługiwała się istniejącym rachunkiem bankowym, a dla Nowej Spółki zostanie utworzony nowy rachunek bankowy;
e)zarówno Spółka A, jak i Spółka B będzie zdolna do niezależnego działania jako samodzielne podmiot gospodarczy i żadna z nich nie będzie wymagała zaangażowania innych środków materialnych lub niematerialnych, ponieważ już w chwili obecnej mogą one funkcjonować jako samodzielne jednostki.
3.Składniki materialne i niematerialne tworzące sektor (…) i sektor (…) będą stanowiły niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące zadania gospodarcze. Każdy z powstałych sektorów będzie pracował „na własny rachunek”. Po przeprowadzeniu podziału przez wydzielenie, powstałe w wyniku procesu spółki, funkcjonować będą jako samodzielne przedsiębiorstwa w oparciu o przydzielone w ramach podziału składniki materialne i niematerialne. W spółce dzielonej (Spółce A) będzie funkcjonować samodzielnie dotychczasowe przedsiębiorstwo. Spółka w dalszym ciągu obsługiwać będzie swoich kontrahentów w ramach działalności (…), natomiast nowo zawiązana Spółka B będzie przy pomocy przypisanych do niej zespołów składników majątkowych i niemajątkowych, zawartych umów w dalszym ciągu wykonywać odpowiednio działalności prowadzone dotychczasowo przez Spółkę w zakresie (…). Jednocześnie, w ocenie Wnioskodawcy, zakres odrębności aktualnie jest tak znaczny, iż Spółka A i Spółka B mogą obecnie funkcjonować jako niezależne i odrębne podmioty gospodarcze, co też będzie miało miejsce po podziale.
Zatem, z opisu sprawy wynika, że wydzielony, jak i pozostały w Państwa Spółce zespół składników materialnych oraz niematerialnych, w tym zobowiązań, będzie wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie.
Ponadto, jak wskazali Państwo we wniosku, po przeprowadzeniu podziału przez wydzielenie, nowo powstała spółka będzie funkcjonować jako samodzielne przedsiębiorstwo w oparciu o przydzielone w ramach podziału składniki materialne i niematerialne, natomiast w Państwa Spółce będzie funkcjonować samodzielnie dotychczasowe przedsiębiorstwo.
Tym samym, zarówno przenoszona działalność związana z (…), jak i pozostająca w Państwa Spółce działalność związana z (…) będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.
W związku z tym, Państwa stanowisko w zakresie pytań nr 1 i nr 2 jest prawidłowe.
Odnosząc się natomiast do Państwa wątpliwości objętych pytaniem nr 3 i nr 4 czy planowany podział poprzez wydzielenie z przeniesieniem do Nowej Spółki Majątku Przenoszonego spowoduje po stronie Spółki Dzielonej powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT oraz czy planowany podział poprzez wydzielenie z przeniesieniem do Nowej Spółki Majątku Przenoszonego spowoduje po stronie Spółki Dzielonej powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych innego niż wynikający z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT, należy zaznaczyć, że podział spółek handlowych regulowany jest przez Kodeks spółek handlowych.
Stosownie do postanowień art. 528 § 1 KSH,
spółkę kapitałową i spółkę komandytowo-akcyjną można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych lub spółek komandytowo-akcyjnych. Nie jest dopuszczalny podział spółki akcyjnej i spółki komandytowo-akcyjnej, jeżeli kapitał zakładowy nie został pokryty w całości.
Natomiast zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 KSH,
podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących, nowo zawiązanych lub spółki dzielonej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez wydzielenie).
Jest to jedyny podział, który nie skutkuje rozwiązaniem spółki dzielonej (art. 530 § 1 i § 2 KSH).
Celem podziału przez wydzielenie jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, a następuje jedynie przeniesienie części jej majątku na inny podmiot.
Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki dzielonej przy podziale lub podziale przez wydzielenie regulują przepisy ustawy o CIT.
Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o CIT,
przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Jednocześnie, jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy o CIT,
dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Zgodnie z treścią art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ww. ustawy,
za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
-przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
-przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
-przychody spółki dzielonej.
W myśl art. 7b ust. 1a ustawy o CIT,
za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.
Powołane przepisy nie stanowią jednak podstawy powstania zobowiązania podatkowego, a jedynie wskazówkę, do jakiego koszyka przychodów wskazane powyżej przychody powinny być zaklasyfikowane. Samo powstanie ewentualnego przychodu reguluje art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT,
przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności, w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia, przy czym przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
Na postawie art. 12 ust. 4 pkt 3h ww. ustawy,
do przychodów nie zalicza się w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa – wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalonej na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia.
Ponadto, zgodnie z art. 12 ust. 13 ustawy o CIT,
przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Natomiast w świetle art. 12 ust. 14 ustawy o CIT,
jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Biorąc zatem pod uwagę literalną treść art. 12 ust. 1 pkt 9 oraz art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT, należy stwierdzić, że ww. przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odnoszą się do trzech sytuacji, tj. podziału spółki oraz podziału przez wydzielenie lub przez wyodrębnienie. W pierwszym przypadku ww. przepisów ustawodawca wskazuje, że przychód występuje w sytuacji, gdy majątek przejmowany nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, natomiast w dwóch pozostałych przypadkach zawartych w tych przepisach prawodawca uznał, że przychód wystąpi w sytuacjach, gdy majątek przejmowany lub majątek pozostający w spółce nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Zatem, żeby skorzystać z wyłączenia z przychodów, obydwie części majątku muszą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W konsekwencji, wystąpienie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT, uzależnione jest od posiadania przez obydwie części przedsiębiorstwa podlegającego podziałowi przez wydzielenie atrybutu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ww. ustawy.
Odnosząc się do Państwa wątpliwości, wskazać należy, że skoro przedstawione przez Państwa okoliczności sprawy pozwalają na uznanie, że zarówno zespół składników majątkowych przenoszony do nowo utworzonej spółki, jak i zespół składników majątkowych pozostający u Państwa, stanowi zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, to po Państwa stronie, w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie nie dojdzie do powstania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT.
Jak wskazano wyżej, zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w spółce podlegającej podziałowi regulują przepisy ustawy o CIT, która przy podziale przez wydzielenie w stosunku do spółki dzielonej przewiduje przychód wyłącznie na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9, tj. w sytuacji, gdy majątek przejmowany lub majątek pozostający w spółce nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zatem, po Państwa stronie jako Spółki Dzielonej na skutek opisanego we wniosku podziału przez wydzielenie nie powstanie przychód ani na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT, ani na podstawie innego przepisu ustawy o podatku od osób prawnych.
Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 3 sprowadzające się do twierdzenia, że w związku z Podziałem, po stronie Spółki Dzielonej (Spółki A) nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT w postaci wartości rynkowej Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej przeniesionej na Spółkę Przejmującą, ustalonej na dzień poprzedzający Dzień Podziału – jest prawidłowe.
Natomiast Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 4 sprowadzające się do twierdzenia, że planowany podział poprzez wydzielenie z przeniesieniem do Nowej Spółki B Majątku Przenoszonego spowoduje po stronie Spółki Dzielonej powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych innego niż wynikający z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT – jest nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisu sprawy przedstawionego we wniosku, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, będących przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).