Uchylenie decyzji o zwrocie dofinansowania z powodu błędnej oceny zasad konkurencyjności - Wyrok NSA z dnia 11 października 2024 r., sygn. I GSK 725/21
Zasady konkurencyjności i równego traktowania, choć kluczowe przy zamówieniach finansowanych ze środków UE, nie uzasadniają automatycznego nałożenia maksymalnej korekty finansowej; organ ma obowiązek przeprowadzenia szczegółowej oceny proporcjonalności korekty do stwierdzonych nieprawidłowości.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Beata Sobocha-Holc Sędzia NSA Małgorzata Grzelak (spr.) Sędzia del. WSA Izabella Janson Protokolant asystent sędziego Michał Mazur po rozpoznaniu w dniu 11 października 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 27 stycznia 2021 r. sygn. akt III SA/Gl 595/20 w sprawie ze skargi A w Z. na decyzję Zarządu Województwa Śląskiego z dnia [...] lipca 2020 r. nr [...] w przedmiocie zobowiązania do zwrotu dofinansowania z udziałem środków z budżetu Unii Europejskiej 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla zaskarżoną decyzję; 3. zasądza od Zarządu Województwa Śląskiego na rzecz A w Z. 6 300 (sześć tysięcy trzysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, wyrokiem z 27 stycznia 2021 r., sygn. III SA/Gl 595/20, oddalił skargę A w Z. na decyzję Zarządu Województwa Śląskiego z dnia [...] lipca 2020 r. w przedmiocie zobowiązania do zwrotu dofinansowania z udziałem środków z budżetu Unii Europejskiej.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:
Zarząd Województwa Śląskiego decyzją z [...] lipca 2020 r. nr [...], po rozpoznaniu wniosku A w Z., utrzymał w mocy własną decyzję z [...] lutego 2020 r. nr [...], w sprawie zwrotu dofinansowania wykorzystanego z naruszeniem procedur, wraz z należnymi odsetkami, udzielonego na podstawie umowy nr [...] z [...] lutego 2017 r. realizowanej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, stanowiącego płatność ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz środków budżetu krajowego, w łącznej kwocie 15.575,16 zł, powiększonej o wysokość odsetek określonych jak dla zaległości podatkowych naliczanych od dnia przekazania środków.