Interpretacja indywidualna z dnia 27 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.488.2024.4.JS
Wnioskodawca jako strona sprzedająca nie będzie zobowiązany z tytułu dokonania opisanej we wniosku czynności – umowy sprzedaży – do uiszczenia podatku PCC.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 24 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczył m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 21 listopada 2024 r. (wpływ 21 listopada 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego ostatecznie przedstawionego w uzupełnieniu wniosku
Spółka zamierza sprzedać część posiadanych nieruchomości w postaci działek gruntu zlokalizowanych w gminie X., (…), z których działka A. jest działką zabudowaną, a pozostałe B., C. są niezabudowane. Spółka jest właścicielem działek nr A., B. i C.
Spółka nabyła działki B. i C. wraz z budynkami znajdującymi się na działce A. od Skarbu Państwa (…) na podstawie aktu notarialnego (…) 2001 r. Budynki znajdujące się na terenie działki oznaczonej A. są obiektami (…), zostały przyjęte przez poprzedniego użytkownika przed wprowadzeniem podatku od towarów i usług. W dniu nabycia przez Spółkę działki A. wraz z budynkami, budynki zostały zasiedlone. Na dzień złożenia wniosku upłynął już okres dłuższy niż 2 lata od momentu pierwszego zasiedlenia.
Obiekty budowlane znajdujące się na działce A. są w całości wykorzystywane przez spółkę w działalności gospodarczej i są sklasyfikowane jako budynki przemysłowe, symbol (…).
Spółka nabyła działkę C. od Skarbu Państwa (…) na podstawie aktu notarialnego (…).2003 r.
Na działkach mających być przedmiotem sprzedaży nie znajdują się żadne obiekty budowlane, które nie są własnością spółki.
Z tytułu nabycia działek C., B. i A. Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Spółka nie wytworzyła nowych budynków, budowli lub ich części na działkach C., B. i A. i nie dokonała ulepszeń istniejących budynków znajdujących się na działce A., nie prowadzano remontów, których wartość przekraczałaby 30% wartości początkowej budynków. Dokonywano jedynie drobnych napraw wynikających z eksploatacji obiektów, które nie przekroczyły 30% wartości początkowej budynków.
Działki nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego ani decyzją o warunkach zabudowy.
Działka C. jest przewidziana do sprzedaży tylko w części o powierzchni 0,3500 hektara.
Działki nie są otoczone ogrodzeniem.
Działki są położone na terenie, który nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego ani decyzją o warunkach zabudowy.
Działki nie są przeznaczone pod zabudowę.
Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka nie prowadziła działalności zwolnionej od podatku.
Obrót nieruchomościami nie jest ujęty w zgłoszonym zakresie działalności spółki. Spółka nigdy się tym nie zajmowała i nie planowała się tym zajmować.
Sprzedaż ma się odbyć na podstawie notarialnej umowy kupna sprzedaży i fakt ten ma być odnotowany w odpowiednich księgach wieczystych obejmujących poszczególne działki.
Nabywcą ma być Y.
Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
Czy z tytułu planowanej umowy sprzedaży powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych po stronie Sprzedającego? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)
Państwa stanowisko w sprawie przeformułowane w uzupełnieniu wniosku
Państwa zdaniem, z tytułu sprzedaży u Sprzedającego nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołano powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 295):
Podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Stawki podatku wynoszą od umowy sprzedaży:
a)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - 2%,
b)innych praw majątkowych - 1%;
W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.
W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.
Z opisu wniosku wynika, że Państwo jako Sprzedający, planują dokonać sprzedaży nieruchomości (trzech działek). Państwa wątpliwości budzi fakt, czy po stronie Państwa, jako Sprzedającym z tytułu planowanej umowy sprzedaży powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych. Przedstawiając własne stanowisko stwierdzili Państwo, że z tytułu umowy sprzedaży u Sprzedającego nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Z takim stanowiskiem – w kontekście zadanego pytania – należy się zgodzić, bowiem z art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jasno wynika, że w przypadku umowy sprzedaży obowiązek podatkowy ciąży na kupującym. Zatem Państwo jako strona sprzedająca nie będą zobowiązani z tytułu dokonania opisanej we wniosku czynności – umowy sprzedaży – do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie – znak: 0111-KDIB3-3.4012.441.2024.3.MAZ.
Zaznaczyć należy, że interpretacja indywidualna – zgodnie ze złożonym wnioskiem – jest wydawana wyłącznie dla podmiotu bądź podmiotów, które o jej wydanie się zwróciły do organu podatkowego. Rozstrzygnięcie jest w niej dokonywane w oparciu o opis przedstawiony w tym konkretnym wniosku, którego interpretacja dotyczy. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego bądź zainteresowanych, wydaje, w jego bądź ich indywidualnej sprawie (opisanej we wniosku sytuacji), interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretacje indywidualną). Funkcja ochronna płynąca z wydanej interpretacji indywidualnej ma zastosowanie wyłącznie dla Strony/Stron, która/które zwróciły się do organu podatkowego o jej wydanie. Tym samym wydana interpretacja nie wywołuje żadnego skutku prawnego dla podmiotów bądź osób, które nie zwróciły się o jej wydanie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo wnieść skargę wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa.