aktualności
Podatek od nieruchomości będzie budzić wiele emocji także w 2025 r.
Już przed wejściem w życie zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych wiadomo, że nowa definicja budowli nie rozwiąże problemów osób zajmujących się – zarówno po stronie podatników, jak i organów – rozliczeniem tej daniny
Wieloletnie spory, które prowadzone były nie tylko w relacji podatnicy–organy, lecz także w orzecznictwie, i to na najwyższym szczeblu, dotyczące podstawowych pojęć mających kluczowe znaczenia dla objęcia podatkiem od nieruchomości, zmusiły prawodawcę do wprowadzenia istotnych zmian w ustawie z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 70; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 1757; dalej: u.p.o.l.). W zasadzie, by być precyzyjnym, motywacją ustawodawcy nie był spór sam w sobie, lecz wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 r., sygn. akt SK 14/21. Co prawda nie był on pierwszym rozstrzygnięciem dotyczącym tej daniny. Jednak skład orzekający wprost wskazał, że wraz z upływem 18 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw przestaną obowiązywać wskazane w nim przepisy u.p.o.l., jeżeli prawodawca nie dokona zmian, które wyeliminują ich niekonstytucyjność polegającą na tym, iż na skutek odesłań ustawy niepodatkowe normują podstawowe kwestie dotyczące opodatkowania tą daniną. Co ważne, nie został zastosowany dość „popularny” od pewnego czasu zabieg polegający na braku publikacji wyroku i prawodawca – chcąc nie chcąc – musiał znowelizować u.p.o.l.
Czego dotyczą zmiany
Zaniepokojeni alarmującymi tytułami i hasłami pojawiającymi się w internecie podatnicy próżno szukają w ustawie z 19 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej (Dz.U. poz. 1757) gruntownych zmian wprowadzanych w u.p.o.l. Tymczasem w żadnym razie nie ma tutaj mowy o wprowadzeniu katastru – czy raczej pełnego katastru, bo przecież swoisty „półkataster” jest od zawsze: właśnie przy budowlach podatek jest naliczany od wartości. Prawodawca nie ingeruje także w przedmiot opodatkowania (oczywiście z zastrzeżeniem zmian w definicjach), nie stworzył nowej listy podatników, nie zmienił też reguł identyfikacji momentu opodatkowania. Co do stawek na 2025 r., to waloryzacja ich progów została przeprowadzona już w połowie 2024 r.