Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 14 listopada 2024 r., sygn. I SA/Go 267/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Damian Bronowicki Sędziowie Sędzia WSA Jacek Niedzielski Sędzia WSA Alina Rzepecka (spr.) Protokolant Sekretarz sądowy Katarzyna Grycuk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 listopada 2024 r. sprawy ze skargi Gminy [...] - Ośrodek Pomocy Społecznej na informację Zarządu Województwa z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nieuwzględnienia protestu 1. Stwierdza, że ocena projektu została przeprowadzona w sposób naruszający prawo, a naruszenie to miało istotny wpływ wynik sprawy, oraz przekazuje sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Zarząd Województwa. 2. Zasądza od Zarządu Województwa na rzecz strony skarżącej kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Gmina [...] zastępowana przez Ośrodek Pomocy Społecznej Gmina [...] (dalej: Strona, Skarżąca, Ośrodek PS, Wnioskodawca) wniosła skargę na dokonaną przez Zarząd Województwa [...] (dalej: ZW[...]) ocenę projektu pod tytułem Usługi asystenckie i opiekuńcze dla mieszkańców Gminy [...]" (dalej: Projekt), złożonego w ramach naboru nr [...].
Na podstawie dokumentacji postępowania przedstawionej przez strony Sąd ustalił następujący stan sprawy.
Skarżąca z zachowaniem terminu wskazanego w ogłoszeniu o naborze nr [...] złożyła wniosek o dofinansowanie przedmiotowego Projektu w ramach programu Fundusze Europejskie dla [...] 2021-2027.
Pismem z [...] sierpnia 2024 r. poinformowano Skarżącą, że w związku
z rozstrzygnięciem przez ZW[...] konkursu nr [...] jej Projekt został oceniony negatywnie – zgodnie z zapisami art. 56 ust. 5 i 6 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021 – 2027 (Dz. U. 2022 poz. 1079, dalej: ustawa wdrożeniowa) nie otrzymując dofinansowania i uzyskał końcowy wynik oceny: 0 punktów ze względu na niespełnienie: -/ Kryterium formalne nr 2 wskazano, że: "we wniosku w punkcie Wnioskodawca i realizatorzy" lub w załącznikach występują oczywiste omyłki pisarskie, które nie powodują istotnych modyfikacji merytorycznych wniosku" w części A Karty Oceny Formalno-Merytorycznej (dalej też: KOF-M). Projekt nie spełnia kryterium formalnego nr 2 ponieważ we wniosku występują oczywiste omyłki pisarskie. Wyjaśniono, że to kryterium nie wpłynęło na ocenę negatywną wniosku. -/ Kryterium dostępu nr 4 wskazano, że: "Wnioskodawca zapewnia, że wsparcie w ramach projektu dotyczące usług opiekuńczych i/lub asystenckich nie spowoduje: a) zmniejszenia dotychczasowego finansowania usług przez wnioskodawcę oraz b) zastąpienia środkami projektu dotychczasowego finansowania usług ze środków innych niż europejskie w części B KOF-M. Wyjaśniono, że Projekt nie spełnia kryterium dostępu nr 2 ponieważ Wnioskodawca wskazał, że z usług asystenckich skorzystało 18 osób.