Artykuł
przepisy
Etat w walce z wyzyskiem cudzoziemców
Planowane zmiany w zasadach zatrudniania cudzoziemców mają zmniejszyć pole do nadużyć. W oficjalnych statystykach przypadki wyzysku są nieliczne. Działacze organizacji pozarządowych przekonują, że bazy danych pokazują promil rzeczywistości
Zatrudnienie obcokrajowców ma być „ucywilizowane”
Przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP (UC46) stanowi, że do uzyskania zezwolenia na pracę lub zarejestrowania oświadczenia o powierzeniu pracy niezbędne będzie zatrudnienie obcokrajowca na etacie. Na jednym z ostatnich posiedzeń Rady Dialogu Społecznego miała paść zapowiedź kolejnego wyjątku. Tym razem wyjątek obejmie sportowców (wcześniejszy dotyczy opiekunek, które będą mogły być zatrudnione na podstawie umowy uaktywniającej). Przedstawiciele resortu mieli też zaproponować roczne vacatio legis dla spornych przepisów.
– Doceniamy propozycję rocznego opóźnienia wejścia w życie przepisów o zatrudnieniu cudzoziemców na podstawie umowy o pracę. Jednak liczymy na to, że ten pomysł zniknie z projektu, tym bardziej że nie zostały oszacowane skutki tej regulacji, zarówno społeczne, jak i gospodarcze. Zresztą same przepisy w tym zakresie pojawiły się w ramach tzw. wrzutki, już po konsultacjach społecznych – komentuje Nadia Winiarska z Konfederacji Lewiatan.