Interpretacja indywidualna z dnia 20 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.491.2024.2.RK
Przekazywane darowizny wywierają pozytywny wpływ na prowadzoną przez Wnioskodawcę działalność gospodarczą i mogą w sposób pośredni przyczynić się do osiągniecia przez Spółkę przychodów, uznać należy, że nie stanowią one wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy możliwości opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek Darowizn, przekazanych na rzecz Fundacji, jako wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą oraz ukryte zyski.
Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 24 października 2024 r. (wpływ 24 października 2024 r.) oraz pismem z 18 listopada 2024 r. (wpływ 18 listopada 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka C. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: "Wnioskodawca" lub "Spółka") jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu od całości swoich dochodów, niezależnie od miejsca ich osiągania. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie „Realizacji projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (PKD 41.10.Z). Spółka jest podmiotem wyspecjalizowanym w projektowaniu i budowie instalacji przeciwpożarowych, oddymiających oraz nadzorem nad ich poprawnym działaniem.
Wnioskodawca od dnia 01.07.2024 r. jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie przepisów rozdziału 6b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 8805, dalej jako: "ustawa o CIT"), tj. ryczałtem od dochodów spółek (dalej jako: "Ryczałt" lub "estoński CIT").
Spółka planuje przekazać darowizny na rzecz fundacji B. z siedzibą w (…). Jeden ze Wspólników Spółki jest fundatorem Fundacji i pełni w niej funkcję prezesa zarządu. Wspólnik nie pobiera z tytułu pełnionych funkcji wynagrodzenia i nie planuje takiego wynagrodzenia pobierać w przyszłości.
Darowizny przekazane będą w szczególności na wsparcie działalności naukowej, edukacyjnej i oświatowej, ze szczególnym uwzględnieniem nauk technicznych oraz rozwoju kultury fizycznej i sportu. Darowizny będą każdorazowo dokumentowane poprzez umowę darowizny, co pozwala na ustalenie ich przeznaczenia.
Fundacja została założona w roku 2021, działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach oraz na podstawie Statutu Fundacji.
Zgodnie z aktem fundacyjnym Celami Fundacji są:
1)prowadzenie i wspieranie działalności naukowej, edukacyjnej i oświatowej, ze szczególnym uwzględnieniem nauk technicznych,
2)działalność wspomagająca rozwój techniki, wynalazczości i innowacyjności oraz rozpowszechnianie i wdrażanie nowych rozwiązań technicznych w praktyce gospodarczej,
3)działalność wspierająca bezpieczeństwo w sportach motorowych i motorowodnych,
4)pomoc merytoryczna i doradztwo w zakresie edukacji, sportu, kultury oraz ekologii,
5)wspieranie i rozwój działalności sportowej,
6)wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej,
7)prowadzenie i wspieranie działalności kulturalnej,
8)ochrona i promocja zdrowia,
9)działalność charytatywna,
10)działalność na rzecz osób niepełnosprawnych,
11)działalność na rzecz organizacji, których celami statutowymi jest: działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów.
Statut Fundacji przewiduje, że Cele fundacji realizowane będą poprzez następujące działania:
1)organizowanie i wspieranie działań i wydarzeń o charakterze edukacyjnym, naukowym, kulturalnym, sportowym, profilaktycznym i proekologicznym,
2)działalność szkoleniowa, informacyjno-edukacyjna i wydawnicza, w tym w szczególności organizowanie warsztatów, szkoleń, zawodów, koncertów, spektakli, zbiórek, konferencji, kursów etc.
3)wspieranie finansowe, organizacyjne, szkoleniowe i medyczne indywidualnych zawodników oraz drużyn sportowych,
4)finansowanie, prowadzenie oraz organizacja badań naukowych,
5)finansowanie wydawania pism, biuletynów, książek i innych publikacji,
6)ochrona zabytków oraz dzieł sztuki realizowana między innymi poprzez finansowanie ich odbudowy, konserwacji, rekonstrukcji, ochrony przed zniszczeniem,
7)inicjowanie i prowadzenie robót budowlanych, oraz innych przedsięwzięć mających na celu zabezpieczanie, konserwację, renowację, remonty, rewitalizację i adaptację obiektów zabytkowych, oraz innych inicjatyw, robót i przedsięwzięć mających na celu utrzymanie zabytków i ich otoczenia w jak najlepszym stanie, oraz zapewniających trwałe zachowanie zabytkowych wartości.
8)tworzenie i realizowanie programów edukacyjnych,
9)udostępnianie i propagowanie na stronie internetowej Fundacji, w mediach społecznościowych oraz kanałach informacyjnych treści zgodnych z celami Fundacji,
10)finansowanie produkcji filmów i audycji edukacyjnych,
11)prowadzenie działalności kulturalnej w różnych formach,
12)współpraca z instytucjami publicznymi i prywatnymi, innymi organizacjami społecznymi i zawodowymi, szkołami, przedsiębiorcami i innymi osobami działającymi w zakresie objętym celami Fundacji, lub popierającymi te cele, w zakresie niezbędnym dla ich realizacji;
13)organizowanie długofalowych form wsparcia, w tym finansowego, projektów mieszczących się w celach Fundacji;
14)gromadzenie i archiwizowanie dokumentacji oraz udostępnianie wiedzy i informacji dotyczących zagadnień mieszczących się w celach Fundacji;
15)działalność stypendialna i kredytowanie przedsięwzięć mieszczących się w celach Fundacji.
Dochody Fundacji pochodzić mogą w szczególności z darowizn, spadków, zapisów, sponsoringu, czyli umów o celowe finansowanie określonej działalności lub przedsięwzięcia w zamian za promocję sponsora, grantów (czyli umów o przekazanie Fundacji środków z obowiązkiem rozliczenia), odsetek od lokat bankowych i papierów wartościowych, dochodów z majątku ruchomego i nieruchomego, dochodów ze zbiórek publicznych, wynagrodzenia z tytułu prowadzenia odpłatnej działalności statutowej, dochodów z działalności gospodarczej Fundacji, innych źródeł dopuszczonych prawem.
Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą jako dodatkową w stosunku do działalności statutowej, z tym, że cały dochód z tej działalności jest przeznaczony na realizację celów statutowych Fundacji.
Zarząd Fundacji składa się z nie więcej niż trzech osób powoływanych przez Fundatora. Oświadczenia woli w imieniu Fundacji składa Zarząd. Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została ustanowiona lub w razie wyczerpania się jej środków finansowych i majątku. Decyzję o likwidacji podejmuje Zarząd w drodze jednomyślnej uchwały. Środki finansowe i majątek pozostały po likwidacji Fundacji mogą zostać przeznaczone na rzecz działających w Rzeczpospolitej Polskiej fundacji o zbliżonych celach.
Statut nie zastrzega też na rzecz Fundatora ani nikogo z jego rodziny żadnych świadczeń pieniężnych lub niepieniężnych. Fundator nie otrzymuje z Fundacji żadnych świadczeń. Statut nie stanowi o tym, że Fundator może być w jakimkolwiek zakresie beneficjentem Fundacji. Nie jest on również jej podopiecznym. Dla realizacji celów Fundacji jako Fundator przeznaczył kwotę 2.000,00 zł (dwa tysiące złotych), stanowiącą kapitał założycielski Fundacji, wniesiony w całości gotówką.
Statut nie przewiduje możliwości zmiany Fundatora. Fundator nie ma możliwości odpłatnego zbycia swego statusu.
Planowane przekazanie darowizn podyktowane jest następującymi celami Spółki:
a)darowizny przyczyniają się do budowy pozytywnego wizerunku Spółki, przez co Spółka jest postrzegana przez kontrahentów i klientów jako podmiot rzetelny i dbający o potrzeby innych,
b)darowizny wpływają na budowę sieci networkingowej - w ten sposób Spółka zyskuje możliwość docierania do nowych klientów/rynków zbytu.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego
Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR, ang. Corporate Social Responsibility) to koncepcja, w której firmy dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne, etyczne, ekologiczne oraz potrzeby pracowników w swojej działalności gospodarczej i interakcjach z interesariuszami. Związek między działalnością CSR a działalnością gospodarczą oraz osiąganymi przychodami jest wielowymiarowy i można go rozpatrywać z różnych perspektyw.
1.Budowanie pozytywnego wizerunku i zaufania
Firma prowadzi działania z zakresu CSR aby być postrzegana jako bardziej etyczna i odpowiedzialna, co może przyciągać klientów, inwestorów oraz partnerów biznesowych. Klienci częściej wybierają marki, które angażują się w działania prospołeczne i proekologiczne, co bezpośrednio wpływa na wzrost przychodów.
2.Wzrost lojalności klientów i przewaga konkurencyjna
CSR może przyczynić się do budowania lojalności klientów. Badania pokazują, że konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na wartości i odpowiedzialność społeczną firm. Wybierając produkty i usługi przedsiębiorstw zaangażowanych w CSR, konsumenci czują się lepiej z zakupami, co przekłada się na zwiększenie sprzedaży i wyższe przychody. Przedsiębiorstwa, które stosują strategię CSR, często zyskują przewagę konkurencyjną, gdyż CSR staje się elementem wyróżniającym na rynku.
3.Lepsza motywacja i zaangażowanie pracowników
Działania CSR mogą przyciągać utalentowanych pracowników, którzy identyfikują się z misją i wartościami firmy. Wzmocnienie motywacji i zaangażowania pracowników prowadzi do wyższej efektywności pracy, co w konsekwencji wpływa na osiąganie lepszych wyników finansowych. Firmy, które dbają o swoich pracowników poprzez np. etyczne warunki pracy, działania na rzecz równości czy ochronę zdrowia, mogą obniżyć rotację pracowników i koszty związane z ich rekrutacją.
4.Łatwiejszy dostęp do kapitału
Inwestorzy, w tym fundusze inwestycyjne i banki, coraz częściej kładą nacisk na zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczną przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Firmy prowadzące odpowiedzialne działania CSR mogą zyskać łatwiejszy dostęp do kapitału poprzez lepsze oceny ryzyka i pozytywny odbiór wśród inwestorów, którzy widzą je jako stabilne i etyczne. Ponadto, istnieją specjalne fundusze inwestycyjne dedykowane przedsiębiorstwom działającym zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
5.Zmniejszenie ryzyka regulacyjnego
Przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność zgodnie z zasadami CSR, są mniej narażone na ryzyka związane z przyszłymi regulacjami prawnymi. W związku z zaostrzającymi się przepisami dotyczącymi ochrony środowiska, warunków pracy czy ochrony konsumentów, firmy zaangażowane w CSR często spełniają lub nawet przekraczają wymogi regulacyjne, co zmniejsza ich ryzyko prawne i koszty związane z potencjalnymi sankcjami.
6.Długoterminowy wzrost wartości firmy
Działania CSR, choć często wiążą się z początkowymi inwestycjami, mogą przyczyniać się do długoterminowego wzrostu wartości firmy. Konsumenci i inwestorzy coraz bardziej cenią przedsiębiorstwa działające odpowiedzialnie, co przekłada się na wyższą wartość marki, lepszą reputację i stabilny rozwój w długim okresie.
7.Przyciąganie nowych rynków i klientów
Społeczna odpowiedzialność biznesu może otworzyć firmie drzwi do nowych rynków, zwłaszcza tam, gdzie standardy etyczne, ekologiczne lub społeczne są szczególnie istotne (np. przedsiębiorstwa wyznające podobne wartości, w sektorach związanych z technologiami zielonymi). Firmy, które stosują zrównoważone praktyki produkcji, mogą zdobywać rynki, na które nie miałyby wcześniej dostępu, zwiększając tym samym swoje przychody.
Podsumowanie
Związek między działalnością CSR a działalnością gospodarczą i osiąganymi przychodami jest synergiczny. Choć działania CSR często wiążą się z pewnymi kosztami początkowymi, długoterminowo mogą przynieść korzyści finansowe, zarówno poprzez bezpośrednie oszczędności, jak i pośrednie efekty, takie jak budowanie marki, lojalność klientów, przyciąganie talentów czy zmniejszenie ryzyka. CSR staje się więc nie tylko elementem społecznej odpowiedzialności, ale również strategicznym narzędziem rozwoju biznesu i generowania przychodów.
Spółka przyjęła do realizacji strategię społecznej odpowiedzialności biznesu. C. realizuje działalność CSR w 6 obszarach: etyka biznesu, klienci, pracownicy, społeczeństwo, dostawcy, środowisko. Do kluczowych interesariuszy należą: klienci, pracownicy oraz społeczeństwo.
Kontakt z interesariuszami firma utrzymuje głównie poprzez: e-mail, korespondencję tradycyjną, spotkania bezpośrednie i media społecznościowe. Informacje o działalności CSR umieszczane są głównie w mediach społecznościowych oraz poprzez ekspozycje na ścianach siedziby firmy, głównie w sali konferencyjnej oraz gabinecie zarządu. W pomieszczeniach tych przyjmowani są kontrahenci przy okazji negocjowania i podpisywania umów.
Spółka przekazała również darowiznę w formie pieniężnej na pomoc osobom, które utraciły swój dobytek w wyniku powodzi jaka miała miejsce we wrześniu 2024 r. Świadczenie przekazano na wskazany do tego celu rachunek bankowy organizatora zbiórki jakim był D.
Wspólnik nie będzie posiadał żadnych uprawnień do majątku obdarowanego podmiotu, w tym do majątku pozostającego po ewentualnej likwidacji tego podmiotu. Statut fundacji przewiduje w przypadku likwidacji przekazanie majątku na rzecz innej fundacji o podobnym zakresie działania.
Pytania (pytanie nr 1 ostatecznie przeformułowane pismem z 18 listopada 2024 r.)
1)Czy przedstawione w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym ponoszone przez Spółkę koszty Darowizn na rzecz podmiotów powiązanych są opodatkowane Ryczałtem jako ukryte zyski (art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT)?
2)Czy przedstawione w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym ponoszone przez Spółkę koszty Darowizn na rzecz podmiotów powiązanych osobowo są opodatkowane jako wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą (art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT)?
Państwa stanowisko w sprawie
W ocenie Wnioskodawcy, wydatki na Darowizny opisane w pytaniu nr 1 i 2 nie są opodatkowane Ryczałtem, gdyż nie stanowią wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą oraz ukrytych zysków.
Uzasadnienie stanowiska
W ocenie Wnioskodawcy wydatki na darowizny opisane w pytaniu nie są opodatkowane ryczałtem, gdyż nie stanowią wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą oraz ukrytych zysków.
Ad 1
Katalog dochodów podlegających opodatkowaniu Ryczałtem został wymieniony w art. 28m ust. 1 ustawy o CIT.
Stosownie do tego przepisu opodatkowaniu Ryczałtem podlega dochód odpowiadający:
1)wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:
a)do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub
b)na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat),
2)wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);
3)wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);
4)nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu, niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;
5)sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) - w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;
6)wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).
Stosownie do art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, przez ukryte zyski, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem. W szczególności do ukrytych zysków należy zakwalifikować darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju (pkt 7 przywołanego przepisu).
Na gruncie regulacji o Ryczałcie podmiotem powiązanym jest podmiot powiązany w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a-c wynosi co do zasady co najmniej 5%.
Zatem podmiotami powiązanymi na potrzeby stosowania regulacji o dochodach z ukrytych zysków są:
a)podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
b)podmioty, na które wywiera znaczący wpływ: - ten sam inny podmiot lub - małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub
c)spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub
ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub
cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub
d)podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.
Zgodnie z art. 11a ust. 2 Ustawy o CIT przez wywieranie znaczącego wpływu rozumie się:
1)posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 5%:
a)udziałów w kapitale lub
b)praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub
c)udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub
2)faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub
3)pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.
Z definicji ukrytych zysków wynika, że są to świadczenia, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest wspólnik lub inny podmiot powiązany i które są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, innym niż podzielony zysk.
Tym samym wskazane w art. 28m ust. 3 pkt 7 ustawy o CIT darowizny mogą zostać uznane za ukryte zyski pod warunkiem, że:
- zostały wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,
- mają charakter pieniężny, niepieniężny, odpłatny, nieodpłatny lub częściowo odpłatny, inne niż podzielony zysk,
- zostały zrealizowane na rzecz wspólników spółki opodatkowanej estońskim CIT lub na rzecz podmiotów powiązanych, o których mowa w art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.
Brak spełnienia choćby jednej z wyżej wymienionych przesłanek skutkuje tym, że świadczenie w postaci darowizny nie może być uznane za ukryty zysk i tym samym podlegać opodatkowaniu Ryczałtem.
Planowana darowizna zostanie przekazana na rzecz podmiotu powiązanego ze Spółką (w sposób osobowy). Podmioty te są jednocześnie powiązane ze wspólnikiem Wnioskodawcy. W tym zakresie należy wskazać na art. 28m ust. 3 pkt 7 ustawy o CIT, zgodnie z którym przez ukryte zyski rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności darowizny.
Co prawda darowizny zostały wymienione w art. 28m ust. 3 pkt 7 ustawy o CIT jako przykład ukrytych zysków, co nie oznacza jednak, że wszelkie darowizny przekazane na rzecz podmiotu powiązanego będą mogły zostać uznane automatycznie za opodatkowane w estońskim CIT. Ustawodawca bowiem zdecydował się na wprowadzenie szeregu innych warunków, które muszą zaistnieć, aby dany wydatek (w tym przypadku darowizny) został uznany za opodatkowany jako ukryty zysk.
Warunki uznania darowizny za ukryty zysk:
1)świadczenie zostało spełnione w związku z prawem do udziału w zysku,
2)świadczenie to jest inne niż podzielony zysk,
3)beneficjentem jest podmiot powiązany z podatnikiem lub jego wspólnikiem.
Warunki te muszą zostać spełnione łącznie co oznacza, że brak spełnienia jakiegokolwiek z warunków powoduje, iż wydatek nie może zostać uznany za ukryty zysk.
W niniejszej sytuacji przesłanki 2 i 3 są spełnione, jednakże należy dokonać analizy czy Darowizny przekazywane są w związku z prawem do udziału w zysku.
W tym zakresie odwołać należy się do wykładni celowościowe przywołanego przepisu. Intencją ustawodawcy wprowadzając kategorię ukrytych zysków było uszczelnienie systemu ryczałtu od dochodów spółek, w ten sposób, że opodatkowaniu powinien podlegać nie tylko dzielony zysk, lecz również wszelkie świadczenia, które z ekonomicznego punktu widzenia są analogiczne, lecz realizowane są w innej formie. W tym zakresie ustawodawca wyszedł z założenia, że podatnicy mogą próbować zmniejszać swoje zobowiązanie w estońskim CIT poprzez realizację określonych świadczeń, powodujących uszczuplenie majątku podatnika estońskiego CIT, które będą realizowane zamiast wypłaty zysku.
Powyższe znajduje także potwierdzenie w uzasadnieniu do Rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (druk Sejmowy nr 643): "Intencją projektodawcy jest opodatkowanie dystrybucji zysku (już w momencie podjęcia uchwały o celu przeznaczeniu tego zysku) i wypłat równoważnych takiej dystrybucji, w tym między innymi świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami (akcjonariuszami) (tzw. ukryte zyski).".
Co więcej, jak wskazano w Przewodnik do Ryczałtu od dochodów spółek z dnia 23 grudnia 2021 r. (dalej jako: "Przewodnik"), stanowiącym ogólne wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego dotyczące stosowania tych przepisów (objaśnienia podatkowe), o których mowa w art. 14a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.): "Aby świadczenie uznane było za ukryty zysk powinno być związane z wywieraniem wpływu na działanie i decyzje spółki będącej podatnikiem ryczałtu. Innymi słowy, świadczenie powinno bezpośrednio lub pośrednio wynikać z uzgodnień pomiędzy podmiotami powiązanymi, niezależnie od ich formy (...) Jednakże, dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu innych podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie takiego świadczenia."
Również organ podatkowy w interpretacji indywidualnej z dnia 1 sierpnia 2023 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.293.2023.2.RH wskazał, że; "dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie ocenianego świadczenia".
Ukrytymi zyskami będą zatem świadczenia wypłacone przez podatnika, które mają na celu zwiększyć majątek obdarowanego, a jednocześnie ich wypłata została dokonana ze względu na fakt, iż beneficjent świadczenia miał wpływ na podjęcie decyzji o ich wypłacie. W ocenie Wnioskodawcy, tylko takie rozumienie definicji ukrytych zysków da się pogodzić z literalną treścią przywołanego przepisu jak również z jego celem.
W niniejszym przypadku nie dojedzie do jakiegokolwiek przysporzenia w majątku wspólnika Spółki ponieważ w żaden sposób nie korzysta on ze środków jakimi dysponuje fundacja.
W ocenie Wnioskodawcy, koszty Darowizn wymienione w pytaniu nr 1 ponoszone przez Spółkę na rzecz podmiotu powiązanego tj. Fundacji pod nazwą " (...)" nie mogą być traktowane jako dochód z tytułu ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Ad 2
Wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą.
Ustawa o CIT nie zawiera definicji wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3. Kwestia ta nie została także w sposób jednoznaczny rozstrzygnięta w Przewodniku.
Jak wskazano w Przewodniku: "Sposób kwalifikacji tego dochodu (Wnioskodawca: dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczych) uzależniony jest od indywidualnego stanu faktycznego, w jakim pozostaje spółka. W ocenie wydatków kwalifikujących się do tego rodzaju dochodów można się posiłkować kwalifikacją wydatków do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1, wynikających z praktyki podmiotu jak również bogatego orzecznictwo sądowo-administracyjnego. Wprawdzie pojęcie "wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą" nie jest tożsame z pojęciem "wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów", jednak należy zwrócić uwagę na podobieństwo, jakie może je cechować. Podobieństwa pomiędzy wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą a wydatkami niestanowiącymi kosztów uzyskania przychodu, należy upatrywać przede wszystkim w celu ich poniesienia. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Te same cele powinny realizować wydatki związane z działalnością gospodarczą. Należy bowiem zwrócić uwagę, że jedną z immanentnych cech działalności gospodarczej, która wyróżnia ją od innego rodzaju aktywności, jest jej zarobkowy charakter." (Przewodnik, str. 41 pkt 64).
W zakresie powyższego wskazać należy na art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT, zgodnie z którym nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju, z wyjątkiem wpłat na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej, z tym że kosztem uzyskania przychodów są koszty wytworzenia lub cena nabycia produktów spożywczych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku od towarów i usług, przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje.
Tym samym na podstawie powyższego przepisu, darowizny co do zasady zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.
Niemniej w ocenie Wnioskodawcy, powyższe nie może jednoznacznie przesądzać, że darowizny są opodatkowane w estońskim CIT jako wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą.
Zdaniem Wnioskodawcy, mając na uwadze zasady wykładni przepisów prawa należy przyjąć stanowisko, iż skoro ustawodawca na gruncie ustawy o CIT posługuje się dwoma odmiennymi podejściami, tj. kosztów uzyskania przychodów i wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, to nie jest zasadne przypisanie tym pojęciom takiego samego znaczenia. Należy przy tym mieć na względzie, iż co prawda w Przewodniku wskazano, że analiza konkretnego wydatku jako niezwiązanego z działalnością gospodarczą może zostać dokona z posiłkowym uwzględnieniem praktyki stosowania przepisów o kosztach uzyskania przychodów (oraz dorobku orzeczniczego wypracowanego na ich gruncie), niemniej każdorazowo wymaga to indywidualnej oceny danego wydatku.
Oznacza to, że ujęcie danego wydatku w katalogu zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT nie będzie równoznaczne z automatycznym uznaniem go za wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą. Pogląd taki jest także zbieżny z wykładnią systemową przepisów ustawy o CIT.
Jak bowiem wynika z treści art. 15 ust. 1 tej ustawy: kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Sposób sformułowania przytoczonego przepisu w jasny sposób wskazuje, iż kosztami uzyskania przychodów mogą być tylko wydatki poniesione w konkretnym celu (osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów), z wyjątkiem wydatków enumeratywnie wskazanych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
Powyższe nie oznacza, iż wydatki zawarte w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, nie zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów (lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła), tylko że - z różnych względów - ustawodawca zdecydował się na ich wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów.
Gdyby bowiem przyjąć, iż każdy z wydatków wskazanych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT nie spełnia opisanej wyżej przesłanki odpowiedniego celu jego poniesienia, regulacja ta byłaby w zasadzie zbędna. Ze względu bowiem na brak spełnienia podstawowej przesłanki dla uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu, wydatki te nie mogłyby zostać zaliczone do tej kategorii na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Teza ta znajduje poparcie w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jak bowiem wskazywano: "(...) każdy wydatek musi przejść test z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. W innej sytuacji zbędne stają się rozważania dotyczące dalszej kwalifikacji konkretnego wydatku ze względu na dodatkowe kryteria wprowadzone w art. 16 ust. 1" (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 stycznia 2020 r., sygn. akt: II FSK 477/18).
Biorąc zatem pod uwagę przesłankę racjonalności działania ustawodawcy należy wskazać, że jedyną trafną interpretacją charakteru katalogu zawartego w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT jest uznanie, iż wydatki w nim zawarte mogą być poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Co za tym idzie, jeżeli (jak wskazano w Przewodniku) na potrzeby uznania wydatku za niezwiązany z działalnością gospodarczą istotny jest cel jego poniesienia, to nie można wykluczyć, iż niektóre z wydatków uznawanych na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o CIT za wyłączone z kosztów uzyskania przychodów, będą jednocześnie związane z działalnością gospodarczą podatnika.
Za powyższym rozumieniem relacji art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 ustawy o CIT przemawia także sposób w jaki uregulowano liczne wyłączenia zawarte w drugim z tych przepisów. Należy zwrócić uwagę, iż wiele z nich wyłącza możliwość uznania danych wydatków za koszty uzyskania przychodów jedynie w określonych okolicznościach lub pod pewnymi warunkami, niejednokrotnie wskazując alternatywny sposób ich rozliczania. Jako przykłady można wskazać:
- wydatki związane z nabyciem/wytworzeniem środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych (art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT) - rozliczane, co do zasady, w formie odpisów amortyzacyjnych, z możliwością ich ujęcia jako koszty uzyskania przychodu ze sprzedaży tych składników majątku;
- wydatki na objęcie lub nabycie udziałów oraz akcji (art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT) - traktowane jako koszty uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów/akcji.
Co istotne, katalog wyłączeń zawarty w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, zawiera także wydatki w oczywisty sposób związane z działalnością gospodarczą podatnika, wyłączone jednak z kosztów uzyskania przychodów ze względu na inne przesłanki, np. wydatki na spłatę pożyczek (kredytów) w części dotyczącej kapitału (art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy o CIT) czy też na wykup obligacji pomniejszone o kwotę dyskonta (art. 16 ust. 1 pkt 23 ustawy o CIT). Trudno bowiem zgodzić się z tezą, że wydatki związane z pozyskaniem finansowania nie pozostają w związku z działalnością prowadzoną przez podatnika. Natomiast z określonych względów, pomimo - co do zasady - wyraźnego związku tych wydatków z działalnością gospodarczą, ustawodawca zdecydował się, że nie będą one stanowiły kosztów podatkowych w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Należy zauważyć, iż brak możliwości utożsamiania wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą z katalogiem wydatków z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, potwierdza również wykładnia literalna przepisów art. 16 ust. 1 oraz art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT. Wskazany art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT wprowadza na grunt przepisów ustawy o CIT nowe pojęcie, jakim są wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą. Terminem tym z kolei nie posługuje się art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, który ma następujące brzmienie: nie uważa się za koszty uzyskania przychodu (...).
Tym samym przywołana treść obu przepisów wskazuje na fakt, iż inna jest ich dyspozycja. Jeden przepis odnosi się do wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów a drugi do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Natomiast w ocenie Spółki, nie ma podstaw normatywnych, żeby różne pojęcia użyte na gruncie tej samej ustawy rozumieć w ten sam sposób. Z uwagi na powyższe nie sposób uznać, że darowizny stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą ze względu na fakt, iż zostały one uznane za koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT.
Stanowisko zgodnie z którym uznanie danego wydatku za niestanowiący kosztu uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o CIT nie przesądza automatycznie o tym, iż wydatek ten jest niezwiązany z działalnością gospodarczą potwierdzają również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach.
Przykładowo wskazać można na następujące interpretacje indywidualne:
- z 1 czerwca 2023 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.149.2023.1.KK, w której Dyrektor KIS uznał, że wpłaty na PFRON nie stanowią wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, podczas gdy wpłaty te są wyłączone z kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 36 ustawy o CIT,
- z 8 maja 2023 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.177.2023.1.JG, w której Dyrektor KIS uznał, że wydatki o charakterze reprezentacyjnym nie są niezwiązane z działalnością gospodarczą, podczas gdy na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT są one wyłączone z kosztów podatkowych.
Analogiczne stanowisko zaprezentował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z dnia 12 kwietnia 2023 r. sygn. akt I SA/Bd 88/23: „Ponadto, co istotne, podatnicy opodatkowani ryczałtem nie podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 19, art. 24b, art. 24ca i art. 24d uCIT. (zob. art. 28h ust. 1 uCIT). W konsekwencji takich podatników nie dotyczą między innymi przepisy dotyczące podatkowych kosztów uzyskania przychodów, w tym kosztów, których nie uważa się za podatkowe koszty uzyskania przychodów. W świetle powyższego, zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 14 u.p.d.o.p. w drodze analogii w celu ustalenia, że darowizny będące przedmiotem wniosku stanowią "wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą", stanowi niedopuszczalną wykładnię rozszerzającą. Należy podkreślić, że wydatek stanowiący koszt uzyskania przychodów zawsze będzie związany z działalnością gospodarczą, natomiast nie każdy wydatek niestanowiący kosztów uzyskania przychodów powinien być uznany jako wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą, o ile ma związek z działalnością gospodarczą. Tym samym, jedynie w przypadku, gdyby dany wydatek nie miał żadnego związku z prowadzoną przez Podatnika działalnością gospodarczą, można by go uznać za "wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą" w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.p.”
Tym samym opodatkowanie Darowizn estońskim CIT wymagałoby wykazania, iż nie są one związane z działalnością gospodarczą (bez względu na treść art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT). Natomiast w okolicznościach niniejszej sprawy oczywistym jest, iż Darowizny wykazują związek z działalnością prowadzoną przez Spółkę, gdyż: budują lojalności kontrahentów, poprawiają relację z lokalną społecznością, budują pozytywny wizerunek wśród pracowników Spółki.
Spółka przekazując Darowizny dokonuje nieodpłatnej redystrybucji części swoich zysków jako wkład w zrównoważony rozwój społeczny. W ten sposób Spółka przyczyniania się do polepszania jakości życia w swoim bezpośrednim środowisku, wspierając instytucje działające na rzecz społeczeństwa. Obok przejęcia na siebie części odpowiedzialności za rozwój społeczny, Spółka osiąga również korzyści związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dzięki zaangażowaniu w działalność społeczną, Wnioskodawca buduje zaufanie oraz lojalność wobec marki. Spółka jest odbierana bowiem jako podmiot odpowiedzialny i etyczny. To z kolei ułatwia utrzymywanie dobrych stosunków i budowanie partnerstwa z lokalną społecznością, organami samorządowymi, instytucji publicznymi, czy organizacjami pozarządowymi.
Podejmowanie działań na rzecz rozwoju społecznego, jest obok ceny oraz jakości usług elementem, który wpływa na pozytywną ocenę Spółki przez jej kontrahentów czy inne organizacje, z którymi współpracuje. Spółka wskazuje w tym zakresie, że przekazywane darowizny wpływają pozytywnie na jej działalność gospodarczą (przy czym nie są one świadczeniami ekwiwalentnymi - Spółka nie oczekuje bezpośrednich korzyści majątkowych z tytułu przekazanych darowizn). Niemniej prowadzona polityka społecznej odpowiedzialności biznesu, która obejmuje przekazywanie darowizn jest bez wątpienia związana z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółki i wykazuje ona pośredni związek z przychodami (co jest w zupełności wystarczające do uznania, iż wydatki na darowizny nie są opodatkowane w estońskim CIT jako wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą).
Spółka identyfikuje następujące korzyści wynikające z prowadzonej przez nią polityki przekazywania Darowizn:
- Budowanie pozytywnego wizerunku wśród aktualnych oraz potencjalnych klientów - w ten sposób Spółka jest postrzegana przez nich jako rzetelny kontrahent, który podejmuje działania w celu polepszenia warunków bytowych swojego otoczenia. To z kolei jest okolicznością powodującą, iż aktualni oraz potencjalni klienci Spółki chętniej podejmują rozmowy biznesowe. Tym samym przekazywane darowizny stanowią faktyczną okoliczność, która ułatwia docieranie do nowych kontrahentów oraz wzmacnia relacje z obecnymi kontrahentami, dodatkowo pozytywny wizerunek zbudowany dzięki przekazywanym darowiznom powoduje zwiększenie zaufania oraz lojalności kontrahentów wobec marki.
- Budowanie sieci networkingu - przekazywane darowizny powodują, że Spółka jest podmiotem rozpoznawalnym wśród adresatów jej usług, co ułatwia docieranie do nowych kontrahentów. Przekazywanie darowizn pozwala na nawiązywanie relacji z organizacjami charytatywnymi/fundacjami, czy innymi podmiotami lub instytucjami, co z kolei powoduje rozpowszechnienie ogólnej świadomości społeczeństwa na temat działalności Spółki.
- Przekazywane darowizny wpływają pozytywnie na atmosferę wśród załogi pracowniczej, która ma świadomość, że ich praca wpływa na rozwój otoczenia, w którym żyją (część wypracowanych przez nich środków jest przekazywana na dotowanie określonych celów społecznych). To z kolei zwiększa ich motywację do pracy. Co więcej przekazywane darowizny powodują zwiększone zainteresowanie potencjalnych pracowników nawiązaniem współpracy ze Spółką.
Spółka wskazuje również, że przekazywane darowizny stanowią przejaw realizacji filozofii społecznej odpowiedzialności biznesu. Spółka bowiem przekazując darowizny przyczynia się do polepszenia jakości życia lokalnej społeczności (wspieranie akcji charytatywnych itd.) oraz wpływa na minimalizowanie nierówności społecznych. Przekazywanie darowizn na rzecz podmiotów prowadzących działalność charytatywną wspierającą osoby potrzebujące jest faktycznym przejawem filozofii społecznej odpowiedzialności biznesu. Spółka bowiem przeznacza część swoich zysków do podmiotów, które posiadają wiedzę i doświadczenie we wspieraniu osób potrzebujących. W ten sposób przekazane środki w efektywny sposób przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju społecznego. Jest to realizowane w związku z przyjętą misją Spółki, mającą na celu dbanie o rozwój otoczenia społecznego Wnioskodawcy.
Tym samym należy wskazać, że przekazywane przez Spółkę darowizny są związane z jej działalnością gospodarczą.
Tym samym uznać należy, że darowizny wymienione w pytaniu nr 2 nie są wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą i jako takie nie mogą zostać opodatkowane w estońskim CIT. W tym zakresie fakt przekazywania ich na rzecz podmiotów powiązanych lub niepowiązanych jest nieistotny. Same darowizny są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą przez Wnioskodawcę, stąd nie mogą zostać opodatkowane na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):
Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:
2) wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków),
3) wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą).
W myśl art. 28m ust. 3 ustawy o CIT:
Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:
1)kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;
2)świadczenia wykonane na rzecz:
a)fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,
b)trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
3)nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;
4)nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;
5)wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;
6)równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;
7)darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;
8)wydatki na reprezentację;
9)dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;
10)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;
11)zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;
12)świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.
W świetle art. 28m ust. 4 ustawy o CIT:
Do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:
1)wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;
2)wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:
a)w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,
b)w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;
3)kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.
Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.
Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest zatem uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowaniem także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców/akcjonariuszy lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.
Ukryte zyski stanowić zatem będą dla podatnika wszelkie świadczenia spółki:
- wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk,
- o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy o CIT),
- wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza lub podmiotu powiązanego,
- wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów powiązanych z podatnikiem lub z tym udziałowcem/akcjonariuszem.
Stosownie do art. 28c pkt 1 ustawy o CIT:
Ilekroć jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a-c, wynosi, z zastrzeżeniem art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g, co najmniej 5%.
W myśl art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT:
Ilekroć jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to:
a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:
- ten sam inny podmiot lub
- małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub
c) spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub,
ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub
cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub
d) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.
W świetle art. 11a ust. 2 ustawy o CIT:
Przez wywieranie znaczącego wpływu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a i b, rozumie się:
1.posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:
a)udziałów w kapitale lub
b)praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub
c)udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub,
2.faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub
3.pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.
Z opisu sprawy wynika, że wybrali Państwo opodatkowanie na zasadach „Ryczałtu od dochodów spółek”. Jeden ze Wspólników Spółki jest fundatorem Fundacji „B.” i pełni w niej funkcję prezesa zarządu. Spółka planuje przekazać Darowizny na cele statutowe Fundacji, tj. na wsparcie działalności naukowej, edukacyjnej i oświatowej, ze szczególnym uwzględnieniem nauk technicznych oraz rozwoju kultury fizycznej i sportu.
Przedmiotem Państwa wątpliwości jest m.in. kwestia ustalenia, czy ponoszone przez Spółkę wydatki na darowizny na rzecz Fundacji jako podmiotu powiązanego osobowo ze Spółką, są opodatkowane Ryczałtem jako ukryte zyski zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Jak wskazano powyżej, definicję ukrytych zysków zawiera art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, zgodnie z którym przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem (…).
Zauważyć przy tym należy, że zdanie wstępne przepisu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wskazuje na otwarty (a nie zamknięty) katalog świadczeń mogących prowadzić do powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków. Dlatego ocena czy określone świadczenie spełni warunki do uznania za dochód z tytułu ukrytego zysku powinna zostać dodatkowo przeprowadzona w oparciu o przesłanki wynikające ze zdania wstępnego przepisu art. 28m ust. 3 ustawy CIT. Jak z niego wynika dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie ocenianego świadczenia.
Przepis art. 28m ust. 3 ustawy o CIT wskazuje, że za ukryty zysk uznaje się każde świadczenie, którego beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest wspólnik lub inny podmiot powiązany i które jest wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, innym niż podzielony zysk. W praktyce może to oznaczać np. świadczenia powstałe w wyniku uzgodnień, których nie zawarłyby podmioty niepowiązane. Ocena czy transakcja mogłaby zostać zawarta między podmiotami niepowiązanymi powinna uwzględnić fakt, czy doszłoby w ogóle do zawarcia danej transakcji, gdyby nie uczestniczyły w niej podmioty powiązane (tj. czy doszłoby do takiej transakcji między podmiotami niepowiązanymi).
Również inne świadczenia ekwiwalentne dywidendzie, czyli świadczenia, które pod pozorem inaczej nazwanej czynności prawnej (jednej lub wielu) prowadzą de facto do korzyści podmiotu powiązanego, która bez wykonania tego świadczenia zostałaby zrealizowana w postaci dywidendy kreują dochód z tytułu ukrytych zysków.
Uwzględniając treść art. 28m ust. 3 ustawy o CIT i zawartą w nim definicję ukrytego zysku wskazać należy, że w omawianej sprawie do powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków może dochodzić jedynie w sytuacji przekazywania przez Państwa darowizn na rzecz podmiotów z Państwem powiązanych w myśl art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, a zatem również podmiotów powiązanych ze Spółką osobowo.
W omawianej sprawie świadczenie pieniężne w formie darowizny przekazane na rzecz Fundacji jest świadczeniem, którego beneficjentem jest podmiot powiązany ze Spółką. Pośredni charakter tych powiązań wynika z faktu, że Wspólnik Spółki jest fundatorem wspomnianej Fundacji i pełni w niej funkcję prezesa zarządu.
Zatem należy rozstrzygnąć czy ww. darowizny mieszczą się w pojęciu ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT.
Jak wskazano wcześniej, za ukryty zysk uznaje się każde świadczenie, którego beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest wspólnik lub inny podmiot powiązany. Świadczenie ma być wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, innym niż podzielony zysk. Dochód z tytułu ukrytego zysku powstaje w wyniku wszelkich świadczeń związanych z funkcjonowaniem podatnika w grupie podmiotów powiązanych, których beneficjentem jest wspólnik lub inny podmiot powiązany (bezpośrednio lub pośrednio) z podatnikiem (spółką) lub z jego wspólnikiem. Aby świadczenie uznane było za ukryty zysk powinno być związane z wywieraniem wpływu na działanie i decyzje spółki będącej podatnikiem ryczałtu. Innymi słowy, świadczenie powinno bezpośrednio lub pośrednio wynikać z uzgodnień pomiędzy podmiotami powiązanymi, niezależnie od ich formy.
To właśnie taka sytuacja zachodzi w przedmiotowej sprawie - świadczenia przekazywane są przez Spółkę podmiotowi powiązanemu w rozumieniu ustawy o CIT (Fundacji), jednocześnie świadczenia te (darowizny) zostały wymienione wprost w art. 28m ust. 3 pkt 7 ustawy o CIT.
Zatem aby ustalić, czy w omawianej sprawie mamy do czynienia z ukrytym zyskiem wyjaśnienia wymaga jeszcze jedna przesłanka, a mianowicie, czy wydatki na darowizny są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, innym niż podzielony zysk.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego oraz jego uzupełnienia jednoznacznie wynika, że:
- Fundator (Wspólnik) nie otrzymuje z Fundacji żadnych świadczeń,
- Wspólnik nie będzie posiadał żadnych uprawnień do majątku obdarowanego podmiotu, w tym do majątku pozostającego po ewentualnej likwidacji tego podmiotu. Statut Fundacji przewiduje w przypadku likwidacji przekazanie majątku na rzecz innej fundacji o podobnym zakresie działania,
- Darowizny będą każdorazowo dokumentowane poprzez umowę darowizny, co pozwala na ustalenie ich przeznaczenia, zgodnie z celami działalności statutowej Fundacji.
Powyższe okoliczności świadczą o tym, że w omawianej sprawie nie występuje przesłanka do uznania wskazanych darowizn za świadczenia dokonywane w związku z prawem do udziału w zysku, innym niż podzielony zysk.
Zatem wydatki na darowizny ponoszone przez Państwa na rzecz wskazanego w opisie sprawy podmiotu powiązanego osobowo ze Spółką (Fundacji) nie stanowią ukrytego zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT. Tym samym przekazane przez Państwa darowizny nie podlegają opodatkowaniu na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Mając na uwadze powyższe, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.
Przedmiotem Państwa wątpliwości jest również kwestia ustalenia, czy wydatki ponoszone przez Spółkę, o których mowa w pytaniu nr 1, są wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą z art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.
W katalogu dochodów do opodatkowania w systemie ryczałtu ustawodawca w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT wymienił także dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika odpowiada wysokości takich wydatków. Dochody niezwiązane z działalnością gospodarczą mogą częściowo pokrywać się z dochodami stanowiącymi ukryte zyski. W przypadku jednak wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą nie jest konieczne i wymagane badanie powiązań z podmiotem, na rzecz którego dokonywana jest wypłata lub z którym dokonuje się transakcji.
Z przepisów ustawy o CIT nie wynika wprost jakiego rodzaju wydatki mogą być uznane za dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Ustawodawca nie zdecydował się na sformułowanie w przepisie definicji ani nawet przykładowego katalogu tego rodzaju wydatków. W związku z powyższym, aby ustalić jakie kategorie wydatków oraz kosztów mieszczą się w zakresie wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, należy odwołać się do znaczenia, jakie posiada niniejsze pojęcie w języku powszechnym. W tym aspekcie warto odnotować, że jedną z immanentnych cech działalności gospodarczej, która wyróżnia ją od innego rodzaju aktywności, jest jej zarobkowy charakter. Zatem za wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą można uznać m.in. takie wydatki i koszty, które nie są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
Zauważyć dodatkowo należy, że ryczałt od dochodów spółek będący alternatywną formą opodatkowania dedykowaną podatnikom podatku CIT, nie posługuje się takimi pojęciami jak koszty uzyskania przychodów czy koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Podatnik opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek dokonuje wyliczenia oraz zapłaty podatku w oparciu o przepisy Rozdziału 6b ustawy CIT.
Należy zwrócić uwagę, że w ocenie wydatków kwalifikujących się do tego rodzaju dochodów (dochodów z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą) można się posiłkować kwalifikacją wydatków do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy CIT, wynikającą z praktyki podmiotu jak również bogatego orzecznictwa sądowo-administracyjnego. Wprawdzie pojęcie „wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą” nie jest tożsame z pojęciem „wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów”, jednak należy zwrócić uwagę na podobieństwo, jakie może je cechować. Podobieństwa pomiędzy wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą a wydatkami niestanowiącymi kosztów uzyskania przychodu, należy upatrywać przede wszystkim w celu ich poniesienia. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Te same cele powinny realizować wydatki związane z działalnością gospodarczą. Należy bowiem zwrócić uwagę, że jedną z immanentnych cech działalności gospodarczej, która wyróżnia ją od innego rodzaju aktywności, jest jej zarobkowy charakteru.
Znajduje to potwierdzenie w Przewodniku do Ryczałtu od dochodów Spółek z 23 grudnia 2021 r. (s. 41, poz. 64).
Kwestię kwalifikacji na gruncie przepisów o ryczałcie od dochodów spółek danego wydatku lub kosztu do dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą należy zatem rozpatrywać indywidualnie, w odniesieniu do konkretnego stanu faktycznego i okoliczności sprawy, analizując czy dane wydatki rzeczywiście mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnika i służą realizacji podstawowego celu prowadzonej działalności gospodarczej jakim jest osiąganie zysków.
Z opisu sprawy wynika, że przekazywane darowizny stanowią przejaw realizacji filozofii społecznej odpowiedzialności biznesu. Spółka bowiem przekazując darowizny przyczynia się do polepszenia jakości życia lokalnej społeczności (wspieranie akcji charytatywnych itd.) oraz wpływa na minimalizowanie nierówności społecznych. Przekazywanie darowizn na rzecz podmiotów prowadzących działalność charytatywną, wspierającą osoby potrzebujące jest faktycznym przejawem filozofii społecznej odpowiedzialności biznesu. Spółka bowiem przeznacza część swoich zysków do podmiotów, które posiadają wiedzę i doświadczenie we wspieraniu osób potrzebujących. W ten sposób przekazane środki w efektywny sposób przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju społecznego. Jest to realizowane w związku z przyjętą misją Spółki, mającą na celu dbanie o rozwój otoczenia społecznego Wnioskodawcy.
Tym samym należy wskazać, że polityka społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), która obejmuje przekazywanie darowizn jest bez wątpienia związana z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółki. Dzięki zaangażowaniu w działalność społeczną, Wnioskodawca buduje zaufanie oraz lojalność wobec marki. Podejmowanie działań na rzecz rozwoju społecznego, jest obok ceny oraz jakości usług elementem, który wpływa na pozytywną ocenę działalności Spółki. Spółka o działaniach podejmowanych w ramach realizacji celów społecznej odpowiedzialności biznesu informuje w mediach społecznościowych oraz poprzez ekspozycje na ścianach siedziby firmy, głównie w sali konferencyjnej oraz gabinecie zarządu. W pomieszczeniach tych przyjmowani są kontrahenci przy okazji negocjowania i podpisywania umów.
Aktualną definicją społecznej odpowiedzialności biznesu (ang. Corporate Social Responsibility CSR) jest definicja zawarta w normie PN-ISO 26 000 odpowiedzialność organizacji za wpływ jej decyzji i działań (produkty, serwis, procesy) na społeczeństwo i środowisko, poprzez przejrzyste i etyczne zachowanie, które:
1)przyczynia się do zrównoważonego rozwoju, zdrowia i dobrobytu społeczeństwa;
2)bierze pod uwagę oczekiwania interesariuszy;
3)jest zgodne z obowiązującym prawem i spójne z międzynarodowymi normami zachowania;
4)jest spójne z organizacją i praktykowane w jej relacjach.
Społeczna odpowiedzialność biznesu to strategia zarządzania, zgodnie z którą przedsiębiorstwa w swoich działaniach dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w szczególności z pracownikami. Bycie społecznie odpowiedzialnym oznacza inwestowanie w zasoby ludzkie, w ochronę środowiska, relacje z otoczeniem firmy i informowanie o tych działaniach, co przyczynia się do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstwa i kształtowania warunków dla zrównoważonego rozwoju społecznego i ekonomicznego.
Należy zwrócić uwagę na aspekt świadomości działań podatnika oraz przyjętą przez niego strategię ich realizacji. CSR ma na celu budowanie pozytywnego odbioru danego podmiotu w społeczeństwie. Zaufanie konsumentów, obywateli ma w przyszłości przełożyć się na osiągnięcie celów finansowych, a więc powiększenie przychodów. Realizacja celów CSR nie następuje zatem przez sam wydatek ale przez zbudowanie wizerunku podmiotu, który przełoży się na skutki finansowe. Świadome inwestowanie w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu wymaga informowania o tych działaniach. Takie działania powinny wynikać z wcześniejszej strategii i planu działania, na które podatnik może powołać się w przypadku wątpliwości kategoryzacji wydatku.
Zatem, uznać należy, że czynniki te przemawiają za tym, że ponoszone wydatki na realizację tego procesu mogą służyć realizacji podstawowego celu prowadzonej działalności gospodarczej jakim jest osiąganie zysków.
Odnosząc powyższe do omawianej sprawy zauważyć należy, że celem przekazywania przez Państwa darowizny na rzecz Fundacji - oprócz oczywistych korzyści dla beneficjentów - jest budowa pozytywnego wizerunku Państwa Spółki jako firmy społecznie odpowiedzialnej, przyczyniającej się do polepszenia jakości życia lokalnej społeczności i minimalizowanie nierówności społecznych.
Spółka realizuje działalność CSR w 6 obszarach: etyka biznesu, klienci, pracownicy, społeczeństwo, dostawcy, środowisko. Do kluczowych interesariuszy należą: klienci, pracownicy oraz społeczeństwo. Spółka prowadzi działania z zakresu CSR aby być postrzegana jako bardziej etyczna i odpowiedzialna, co może przyciągać klientów, inwestorów oraz partnerów biznesowych. CSR staje się więc nie tylko elementem społecznej odpowiedzialności, ale również strategicznym narzędziem rozwoju biznesu i generowania przychodów, co sprawia, że związek między działalnością CSR a działalnością gospodarczą i osiąganymi przychodami jest synergiczny.
Wskazują Państwo, że polityka przekazywania Darowizn identyfikuje dla Spółki następujące korzyści:
- budowanie pozytywnego wizerunku wśród aktualnych oraz potencjalnych klientów - aktualni oraz potencjalni klienci Spółki chętniej podejmują rozmowy biznesowe, tym samym przekazywane Darowizny stanowią faktyczną okoliczność, która ułatwia docieranie do nowych kontrahentów oraz wzmacnia relacje z obecnymi kontrahentami,
- budowanie sieci networkingu - przekazywane Darowizny powodują, że Spółka jest podmiotem rozpoznawalnym wśród adresatów jej usług, co ułatwia docieranie do nowych kontrahentów; rozpowszechnienie ogólnej świadomości społeczeństwa na temat działalności Spółki; pozyskanie możliwości docierania do nowych klientów/rynków zbytu,
- budowanie pozytywnej atmosfery wśród załogi pracowniczej, która ma świadomość, że ich praca wpływa na rozwój otoczenia, w którym żyją; wzmocnienie motywacji i zaangażowania pracowników prowadzi do wyższej efektywności pracy, co w konsekwencji wpływa na osiąganie lepszych wyników finansowych; dbanie o swoich pracowników poprzez np. etyczne warunki pracy, działania na rzecz równości czy ochronę zdrowia, mogą obniżyć rotację pracowników i koszty związane z ich rekrutacją.
Wskazane w opisie sprawy wydatki na darowizny mogą zatem przyczynić się do budowania długoterminowego zaufania społeczności lokalnej, pracowników oraz pozostałych interesariuszy do prowadzonej przez Państwa działalności. Większe zaufanie z kolei jest fundamentem tworzenia stabilnego otoczenia biznesowego, w którym Państwo podejmują i mogą podejmować inicjatywy innowacyjne i rozwijać się.
Uwzględniając zatem okoliczność, że przekazywane darowizny wywierają ww. pozytywny wpływ na prowadzoną przez Państwa działalność gospodarczą i mogą w sposób pośredni przyczynić się do osiągniecia przez Spółkę przychodów, uznać należy, że nie stanowią one wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935, dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).