Interpretacja indywidualna z dnia 21 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.277.2024.1.MD
Skoro intencją Wnioskodawczyni nie było darowanie środków pieniężnych córce, to wykonanie omyłkowego przelewu nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Zwrotne przekazanie - za zgodą sądu - omyłkowego przelewu na własne konto również nie będzie podlegało opodatkowaniu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 października 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 28 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych dokonania przelewu przez pomyłkę oraz uzyskania zwrotu przelanych środków.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Wykonała Pani przez pomyłkę przelew na kwotę (…) zł (słownie: (…) złotych 00/100) na konto oszczędnościowe Pani 14 letniej córki. Konto jest podpięte w Pani aplikacji bankowej pod Pani konto, dlatego system pozwolił na wykonanie przelewu wewnętrznego.
Wystąpiła Pani do Sądu Rodzinnego o pozwolenie wykonania czynności przekraczającej zwykły zarząd, tj. na zwrot przekazanej kwoty na Pani konto. Jak tylko otrzyma Pani zgodę na ww. czynność, dokona Pani przelewu zwrotnego na swoje konto.
Przekazanie środków pieniężnych na konto Pani córki miało charakter błędny i nie miało na celu dokonania darowizny. Zwrot środków również nie może być traktowany jako darowizna, a jedynie jako skorygowanie błędnej operacji finansowej.
Pytanie
Czy przelewy te nie podlegają obowiązkowi podatkowemu, w szczególności podatkiem od darowizn?
Pani stanowisko w sprawie
Uważa Pani, że oba przelewy nie podlegają obowiązkowi podatkowemu, w szczególności nie są objęte podatkiem od darowizn. Przekazanie środków pieniężnych na konto Pani córki miało charakter błędny i nie miało na celu dokonania darowizny. Zwrot środków również nie może być traktowany jako darowizna, a jedynie jako skorygowanie błędnej operacji finansowej.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 596 ze zm.):
Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
1)dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;
2)darowizny, polecenia darczyńcy;
3)zasiedzenia;
4)nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
5)zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
6)nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.
Podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci..
Ustawa nie definiuje pojęcia darowizny, w związku z tym należy sięgnąć do ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.).
Z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego wynika, że:
Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.
Jak stanowi art. 890 § 1 cyt. Kodeksu:
Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.
Jak wynika z opisu zdarzenia, wykonała Pani przez pomyłkę przelew na konto oszczędnościowe Pani 14 letniej córki. Wystąpiła Pani do Sądu Rodzinnego o pozwolenie wykonania czynności przekraczającej zwykły zarząd, tj. na zwrot przekazanej kwoty na Pani konto. Jak tylko otrzyma Pani zgodę na ww. czynność, dokona Pani przelewu zwrotnego na swoje konto. Przekazanie środków pieniężnych na konto Pani córki miało charakter błędny i nie miało na celu dokonania darowizny. Zwrot środków również nie może być traktowany jako darowizna, a jedynie jako skorygowanie błędnej operacji finansowej.
Zatem, skoro Pani intencją nie było dokonanie darowizny na rzecz córki oraz nie zawarła z nią Pani umowy darowizny, to wykonanie takiego błędnego przelewu nie podlegało uregulowaniom zawartym w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Ustawa o podatku od spadków i darowizn nie obejmie również zwrotnego przekazania omyłkowo przesłanych na konto Pani córki środków, ponieważ to także nie nastąpi tytułem darowizny, a jedynie jako techniczna realizacja zwrotu błędnie przekazanego wcześniej przelewu.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja – zgodnie ze złożonym wnioskiem i stosownie do uregulowania zawartego w art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – została wydana wyłącznie dla Pani i tylko Pani może czerpać z niej ochronę. Interpretacja ta nie dotyczy zatem Pani córki. Gdyby Pani córka chciała skorzystać z ochrony jaką daje interpretacja, winna wystąpić z odrębnym wnioskiem o wydanie interpretacji (wniosek złożony w jej imieniu, ale podpisany przez opiekuna prawnego).
Interpretacja – stosując się do Pani oznaczeniem rodzaju wniosku i przepisów prawa podatkowego – dotyczy wyłącznie podatku od spadków i darowizn.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm., dalej jako: Ordynacja podatkowa). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.