Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 7 listopada 2024 r., sygn. II SA/Go 349/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Rogalski Sędziowie Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski (spr.) Sędzia WSA Michał Ruszyński po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 7 listopada 2024 r. sprawy ze skargi J.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie nienależnie pobranego zasiłku pielęgnacyjnego z tytułu niepełnosprawności oraz zobowiązania do jego zwrotu I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta i Gminy z dnia [...] r. nr [...]. II. umarza postępowanie administracyjne.
Uzasadnienie
Decyzją z [...] r. nr [...] Burmistrz Miasta i Gminy[...], powołując się na art. 30 ust. 1, ust. 2 pkt 1, ust. 2b, ust. 6-8 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. Dz. U. 2024, poz. 323 ze zm.; dalej u.ś.r.), art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2023, poz. 572; dalej k.p.a.), uznał, że kwota zasiłku pielęgnacyjnego z tytułu niepełnosprawności wypłaconego J. S. na podstawie decyzji z [...] r. nr [...] wraz z późniejszymi decyzjami zmieniającymi, za okres od [...] r. do [...] r., w łącznej wysokości [...] zł jest świadczeniem pobranym nienależnie, zobowiązując wyżej wymienionego do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia w wysokości [...] zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie ustalonymi na dzień spłaty, na podane w decyzji konto.
W uzasadnieniu decyzji organ I instancji podał, że decyzją z [...] r. nr [...] przyznano skarżącemu zasiłek pielęgnacyjny na okres od [...] r. do [...] r. Decyzją organu I instancji z [...] r. nr [...] zmieniono powyższą decyzję w części dotyczącej okresu przysługiwania zasiłku pielęgnacyjnego z tytułu niepełnosprawności w ten sposób, że został on przedłużony do upływu 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności. Zmiany decyzji dokonane zostały na podstawie orzeczenie o znacznym stopniu niepełnoprawności z [...] r. nr [...].