Zasady wyznaczania dyżurów dla aptek na terenie powiatu - Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 29 października 2024 r., sygn. II SA/Ol 713/24
Wyznaczenie apteki ogólnodostępnej do pełnienia dyżurów w porze nocnej lub dni wolne od pracy przez władze powiatu nie wymaga spełnienia każdej przesłanki z art. 94 ust. 7 i 8 Prawa farmaceutycznego, jeśli służy to zapewnieniu świadczenia usług farmaceutycznych zgodnie z interesem publicznego zdrowia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Ewa Osipuk Sędziowie sędzia WSA Beata Jezielska (spr.) sędzia WSA Tadeusz Lipiński Protokolant starszy sekretarz sądowy Sylwia Chodorowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 października 2024 r. sprawy ze skargi D. sp. z o.o. sp. j. w K. na uchwałę Zarządu Powiatu D. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wyznaczenia na terenie powiatu d. aptek ogólnodostępnych do pełnienia dyżurów w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy w okresie od 1 sierpnia 2024 roku do 31 grudnia 2024 roku oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu 24 lipca 2024 r. Zarząd Powiatu D. (dalej jako: Zarząd Powiatu lub organ), na podstawie art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2024 r., poz. 107, dalej jako: u.s.p.) oraz art. 94 ust. 3, ust. 9 pkt 2 i ust. 13 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz.U. z 2024 r., poz. 686, dalej jako: P.f.), podjął uchwałę Nr (...) w sprawie wyznaczenia na terenie powiatu d. aptek ogólnodostępnych do pełnienia dyżurów w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy w okresie od 1 sierpnia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.
Skargę na powyższą uchwałę wniosła D. sp. z o.o. sp. j. z siedzibą w K. (dalej jako: skarżąca lub Spółka) w części dotyczącej określenia dyżurów apteki ogólnodostępnej "M." przy ul. N. (...) w D., której Spółka jest właścicielem. W skardze podniesiono zarzut naruszenia:
- art. 94 ust. 8 pkt 2 lit. b P.f. poprzez jego niewłaściwe zastosowanie, polegające na wyznaczeniu ww. apteki do pełnienia dyżurów, podczas gdy wobec podmiotu, który ją prowadzi, w okresie 3 lat poprzedzających rok, w którym ma być pełniony dyżur, wydano ostateczną decyzję w przedmiocie nakazania usunięcia w ustalonym terminie stwierdzonych uchybień w prowadzeniu działalności objętej zezwoleniem na prowadzenie apteki ogólnodostępnej;