Aktualność
Zwolnienie z VAT dla małych i średnich firm w całej UE - zmiany od 1 stycznia 2025 r.
Od 1 stycznia 2025 roku małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT nie tylko w kraju, gdzie mają siedzibę działalności gospodarczej, ale również w innych państwach UE. Podatnicy będą wówczas zobowiązani – poza limitem krajowym – do przestrzegania także ogólnego limitu unijnego (100 tys. euro). Warunkiem będzie rejestracja w państwie siedziby oraz składanie kwartalnych informacji o obrotach osiąganych w każdym z państw członkowskich UE.
Zwolnienie z VAT w innych państwach UE
Obecnie ustawa o VAT daje możliwość stosowania zwolnienia podmiotowego w VAT podatnikom posiadającym siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Polski, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. W przypadku podatników rozpoczynających działalność gospodarczą limit ten jest liczony proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w trakcie roku. Jednocześnie ustawa nie daje możliwości stosowania tego zwolnienia podatnikom nieposiadającym siedziby działalności gospodarczej na terytorium Polski, bez względu na wielkość sprzedaży, którą rocznie osiągają. Oznacza to, że podatnicy bez siedziby działalności gospodarczej w Polsce rozliczają VAT od pierwszej sprzedaży dokonanej na terytorium Polski
Zwolnienie z VAT ze względu na wysokość obrotów >>>
Nowelizacja ustawy o VAT z dnia 8 listopada 2024 r. wprowadza szczególną procedurę zwolnienia z VAT tzw. procedurę SME. Ze zwolnienia w Polsce będą mogły korzystać małe przedsiębiorstwa mające siedzibę działalności gospodarczej w innym państwie członkowskim UE. Z drugiej strony, polskie małe przedsiębiorstwa będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE.
Od 1 stycznia 2025 roku zwolnienie będzie przysługiwać również podatnikom posiadającym siedzibę działalności gospodarczej na terytorium innego państwa członkowskiego UE.
Warunki zwolnienia z VAT w ramach procedury SME
Polscy podatnicy, którzy posiadają siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju, będą mogli skorzystać ze zwolnienia dla dostaw towarów i świadczenia usług w innym państwie członkowskim UE, na warunkach określonych przez to państwo, gdy:
- roczny obrót na terytorium UE nie przekroczył w poprzednim, ani bieżącym roku podatkowym kwoty 100 000 euro;
- podatnik spełnia warunki zwolnienia określone przez państwo członkowskie, w którym chce skorzystać ze zwolnienia, w tym limit obrotu obowiązujący we wskazanym kraju UE.
Podatnicy korzystający ze zwolnienia w państwie członkowskim, w którym nie posiadają siedziby działalności gospodarczej, będą obowiązani – poza limitem krajowym zwolnienia – do przestrzegania także ogólnego limitu unijnego (100 tys. euro). Po przekroczeniu jednego z tych limitów prawo do zwolnienia przestanie przysługiwać.
W celu skorzystania z tej preferencji podatnik będzie musiał złożyć powiadomienie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia (tzw. uprzednie powiadomienie) do naczelnika II US Warszawa Śródmieście. Powiadomienie można złożyć wyłącznie za pośrednictwem platformy e-US. Następnie, korzystając już ze zwolnienia obowiązkiem przedsiębiorcy będzie składanie kwartalnych informacji o osiąganych dochodach. Szczegółowy zakres danych, jakie będzie trzeba podać składając uprzednie powiadomienie lub informację kwartalną określi Minister Finansów w rozporządzeniu.
Od 1 do 30 stycznia 2025 r. na koncie każdego zalogowanego użytkownika e-US będzie widoczny baner "Przejdź do SME", gdzie przedsiębiorcy uzyskają dostęp do wszystkich niezbędnych formularzy.
Nowe zasady określania miejsca świadczenia usług
Ponadto, nowelizacja dostosowuje polskie prawo do przepisów UE, które dotyczą miejsca świadczenia usług oraz procedury szczególnej w stosunku do dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków.
Ustawa zakłada opodatkowanie usług podatkiem VAT w miejscu rzeczywistej konsumpcji usług.. W sytuacjach, w których niektóre usługi są świadczone w sposób wirtualny np. z wykorzystaniem sieci Internet, miejsce konsumpcji takiej usługi może różnić się od miejsca konsumpcji, które byłoby uzasadnione i właściwe w przypadku tradycyjnego sposobu jej świadczenia. Przykładowo, VAT od transmisji internetowej koncertu, którą „zakupuje” podatnik lub konsument, zostanie pobrany odpowiednio w państwie siedziby podatnika lub miejsca zamieszkania konsumenta. Przyjęte rozwiązanie będzie przeciwdziałać zakłócaniu konkurencji i „kierować” strumień VAT-u do państw UE faktycznej konsumpcji takich usług.
Nowe zasady określania miejsca świadczenia usług dotyczą, świadczonych na rzecz podatników usług, takich jak usługi wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usługi pomocnicze związane z usługami wstępu na te imprezy, w przypadku gdy obecność ostatecznego odbiorcy (podatnika lub nie-podatnika) takich usług jest wirtualna.
Oprac. Katarzyna Bogucka
Więcej na temat nadchodzących ZMIAN W PRAWIE przeczytasz w INFORLEX:
Uproszczenia dla małych firm w rozliczeniu VAT za granicą od 2025 r. >>>
Procedura SME oraz inne zmiany w VAT od 1 stycznia 2025 r. >>>
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right