Aktualność
Pracownik na L4 musi poinformować pracodawcę oraz ZUS o miejscu swojego pobytu
Każdy ubezpieczony, który jest chory, ma obowiązek zgłosić zmianę swojego miejsca pobytu w trakcie trwania zwolnienia. Na powiadomienie pracodawcy oraz ZUS-u ma 3 dni.
Podczas wizyty u lekarza, który podejmie decyzję o niezdolności do pracy i zaleci przerwę w jej wykonywaniu, warto upewnić się, że wystawi on zwolnienie, uwzględniając adres, pod którym chory będzie przebywać w czasie rekonwalescencji. Miejsce pobytu może różnić się od adresu zamieszkania, zameldowania czy tego, który figuruje w dokumentacji medycznej. Czasami, w trakcie zwolnienia, chory potrzebuje opieki innych osób, dlatego na czas kuracji przebywa u rodziny.
W przypadku zmiany miejsca pobytu po wystawieniu zwolnienia, należy zgłosić nowy adres zarówno pracodawcy, jak i ZUS-owi w ciągu 3 dni – przypomina ZUS.
Wskazanie właściwego miejsca pobytu przez osobę chorą ma kluczowe znaczenie podczas kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Na adres wskazany w zwolnieniu lekarskim może trafić korespondencja z ZUS-u, wzywająca do stawienia się na badanie przez lekarza orzecznika. W przypadku niestawienia się na taką kontrolę, zasiłek chorobowy zostaje wstrzymany od następnego dnia po wyznaczonej dacie badania. Taka decyzja wynika z braku możliwości oceny stanu zdrowia przez lekarza orzecznika ZUS.
Aby uniknąć takiej sytuacji, należy upewnić się, że lekarz wystawia zwolnienie o czasowej niezdolności do pracy na adres, pod którym chory będzie przebywać w trakcie niedyspozycji. Natomiast, w przypadku kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich, jeśli kontrolerzy nie zastaną chorego pod adresem wskazanym w zwolnieniu, konieczne będzie złożenie wyjaśnień.
Informacja prasowa ZUS z dnia 22.11.2024 r.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right