Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.472.2024.2.AR
Czy w opisanym stanie faktycznym Maszyna spełnia definicję „robota przemysłowego” określoną w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT, Czy w odniesieniu do kosztów nabycia Maszyny na podstawie umowy leasingu, o którym mowa w art. 17f ustawy o CIT (leasing finansowy), Spółka będzie uprawniona do odliczenia w ramach tzw. „ulgi na robotyzację” od podstawy opodatkowania podatkiem CIT, 50% kwoty odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych składników majątku, Czy Spółka w odniesieniu do kosztów umowy leasingu, o którym mowa w art. 17f ustawy o CIT (leasing finansowy), dotyczących Maszyny będzie uprawniona do odliczenia w ramach tzw. „ulgi na robotyzację” od podstawy opodatkowania podatkiem CIT, 50% kosztów części odsetkowej rat leasingowych ponoszonych po przekazaniu tych składników majątku do używania, Czy w odniesieniu do Oprzyrządowania do Maszyny spełniającego kryteria określone art. 38eb ust. 4 ustawy o CIT, Spółka będzie uprawniona do odliczenia w ramach tzw. „ulgi na robotyzację” od podstawy opodatkowania podatkiem CIT, 50% kwoty odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych składników majątku.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 września 2024 r. za pośrednictwem e-puap wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:
- Czy w opisanym stanie faktycznym Maszyna spełnia definicję „robota przemysłowego” określoną w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT,
- Czy w odniesieniu do kosztów nabycia Maszyny na podstawie umowy leasingu, o którym mowa w art. 17f ustawy o CIT (leasing finansowy), Spółka będzie uprawniona do odliczenia w ramach tzw. „ulgi na robotyzację” od podstawy opodatkowania podatkiem CIT, 50% kwoty odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych składników majątku,
- Czy Spółka w odniesieniu do kosztów umowy leasingu, o którym mowa w art. 17f ustawy o CIT (leasing finansowy), dotyczących Maszyny będzie uprawniona do odliczenia w ramach tzw. „ulgi na robotyzację” od podstawy opodatkowania podatkiem CIT, 50% kosztów części odsetkowej rat leasingowych ponoszonych po przekazaniu tych składników majątku do używania,
- Czy w odniesieniu do Oprzyrządowania do Maszyny spełniającego kryteria określone art. 38eb ust. 4 ustawy o CIT, Spółka będzie uprawniona do odliczenia w ramach tzw. „ulgi na robotyzację” od podstawy opodatkowania podatkiem CIT, 50% kwoty odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych składników majątku.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie Organu – 9 listopada 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Informacje ogólne
X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest spółką prawa handlowego zarejestrowaną w Polsce oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i jest podmiotem podlegającym w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów, niezależnie od miejsca ich osiągania (polski rezydent podatkowy), zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą pod przeważającym kodem PKD (…) której podstawowym przedmiotem działalności jest dekorowanie szkła, w szczególności szklanek do piwa. Spółka posiada także możliwości i kompetencje do obróbki innych rodzajów szkła, np. szklanych buteleczek, szklanek, kieliszków do innych napojów alkoholowych, w którym to zakresie również prowadzi działalność.
Podstawowa działalność Spółki polega na obróbce szklanek lub innych wyrobów szklanych poprzez ich zdobienie sitodrukiem, według wzoru ustalonego z klientem. Obróbka szklanek dokonywana jest w formie produkcji automatycznej z wykorzystaniem maszyn do sitodruku pozwalających do naniesienie na szkło do ośmiu kolorów w jednym cyklu lub manualnie na ręcznej maszynie wykonując naniesienie jednego koloru w jednym cyklu. Spółka posiada dwa działy produkcji manualnej zdobionego szkła oraz dział produkcji automatycznej. Dział produkcji automatycznej wykorzystuje maszyny automatycznego zdobienia producenta (…) oraz (…) Zdobione szkło trafia następnie do wypalania w różnej temperaturze od 60 - 300 stopni Celsjusza. Do wypalania Spółka posiada piec gazowy oraz piec elektryczny.
Spółka nie produkuje szkła, które obrabia, nabywa gotowe szklanki, pokale, butelczki, kieliszki itp. od zewnętrznych dostawców, tj. hut szkła oraz dystrybutorów szkła.
W ramach swojej produkcji Spółka, opracowuje wzór zdobienia szkła, ustala ilość kolorów oraz sposób wykonania zdobienia, przygotowuje odpowiednie wzory zdobnicze do wykorzystania (wykonane przy użyciu sit, foli oraz farb) w produkcji zdobienia. Proces zdobienia odbywa się poprzez „uzbrojenie” maszyny w odpowiedni wzór a następnie wprowadzenie do maszyny odpowiedniego szkła, które w powtarzalnym takcie jest dekorowane poprzez określony wzór. Szkło z naniesionym nadrukiem (dekoracją) opuszcza maszynę zdobiącą (automatyczną lub manualną) i poddawane jest następnie obróbce termicznej (wypalanie) w piecu wypalającym (gazowym lub elektrycznym).
Do realizacji procesu produkcyjnego Spółka posiada i angażuje:
(i)działy produkcyjne, odpowiedzialne za obsługę maszyn produkcyjnych oraz wypalania;
(ii)dział rozpakunku - przygotowujący szkło do produkcji;
(iii)dział logistyki - odbierający i pakujący wyroby gotowe po produkcji;
(iv)dział jakości - nadzorujący oraz badający jakość wyrobów;
(v)dział kalek - przygotowujący kalki z wzorami do zdobienia;
(vi)dział naświetlani - przygotowujący sita z wzorem do uzbrojenia maszyn;
(vii)działy kierownictwa produkcji, administracji, sprzedaży.
W ramach prowadzonej działalności, w celu usprawnienia procesu produkcyjnego, redukcji kosztów oraz zmiany procesu produkcyjnego na bardziej nowoczesny model produkcji automatycznej, połączony z obróbką termiczną (wypalanie) realizowaną w procesie UV, Spółka zdecydowała się na nabycie nowoczesnej maszyny do sitodruku firmy (…)(dalej jako „Maszyna”).
Maszyna została nabyta na podstawie umowy leasingu finansowego z 27 października 2022 r., która została zawarta po zamówieniu Maszyny u producenta. Następnie doszło do wyprodukowania maszyny i dostarczenia Spółce przez producenta, co zostało sfinalizowane protokołem zdawczo-odbiorczym, podpisanym w październiku 2023 r.
Umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony, suma ustalonych w umowie leasingu opłat, tj. wstępnej opłaty leasingowej oraz okresowych opłat leasingowych odpowiada cenie nabycia Maszyny od producenta, tj. wartości początkowej Maszyny. Odpisów amortyzacyjnych od Maszyny, na podstawie umowy leasingu, dokonywać będzie Wnioskodawca. Na podstawie umowy leasingu Spółka poniosła wstępną opłatę leasingową oraz ponosić będzie okresowe opłaty leasingowe, na które składa się część kapitałowa raty leasingowej oraz część odsetkowa raty leasingowej. Maszyna została wprowadzona do ewidencji środków trwałych Wnioskodawcy jako środek trwały. Maszyna została nabyta fabrycznie nowa.
Charakterystyka Maszyny
Maszyna nabyta przez Spółkę to innowacyjna maszyna (…), w pełni automatyczna, uniwersalna maszyna sitodrukowa sterowana numerycznie za pomocą komputera do artykułów dowolnego kształtu.
Maszyna została nabyta jako fabrycznie nowa i dostosowana do cyklu produkcyjnego Spółki. Jest ona wykorzystywana stacjonarnie, posadowiona w hali produkcyjno-magazynowej Spółki, stanowi element procesu produkcyjnego realizowanego w zakładzie produkcyjnym Spółki. Maszyna ujęta jest jako środek trwały w prowadzonej przez Spółkę ewidencji.
Maszyna elastycznie i precyzyjnie zadrukowuje artykuły o dowolnych kształtach - okrągłe, owalne, kanciaste, płaskie oraz z rączkami - z najwyższą jakością. Posiada system manipulacyjny do podawania i odbierania artykułów w pozycji stojącej i leżącej umożliwia zminimalizowanie czasów przezbrajania oraz zastosowanie artykułów nasadzanych. Pracą maszyny zarządza system kamer dzięki którym materiał produkcyjny w maszynie jest precyzyjnie ustawiany w oparciu o dowolne oznakowanie na podłożu.
Maszyna posiada następujące cechy:
- Podstawę ze sterowanym silnikami serwo-stołem obrotowym;
- Konstrukcję pozwalającą na obróbkę wyrobów ze szkła, tworzyw sztucznych, metalu i wielu innych (w przypadku Maszyny Wnioskodawcy jest ona nastawiona na wyroby ze szkła);
- 18 stacji obróbki, z możliwością kombinacji;
- Technologię (…) do optymalnego wyniku wydruku; dokładność dopasowania kolorów: + /- 0,1 mm;
- Zasilanie powietrzem do pustych form z tworzywa sztucznego;
- Systemy próżniowe do artykułów nasadzanych;
- Wychylne pobieraki do artykułów stożkowych z kątem nachylenia w pionie wynoszącym +/- 18°;
- Suszenie UV dzięki innowacyjnym promiennikom UV firmy (…) do 300 W/cm; z długą żywotnością rur i reflektorów dzięki filtrowaniu powietrza doprowadzanego; trybem oszczędzania energii, pozwalający na oszczędności do 30%; możliwość zintegrowania innych systemów
- Podgrzewacz sita do farb termoplastycznych;
- Optymalna obróbka artykułu dzięki napędowi serwomotorycznemu do przesuwania pionowego podczas obróbki wstępnej oraz suszenia;
- Możliwość zdalnej konserwacji wszystkich systemów sterujących przez internet, wspomaganą przez kamery.
Maszyna jest automatycznie sterowana przez dedykowane oprogramowanie sterujące do pracy na określonym kształcie szkła, określonym takcie (ilość sztuk na minutę) i do nadruku zadanego wzoru. Proces obróbki materiału w maszynie przebiega w ten sposób, że:
1.materiał przekazywany jest na taśmę jezdną przesuwającą się do wnętrza maszyny;
2.następnie w maszynie rodzaj i kształt materiału zaczytują zainstalowane kamery;
3.W pierwszej kolejności szkło jest nagrzewane;
4.Następnie, Maszyna przy pomocy wbudowanych ramion przenosi materiał (szkło) pojedynczo do kolejnych ramion przesuwających materiał (szło) do stacji nadruku;
5.nadrukowany jest wzór według uzbrojenia maszyny,
6.kolejnymi ramionami materiał (szkło) przechodzi kolejne stacje obróbki - wypalanie UV, a na końcu inspekcję i przekazanie do wyjazdu z komory maszyny.
Maszyna sterowalna jest cyfrowo, w szczególności jest podłączona do paneli (komputerów) sterujących oraz nadzorujących jej pracę. Ponadto, Maszyna jest połączona z oprogramowaniem, które pozwala na ustawianie taktu pracy maszyny, programowanie taktu pracy maszyny, odczyt wydajności maszyny, dane diagnostyczne jak czas pracy, ilość sztuk, ilość przerw, błędy w pracy maszyny.
Ponadto, Spółka posiada system (…) do zarządzania produkcją i działalnością - oprogramowanie Maszyny umożliwia przekazywanie danych Maszyny do systemu (…) i z tego systemu uzyskania szeregu dodatkowych funkcjonalności w zakresie zarządzania produkcją czy jej planowania. Przy wykorzystaniu systemu (...) Spółka m.in. planuje produkcje w okresach rocznych czy miesięcznych, analizuje stany magazynowe, ilości zużywanych surowców, grupuje zamówienia, oznacza cechy zamówień (ilość kolorów, wielkość i rodzaj szkła, wzór). Wdrażane są także rozwiązania monitorujące poziom zużycia energii przez Maszynę.
Maszyna posiada takie właściwości, że w toku procesu obróbki szkła opisanego powyżej, posiada podajniki/ramiona które w trakcie pracy i wykonywania zdobienia potrafią przenosić szkło w ruchu poziomym, pionowym, odchylania w pionie, odchylania w poziomie oraz obrotu.
Wyrób po dokonaniu obróbki w Maszynie przechodzi na automatyczny stół odbierający firmy (…), który został połączony z podajnikiem Maszyny, a który w ruchu automatycznym odbiera i ustawia większą liczbę gotowego wyrobu, która następnie zabierana jest ze stołu odbierającego i przekazywana do pakowania, a następnie na urządzenie foliujące spakowane kartony ze szkłem.
Oprzyrządowanie
Maszyna w cyklu produkcyjnym Spółki zintegrowana jest w szczególności z innymi elementami, które bezpośrednio z nią współpracują, m.in.:
- tor jezdny podający szkło do Maszyny,
- automatyczny stół odbierający firmy (…),
Ponadto, Spółka zamówiła i zamontuje do Maszyny dodatkowy laser rozszerzający funkcjonalność maszyny o dodatkowe możliwości uszlachetniania szkła (zwane dalej: Oprzyrządowanie).
Oprzyrządowanie będzie stanowić elementy, które są maszynami i urządzeniami peryferyjnymi, o których mowa w art. 38eb ust. 4 ustawy o CIT, w szczególności są to tory jezdne, nastawniki, stacje załadowcze lub odbiorcze lub efektory końcowe do nakładania powłok, wykańczania powierzchni.
Pozostałe informacje
Maszyna wykonuje zasadniczą część procesu produkcyjnego Spółki, tj. naniesienie wzoru zdobniczego i jego wypalenie, podczas gdy cały cykl produkcyjny obejmuje także inne etapy, jak rozpakunek szkła, kontrola jakości surowca, przygotowanie szkła, przygotowanie wzoru, przygotowanie sit i folii do zdobienia, kontrola jakości sit i folii, projektowanie wzorów zdobienia i kolorów, uzbrojenie maszyny, odbiór gotowego wyrobu, pakowanie. Cały proces produkcyjny angażuje także inne maszyny niż Maszyna, w tym maszyny i urządzenia, które stanowią jej Oprzyrządowanie.
Maszyna została nabyta jako jeden, fabrycznie nowy środek trwały, dostarczony bezpośrednio Spółce przez producenta (podmiot zagraniczny), w zakupie poprzez leasing finansowy.
Oprzyrządowanie zostało nabyte przez Wnioskodawcę odrębnie od Maszyny, jako osobne środki trwałe od ich producentów.
Koszty amortyzacji Maszyny stanowią dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Jednocześnie, koszty amortyzacji Maszyny nie spełniają żadnej z cech kwalifikujących do katalogu wskazanego w treści przepisu art. 38eb ust. 5a ustawy o CIT.
Koszty amortyzacji Oprzyrządowania stanowią dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Jednocześnie, koszty amortyzacji Oprzyrządowania nie spełniają żadnej z cech kwalifikujących do katalogu wskazanego w treści przepisu art. 38eb ust. 5a ustawy o CIT.
Wnioskodawca planuje kontynuować odpisy amortyzacyjne od Maszyny i Oprzyrządowania w kolejnych latach oraz zaliczać dokonane odpisy do kosztów uzyskania przychodów.
Koszty poniesione przez Spółkę na zakup Maszyny oraz Oprzyrządowania nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie; koszty te nie zostały również dotychczas w jakikolwiek sposób odliczone przez Wnioskodawcę od podstawy opodatkowania podatkiem CIT.
Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego utworzonego na podstawie ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2474).
Spółka nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, na podstawie zezwolenia ani działalności na terenie Polskiej Strefy Inwestycji na podstawie decyzji o wsparciu, a tym samym, nie korzysta ze zwolnień przewidzianych w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o CIT.
Dodatkowo w uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z 9 listopada 2024 r., wskazali Państwo, że:
1)Po upływie umowy leasingu, zgodnie z jej postanowieniami, finansujący przeniesie na Spółkę własność Maszyny opisanej we wniosku.
2)Oprzyrządowanie do Maszyny, o którym mowa we wniosku, zostało nabyte jako fabrycznie nowe.
Pytania
1) Czy w opisanym stanie faktycznym Maszyna spełnia definicję „robota przemysłowego” określoną w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT?
2) Jeżeli odpowiedź na pytanie 1 jest twierdząca, to czy w odniesieniu do kosztów nabycia Maszyny na podstawie umowy leasingu, o którym mowa w art. 17f ustawy o CIT (leasing finansowy), Spółka będzie uprawniona do odliczenia w ramach tzw. „ulgi na robotyzację” od podstawy opodatkowania podatkiem CIT, 50% kwoty odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych składników majątku, zgodnie z art. 38eb ust. 1 w związku z art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. a - c oraz art. 15 ust. 1, art. 15 ust. 6, art. 16a ust. 1, art. 16f ust. 1, art. 16g ust. 1,3 i 12 ustawy o CIT?
3) Jeżeli odpowiedź na pytanie 1 jest twierdząca, to czy Spółka w odniesieniu do kosztów umowy leasingu, o którym mowa w art. 17f ustawy o CIT (leasing finansowy), dotyczących Maszyny będzie uprawniona do odliczenia w ramach tzw. „ulgi na robotyzację” od podstawy opodatkowania podatkiem CIT, 50% kosztów części odsetkowej rat leasingowych ponoszonych po przekazaniu tych składników majątku do używania, zgodnie z art. 38eb ust. 1 w związku z art. 38eb ust. 2 pkt 4 ?
4) Jeżeli odpowiedź na pytanie 1 jest twierdząca, to czy w odniesieniu do Oprzyrządowania do Maszyny spełniającego kryteria określone art. 38eb ust. 4 ustawy o CIT, Spółka będzie uprawniona do odliczenia w ramach tzw. „ulgi na robotyzację” od podstawy opodatkowania podatkiem CIT, 50% kwoty odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych składników majątku, zgodnie z art. 38eb ust. 1 w zw. z art. 38eb ust. 2 pkt 1 lit. a - c ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad. 1
W ocenie Wnioskodawcy, Maszyna spełnia cechy „robota przemysłowego” określone w definicji zawartej w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT.
Ad. 2
Zdaniem Wnioskodawcy, będzie on uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania w roku podatkowym 50% kosztów odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od Maszyny.
Ad. 3
Zdaniem Wnioskodawcy, będzie on uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania w roku podatkowym 50% opłat dotyczących części odsetkowej rat leasingowych wynikających z umowy leasingu dotyczących Maszyny, a poniesionych po dniu ich przekazania do używania.
Ad. 4
Zdaniem Wnioskodawcy, w zakresie w jakim Oprzyrządowanie do Maszyny spełnia cechy określone w art. 38eb ust. 4 ustawy o CIT, będzie on uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania w roku podatkowym 50% odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od Oprzyrządowania.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy
Ad. 1
Zgodnie z art. 38eb ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:
1)wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania;
2)jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów;
3)jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń;
4)jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.
Należy zwrócić uwagę, że ustawa o CIT celem skorzystania z ulgi na robotyzację nie wymaga, aby urządzenia/maszyny/roboty, których koszty nabycia miałyby stanowić koszty poniesione na robotyzację, musiały być sklasyfikowane pod symbolem 489 „Roboty przemysłowe”. Kluczowe pozostaje jedynie spełnienie przesłanek wskazanych w art. 38eb ustawy o CIT.
Odnosząc się do opisanych w stanie faktycznym cech Maszyny oraz cech charakterystycznych robota przemysłowego wskazanych w zacytowanym powyżej przepisie, Spółka stoi na stanowisku, że Maszyna jest robotem przemysłowym ponieważ spełnia wszelkie wymienione w przepisie cechy, tj.:
1) automatycznie sterowalna - Maszyna jest sterowana wyłącznie automatycznie poprzez oprogramowanie sterujące, w którym z poziomu komputera sterującego nadaje się i włącza wszelkie czynności wykonywane przez Maszynę,
2) programowalną - Maszyna jest programowalna poprzez oprogramowanie sterujące z poziomu komputerów sterujących, a możliwe jest zaprogramowanie całego szeregu funkcji, w szczególności w przypadku Spółki różnych rodzajów zdobień, ilości kolorów, taktu produkcji, wielkości wyrobu itp.,
3) wielozadaniową - Maszyna realizuje jednocześnie wiele zadań, m.in. jednocześnie zdobi i wypala UV, jak również może wykonywać wiele zadań z zakresu zdobienia różnych kształtów z tego samego surowca lub innego surowca,
4) stacjonarną lub mobilną - Maszyna działa stacjonarnie,
5) o co najmniej 3 stopniach swobody - Maszyna posiada co najmniej 3 stopnie swobody, jak wskazano w stanie faktycznym, posiada podajniki przenoszące szkło w ruchu poziomym, pionowym, odchylania w pionie, odchylania w poziomie czy też obrotu,
6) posiada właściwości manipulacyjne lub lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych - Maszyna posiada właściwości zarówno manipulacyjne, jak również lokomocyjne, ponieważ w toku wykonywanej obróbki zarówno przenosi surowiec przez poszczególne miejsca obróbki, jak również manipuluje tym surowcem odpowiednio nastawiając go do wykonywanej czynności (np. obraca do zdobienia, czy przenosi do wypalania UV). Właściwości te są wykorzystywane w zastosowaniach przemysłowych, ponieważ Spółka wykonuje działalność produkcyjną w zakresie obróbki szkła, która jest działalnością przemysłową (o czym dodatkowe uwagi poniżej),
7) wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania - wszystkie te aspekty są spełnione. Maszyna posiada komputery, które sterują oraz odczytują dane Maszyny. Maszyna jest monitorowana przez zespół kamer oraz czujników, a przy tym jest zdalnie sterowana, programowana, monitorowana oraz diagnozowana,
8) jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, w szczególności z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów - Maszyna posiada oprogramowanie usprawniające jej działanie, jak również jest połączona z systemem (...) Spółki, co nadaje dodatkowe funkcjonalności,
9) jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń - Maszyna posiada szereg kamer monitorujących jej pracę,
10)jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika - jak wskazano w opisie stanu faktycznego, Maszyna działa w cyklu produkcyjnym zdobienia szkła, w którym występują także inne etapy tego cyklu produkcyjnego, z których działaniem zintegrowane jest działanie Maszyny.
Z literalnego brzmienia wyżej cytowanego przepisu wynika, że za robota przemysłowego uznaje się taką maszynę, która powinna mieć zastosowanie przemysłowe.
W przepisach dotyczących ulgi na robotyzację, jak i w pozostałych przepisach ustawy o CIT nie zostało zdefiniowane wyrażenie "dla zastosowań przemysłowych". Szukając definicji ww. wyrażenia należy odnieść się przede wszystkim do jej rozumienia słownikowego, np. w Słowniku PWN "przemysł" został zdefiniowany jako "produkcja materialna polegająca na wydobywaniu z ziemi bogactw naturalnych i wytwarzaniu produktów w sposób masowy przy użyciu urządzeń mechanicznych".
Można także sięgnąć do definicji zawartej w Encyklopedii PWN, gdzie "przemysł" został zdefiniowany jako: "ekonomiczny dział nierolniczej produkcji materialnej, w którym wydobywanie zasobów przyrody oraz ich przetwarzanie w dobra zaspokajające potrzeby ludzi jest prowadzone w dużych rozmiarach, przy zastosowaniu podziału pracy i przy użyciu maszyn (do przemysłu nie zalicza się rzemiosła i budownictwa)".
Kolejną definicję przemysłu możemy znaleźć także w Wielkim słowniku języka polskiego Instytutu Języka Polskiego PAN, gdzie definiuje się "przemysł" jako: "działalność polegająca na wytwarzaniu produktów określonego rodzaju na dużą skalę, przy użyciu maszyn i innych urządzeń technicznych".
Z wyżej wymienionych definicji wynika, że przez przemysł rozumie się najczęściej działalność polegającą na wytwarzaniu na dużą skalę różnego rodzaju produktów (towarów).
W przypadku ulgi na robotyzację pojęcia "przemysł" oraz "zastosowania przemysłowe" powinny być rozumiane wyłącznie jako zastosowanie w przemyśle rozumianym jako ścisła produkcja (wytwarzanie) towarów.
Działalność Spółki polega na wytworzeniu gotowego produktu, poprzez obróbkę surowca - szkła, w określone zdobienie. Dopiero odpowiednio ozdobione szkło - szklanka, pokal, kufel, buteleczka stanowi gotowy produkt, który chcą nabyć klienci. Maszyna jest ściśle wykorzystywana w produkcji, ponieważ wykonuje dwa kluczowe aspekty procesu produkcyjnego, tj. zdobienie sitodrukiem oraz wypalenie zdobienia w technologii UV. Zatem w ocenie Wnioskodawcy, działalność Spółki ma charakter przemysłowy, a Maszyna jest wykorzystywana do zastosowania przemysłowego.
W ocenie Spółki, jej stanowisko znajduje również potwierdzenie Stanowisko w objaśnieniach Ministerstwa Finansów umieszczonych na stronie internetowej
https://www.podatki.gov.pl/niskiepodatki/przedsiebiorca-niskie-podatki/ulgi-na-innowacje-niskie-podatki/ulga-na-robotyzacie-przemyslowa-niskie-podatki/, w których wskazano, że: „Ulga na robotyzację przemysłową jest skierowana do firm, które chcą usprawnić produkcję przez zastosowanie robotów przemysłowych. (...) Roboty przemysłowe pozwolą uzupełnić braki kadrowe przy pracach ciężkich, monotonnych i wykonywanych w szkodliwych warunkach. Częściowa automatyzacja produkcji będzie nie tylko tańsza, ale także bezpieczniejsza z punktu widzenia pracowników (np. wypadki, pandemia, upały). Dzięki efektywniejszemu parkowi maszynowemu, polskie firmy zwiększą zakres swojej produkcji i zatrudnią więcej wykwalifikowanych pracowników, którym będą mogły zaoferować lepsze warunki pracy, w tym także finansowe.”
Maszyna jest typowym przykładem usprawnienia produkcji poprzez automatyzację, ponieważ pozwala wprowadzić nowocześniejszy sposób produkcji, tj. zdobienie i wypalanie w jednym cyklu oraz w oszczędnej technologii UV, względem starszych sposobów produkcji, które obejmowały zdobienie maszyną ręczną i przemieszczenie do wypalania w piecu gazowym lub elektrycznym lub zdobienie maszyną automatyczną i przemieszczenie do wypalania w piecu gazowym lub elektrycznym.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2
Zgodnie art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Artykuł 38eb ust. 2 ustawy o CIT stanowi, że za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się:
1) koszty nabycia fabrycznie nowych:
a) robotów przemysłowych,
b) maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych,
c) maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony) czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe),
d) maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,
e) urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych;
2. koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1;
3. koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w pkt 1 i 2;
4. opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.
Jednocześnie, zgodnie z art. 38eb ust. 5 ustawy o CIT, odliczenie, o którym mowa w ust. 1 tego przepisu, ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.
Stosownie do art. 38eb ust. 8 ustawy o CIT, w zakresie nieuregulowanym w ust. 1-7 do odliczenia kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację stosuje się odpowiednio przepisy art. 18d ust. 3k, 5, 5a, 6, ust. 8 zdanie pierwsze i drugie.
Zgodnie z art. 18d ust. 3k ustawy o CIT do kosztów kwalifikowanych stanowiących odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przepisu art. 16 ust. 1 pkt 48 nie stosuje się.
W myśl art. 18d ust. 5 ustawy o CIT koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Z treści art. 18d ust. 6 ustawy o CIT wynika, że podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o CIT, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a-16m, przy czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.
W myśl art. 16a ust. 1 ustawy o CIT, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2)maszyny, urządzenia i środki transportu,
3)inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
W myśl art. 16f ust. 1 ustawy o CIT, podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 16b.
Zgodnie z art. 16g ust.1 pkt 1 ww. ustawy, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.
Natomiast jak stanowi art. 16g ust. 3 i 12 ww. ustawy, za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.
Przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z ust. 1 pkt 3-5 oraz ust. 2, 10 i 11 stosuje się odpowiednio art. 14.
Z wyżej powołanych przepisów wynika, że w przypadku środków trwałych podatnicy nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio wydatków na nabycie ww. składników majątku, lecz odpisy amortyzacyjne dokonywane od ich wartości początkowej.
Amortyzacja rozpoczyna się w pierwszym miesiącu następującym po miesiącu, w którym środek trwały został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych i dokonuje się jej do miesiąca, w którym nastąpi zrównanie odpisów amortyzacyjnych z wartością początkową lub w którym ww. składnik majątku zostanie postawiony w stan likwidacji.
Odpisy amortyzacyjne dokonywane są od wartości początkowej środka trwałego ustalonej zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, którą w przypadku odpłatnego nabycia stanowi cena nabycia wskazana w art. 16g ust. 3 ustawy o CIT.
Zatem, biorąc pod uwagę przedstawiony opis sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że przepis art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT pozwala na ponadnormatywne odliczenie maksymalnie 50% odpisów amortyzacyjnych, w momencie gdy stają się one kosztem uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o CIT. Ponadnormatywne odliczenie przysługuje tylko w odniesieniu do tych odpisów amortyzacyjnych, które stanowią koszt uzyskania przychodu w danym roku podatkowym.
Odliczenie ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpocznie się w 2026 r.
Możliwość skorzystania z tej ulgi należy wiązać z momentem poniesienia kosztu uzyskania przychodu. Ulga dotyczy wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodu w latach 2022-2026.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3
Zgodnie z art. 17b ust. 1 ustawy o CIT, opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio w przypadku, o którym mowa w pkt 1, koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, jeżeli:
1) umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym nie jest osoba wymieniona w pkt 2, została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli przedmiotem umowy leasingu są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 5 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości;
2) umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, została zawarta na czas oznaczony;
3) suma ustalonych opłat w umowie leasingu, o której mowa w pkt 1 lub 2, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu; przepis art. 14 stosuje się odpowiednio.
Z kolei zgodne z art. 17f ust. 1 ustawy o CIT, do przychodów finansującego, z zastrzeżeniem ust. 3, i odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat, o których mowa w art. 17b ust. 1, w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:
1) umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony;
2) suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu; przepis art. 14 stosuje się odpowiednio;
3) umowa zawiera postanowienie, że w podstawowym okresie umowy leasingu:
a)odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający, w przypadku gdy nie jest osobą wymienioną w lit. b, albo
b)finansujący rezygnuje z dokonywania odpisów amortyzacyjnych, w przypadku gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.
Zauważyć należy, że ustawodawca wyraźnie wskazuje w art. 38eb ust. 2 pkt 4 ustawy o CIT, że za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się opłaty, o których mowa w art. 17b ust. 1, ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 17f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.
Ponownie należy wskazać, że ulga na robotyzację polega na dodatkowym odliczeniu od podstawy opodatkowania kosztów, które już wcześniej zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Z powyższych przepisów wynika, że w przypadku leasingu finansowego, o którym mowa w art. 17f updop, do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat, o których mowa w art. 17b ust. 1, w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych - w tej części zgodnie ze stanowiskiem Wnioskodawcy przedstawionym do pytania nr 2, przysługuje odliczenie z tytułu ulgi w odniesieniu do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od przedmiotu umowy leasingu - robota przemysłowego.
Natomiast, zdaniem Spółki, w pozostałym zakresie opłat leasingowych, część odsetkowa raty leasingowej ponoszona po dniu przekazania środka trwałego do używania, kwalifikowana jest jako koszty uzyskania przychodu dla korzystającego, tj. Spółki, zatem na podstawie art. 38eb ust. 2 pkt 4 ustawy o CIT 50% takich opłat może stanowić koszt uzyskania przychodu poniesiony na robotyzację.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 4
Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli Maszyna spełnia cechy robota przemysłowego, to Oprzyrządowanie do niej nabyte, które stanowi maszyny i urządzenia peryferyjne do Maszyny funkcjonalnie z nią związane, w szczególności określone w art. 38eb ust. 4 ustawy o CIT, Wnioskodawca jest uprawniony do odliczenia dodatkowo 50% kosztów amortyzacji Oprzyrządowania. W tym zakresie, do możliwości odliczenia kosztów odpisów amortyzacyjnych Oprzyrządowania znajdują zastosowanie te same argumenty co przedstawione w odpowiedzi na pytanie nr 2 w odniesieniu do odliczenia kosztów odpisów amortyzacyjnych Maszyny.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuje od uzasadnienia prawnego Państwa stanowiska w sprawie.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz.U. z 2024 poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right