Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2024-11-25

praktyka

Najem prywatny może wymusić zakup kasy fiskalnej

Niejednokrotnie wynajmujący nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest podatnikiem VAT (chociaż z niego zwolnionym). W takim przypadku drobny błąd, np. przyjmowanie od dłuższego czasu czynszu w gotówce bez wystawienia faktury, może doprowadzić do konieczności stosowania kasy rejestrującej

Za pomocą kasy fiskalnej, czyli coraz bardziej zaawansowanego technologicznie urządzenia, podatnicy VAT mają obowiązek rejestrować sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej rolników ryczałtowych (którzy korzystają ze specyficznego zwolnienia w VAT). Co ważne – a o czym nie zawsze pamiętają sami zainteresowani – nie trzeba być czynnym podatnikiem VAT, składać JPK_V7, płacić podatku do urzędu skarbowego, rozliczać VAT naliczonego, by powstał obowiązek stosowania kasy.

Kto jest podatnikiem

Szczególną uwagę warto zwrócić na tak popularny obecnie – w tym jako dodatkowe źródło dochodu – najem prywatny. Niezależnie od tego, do jakiego źródła zaliczany jest przychód z najmu na gruncie podatków dochodowych i jak w związku z tym opodatkowany jest uzyskiwany przychód czy dochód, ponad wszelką wątpliwość jest to działalność gospodarcza w rozumieniu VAT. W tym miejscu warto bowiem przypomnieć, że zgodnie z definicją normatywną zamieszczoną w ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 1473; dalej: ustawa o VAT) podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Tymczasem, według art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00