Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 7 listopada 2024 r., sygn. II SAB/Ol 61/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Tadeusz Lipiński (spr.) Sędziowie sędzia WSA Ewa Osipuk sędzia WSA Piotr Chybicki po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 7 listopada 2024 r. sprawy ze skargi T. Z. na bezczynność Przewodniczącego Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w G. w rozpoznaniu wniosku o wydanie karty parkingowej I. zobowiązuje Przewodniczącego Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w G. do rozpoznania wniosku skarżącej z dnia [...] - w terminie 14 dni; II. stwierdza, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa; III. zasądza od Przewodniczącego Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w G. na rzecz skarżącej T. Z. kwotę 100 zł (sto złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wnioskiem z 5 lutego 2024 r. T.Z. (dalej: "skarżąca") zwróciła się do Przewodniczącego Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Giżycku (dalej: "Przewodniczący Powiatowego Zespołu", "organ") o wydanie karty parkingowej.
Wezwaniem z 6 lutego 2024 r. organ zobowiązał skarżącą do osobistego złożenia wniosku i podpisanie go w obecności przewodniczącego zespołu lub osoby przez niego upoważnionej, w terminie 7 dni od doręczenia wezwania.
Następnie, zawiadomieniem z 15 lutego 2024 r., powołując się na § 7 ust. 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014 r. w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1438, dalej: "rozporządzenie"), Powiatowy Zespół pozostawił ww. wniosek bez rozpoznania.
W uzasadnieniu stwierdził, że skarżąca nie uzupełniła braków formalnych wniosku w zakresie i terminie określonym w wezwaniu. Zaznaczył, że nie ma możliwości złożenia wniosku przez pełnomocnika, a obowiązek osobistego stawiennictwa wynika z konieczności weryfikacji podmiotu uprawnionego do uzyskania karty parkingowej.