Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 7 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.434.2024.2.AK
Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług w związku z realizacją Projektu.
Interpretacja indywidualna
- stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jestprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 13 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług w związku z realizacją Projektu pod nazwą (...) w ramach priorytetu II (...), dla Działania 2(i) „Wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych”. Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 28 października 2024 r. (wpływ 30 października 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca, Gmina (...), jest podmiotem prawa publicznego, działającym na podstawie ustawy o samorządzie gminnym (Dz. U. 2024 poz. 609). Wnioskodawca wykonuje zadania własne jako gmina, albo jako czynności stanowiące jej działalność statutową, albo jako działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca jest zarejestrowanym dla celów podatku VAT podatnikiem, składa odpowiednie deklaracje VAT-7 oraz uiszcza podatek VAT należny od działalności opodatkowanej.
Jednym z zadań statutowych Wnioskodawcy jest podejmowanie działań w zakresie ochrony środowiska. Obowiązki w tym zakresie wynikają z licznych ustaw, w tym z ustawy o samorządzie gminnym, ustawy prawo ochrony środowiska czy też ustawy o ochronie przyrody. Zadania w tym zakresie korzystają ze wsparcia krajowego i unijnego, których celem jest poprawa jakości środowiska i wprowadzenie działań mających na celu polepszenie jakości konkretnych celów tematycznych. Jednym z takich projektów jest projekt pod nazwą (...).
Wnioskodawca przystąpił do tego projektu, zawierając z Województwem (...) umowę partnerską w sprawie współpracy przy realizacji ww. Projektu w ramach priorytetu II (...), dla Działania 2(i) „Wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych”.
W ramach umowy partnerskiej Wnioskodawca pozyska fundusze na organizację stanowiska „ekodoradcy”, to jest na zatrudnienie pracownika o określonych kompetencjach w zakresie szeroko rozumianej ekologii oraz na wyposażenie jego stanowiska pracy, jak również rozważa zakup specjalistycznego pojazdu samochodowego.
Wnioskodawca z pozyskanych środków zakupi towary stanowiące typowe wyposażenie biura, jak biurko, krzesła, komputer przenośny, telefon i internet mobilny, a także towary przeznaczone specyficznie pod zadania wykonywane przez „ekodoradcę”, jak wilgotnościomierze, narzędzia do poboru próbek popiołów paleniskowych, plomby wraz z plombownicą, okulary ochronne i odzież roboczą. „Ekodoradca” zostanie również odpowiednio przeszkolony, a zakup usługi szkoleniowej zostaje pokryty ze środków pozyskanych na podstawie umowy partnerskiej.
„Ekodoradca” będzie wykonywał zadania własne Wnioskodawcy w zakresie ochrony środowiska, dotyczące szczegółowego celu, jakim jest ochrona powietrza i efektywność energetyczna. Do zadań „ekodoradcy” należy w szczególności: kontrola palenisk w gospodarstwach domowych na terenie Gminy, komunikacja z mieszkańcami Gminy prowadzona za pomocą bezpośrednich spotkań oraz za pomocą stale aktualizowanej strony www. i mediów społecznościowych, doradztwo energetyczne i ekologiczne, w tym w zakresie pozyskiwania funduszy na działania proekologiczne, świadczone mieszkańcom Gminy, jak i na rzecz wewnętrznych komórek organizacyjnych Wnioskodawcy.
Działania podejmowane przez „ekodoradcę” będą bezpłatne, z tego tytułu nie przewiduje się żadnych przychodów.
W związku z powyższym powstało pytanie, czy Wnioskodawca jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług, poniesionych przez Wnioskodawcę na podstawie umowy partnerskiej.
Doprecyzowanie i uzupełnienie opisu stanu faktycznego
Nabywane towary i usługi w ramach projektu „Ekodoradca” będą wykorzystywane wyłącznie do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Również samochód specjalistyczny, którego zakup jest potencjalnie rozważany, służyć będzie wykonywaniu czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jeżeli zakup taki zostanie zrealizowany, to samochód ten posłużyłby „Ekodoradcy” do wykonywania jego zadań w terenie. Pojazdy tego typu, to jest przystosowane do realizacji programu pod nazwą „Wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych”, umożliwiają dotarcie do gospodarstw domowych w terenie wraz ze specjalistycznym sprzętem, umożliwiając „Ekodoradcy” skontrolowanie palenisk domowych, pobrania z nich próbek oraz dokonania na miejscu ich oceny.
Faktury zakupu towarów i usług, związanych z utworzeniem stanowiska pracy „Ekodoradcy” w ramach projektu „Wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych”, wystawiane będą na Gminę (...).
Pytanie
Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego, wykazanego w fakturach zakupu towarów i usług, związanych z realizacją umowy partnerskiej w zakresie projektu (...)?
Państwa stanowisko w sprawie
W ocenie Wnioskodawcy zakupy towarów i usług, dokonane w związku z utworzeniem oraz funkcjonowaniem stanowiska „ekodoradcy” nie wykazują żadnego związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT, a w związku z tym Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, wykazanego w fakturach dokumentujących ich nabycie.
W pierwszej kolejności zauważyć należy, iż czynności wykonywane przez „ekodoradcę” nie powodują powstania żadnego przychodu dla Wnioskodawcy. Wszystkie jego działania pozostają nieodpłatne, nawet wtedy, gdy udziela porad mieszkańcom Gminy. Także inne efekty pracy „ekodoradcy”, jakie mogą powstać w związku z wykonywaniem przez niego obowiązków pracowniczych, jak raporty, zestawienia, etc., nie będą udostępniane za wynagrodzeniem. Będą one udostępniane nieodpłatnie zainteresowanym podmiotom, i nie będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
Nie zostaje zatem spełniona podstawowa przesłanka dla objęcia danej usługi zakresem przedmiotowym systemu VAT, jaką jest świadczenie usług za wynagrodzeniem, zgodnie z art. 8 ust. 1 u.p.t.u.
W drugiej kolejności należy zauważyć, iż działania „ekodoradcy” służą realizacji zadań własnych Wnioskodawcy w zakresie ochrony środowiska, a stworzenie i utrzymywanie tego rodzaju stanowiska pracy należy uznać za koszt własny Wnioskodawcy, przypisany w całości do jego działalności statutowej.
Działalność Wnioskodawcy, w zakresie w jakim działa poprzez czynności podejmowane przez „ekodoradcę”, w całości spełnia przesłanki przewidziane w art. 15 ust. 6 u.p.t.u., to jest, działalność ta stanowi realizację przez Wnioskodawcę zadań nałożonych na niego odrębnymi przepisami.
Obowiązek działania Wnioskodawcy w zakresie ochrony środowiska wynika wprost z ustaw szczególnych, w tym z art. 2 ust. 1, art. 6 ust.1 oraz art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o samorządzie gminnym. Działania te podejmowane są na rzecz ogółu społeczności.
Wnioskodawcy nie przysługuje w tym zakresie status podatnika VAT. Cała działalność Wnioskodawcy w zakresie ochrony środowiska, realizowana poprzez działania „ekodoradcy” stanowi w całości działalność statutową, a nie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 u.p.t.u.
W związku z powyższym, Wnioskodawca nie spełnia warunku przewidzianego w art. 86 ust. 1 u.p.t.u., jakim jest związek zakupów z wykonywaniem działalności opodatkowanej podatkiem VAT, warunku koniecznego dla powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego.
Biorąc powyższe pod uwagę, Wnioskodawca wyraża pogląd, iż nie jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego, wykazanego w fakturach dokumentujących zakupy towarów i usług służących realizacji umowy partnerskiej w sprawie współpracy przy realizacji projektu pod nazwą (...).
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podstawowe zasady odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.) – zwanej dalej „ustawą”:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje gdy:
- podatek odlicza podatnik podatku od towarów i usług,
- towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Warunkiem, który daje podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
Podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabywanych towarów i usług, których nie będzie wykorzystywał do wykonywania czynności opodatkowanych (czyli czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi).
Art. 88 ustawy zawiera listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Tylko podatnik podatku od towarów i usług, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ma prawo do odliczenia podatku.
Art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Art. 15 ust. 6 ustawy:
Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Organy władzy publicznej nie są podatnikami podatku od towarów i usług w związku z realizacją zadań, które podejmują jako podmioty prawa publicznego, nawet jeśli pobierają należności, opłaty lub składki. Organy te są podatnikami VAT w przypadku wykonywanych czynności na podstawie umów cywilnoprawnych.
Rolę gminy szczegółowo określa ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 609 ze zm.).
Art. 2 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym:
Gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.
Art. 6 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym:
Do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.
Art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o samorządzie gminnym:
Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej.
Z opisu sprawy wynika, że przystąpili Państwo do projektu pod nazwą (...), zawierając z Województwem (...) umowę partnerską w sprawie współpracy przy realizacji ww. Projektu w ramach priorytetu II (...), dla Działania 2(i) „Wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych”.
Pozyskają Państwo fundusze na organizację stanowiska „ekodoradcy”, to jest na zatrudnienie pracownika o określonych kompetencjach w zakresie szeroko rozumianej ekologii oraz na wyposażenie jego stanowiska pracy, jak również rozważają Państwo zakup specjalistycznego pojazdu samochodowego.
Z pozyskanych środków zakupią Państwo towary stanowiące typowe wyposażenie biura, jak biurko, krzesła, komputer przenośny, telefon i internet mobilny, a także towary przeznaczone specyficznie pod zadania wykonywane przez „ekodoradcę”, jak wilgotnościomierze, narzędzia do poboru próbek popiołów paleniskowych, plomby wraz z plombownicą, okulary ochronne i odzież roboczą. „Ekodoradca” zostanie również odpowiednio przeszkolony, a zakup usługi szkoleniowej zostaje pokryty ze środków pozyskanych na podstawie umowy partnerskiej.
„Ekodoradca” będzie wykonywał Państwa zadania własne w zakresie ochrony środowiska, dotyczące szczegółowego celu, jakim jest ochrona powietrza i efektywność energetyczna.
Działania podejmowane przez „ekodoradcę” będą bezpłatne, z tego tytułu nie przewiduje się żadnych przychodów.Nabywane towary i usługi w ramach projektu będą wykorzystywane wyłącznie do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Również samochód specjalistyczny, którego zakup jest potencjalnie rozważany, służyć będzie wykonywaniu czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jeżeli zakup taki zostanie zrealizowany, to samochód ten posłużyłby „Ekodoradcy” do wykonywania jego zadań w terenie.
Faktury zakupu towarów i usług, związanych z utworzeniem stanowiska pracy „Ekodoradcy” w ramach projektu „Wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych”, wystawiane będą na Państwa.
Państwa wątpliwości dotyczą prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.
Rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy jest uwarunkowane tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Zasada ta wyłącza tym samym możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które są wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu.
Oznacza to, że podstawowym warunkiem, który uprawnia do odliczenia podatku naliczonego, jest związek nabywanych towarów i usług ze sprzedażą generującą podatek należny.
W omawianej sprawie związek taki nie wystąpi. Z opisu sprawy wynika, że nabyte w ramach Projektu towary i usługi będą wykorzystywane wyłącznie do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a więc nie będą przez Państwa wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
Zatem nie mają Państwo prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków ponoszonych z tytułu realizacji Projektu pod nazwą (...) w ramach priorytetu II (...), dla Działania 2(i) „Wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych”.
Państwa stanowisko jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right