Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 24 października 2024 r., sygn. II SA/Sz 690/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska, Sędziowie Sędzia WSA Wiesław Drabik, Asesor WSA Joanna Świerzko-Bukowska (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Agnieszka Klimek, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 24 października 2024 r. sprawy ze skargi D. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta z dnia [...] r., nr [...]
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 12 kwietnia 2024 r., nr [...], Burmistrz Miasta S., po rozpatrzeniu wniosku D. S. (dalej: "wnioskodawczyni", "skarżąca"), złożonego w dniu 8 marca 2024 r., odmówił jej przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym bratem – P. S..
W uzasadnieniu decyzji organ I instancji w pierwszej kolejności wskazał, że decyzją z dnia 22 września 2022 r., nr SKO.4111.1657.2022 przyznano skarżącej prawo do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem opieki nad bratem na okres od dnia 1 marca 2022 r. do dnia 31 marca 2024 r. Następnie wyjaśnił, że mając na uwadze brzmienie art. 63 ust. 1 ustawy o świadczeniu wspierającym, dokonał oceny przesłanek do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w oparciu o przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych obowiązujące do dnia 31 grudnia 2023 r.
Organ I instancji ustalił, że wnioskodawczyni w dalszym ciągu nie podejmuje zatrudnienia z uwagi na konieczność sprawowania opieki nad bratem, który jest niezdolny do samodzielnej egzystencji. Ustalił również, że matka wymagającego opieki M. S. - pobiera świadczenie pielęgnacyjne w związku z opieką nad niepełnosprawnym synem A. S., zaś ojciec A. S.1 - nie jest w stanie świadczyć nad nim odpowiedniej opieki z uwagi na własne problemy zdrowotne. Ponadto na podstawie oświadczenia wnioskodawczyni z dnia 5 kwietnia 2024 r. ustalił, że rodzice P. S. nie posiadają orzeczeń o znacznym stopniu niepełnosprawności.