Precyzyjna konstrukcja skargi kasacyjnej jako klucz do sukcesu - Wyrok NSA z dnia 27 września 2024 r., sygn. I GSK 6/21
Przedsięwzięcia realizowane w ramach funduszu sołeckiego muszą być zgodne z uchwałami budżetowymi, a zmiany budżetowe powinny uwzględniać formalnoprawne wymogi zawarte w ustawie o funduszu sołeckim.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Michał Kowalski Sędzia NSA Beata Sobocha-Holc (spr.) Sędzia del. WSA Małgorzata Bejgerowska Protokolant asystent sędziego Barbara Leszczyńska po rozpoznaniu w dniu 27 września 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Gminy Puchaczów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 30 lipca 2020 r. sygn. akt I SA/Lu 343/20 w sprawie ze skargi Gminy Puchaczów na uchwałę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie z dnia 5 maja 2020 r. nr 179/2020 w przedmiocie stwierdzenia nieważności części uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie (dalej zwany: WSA lub sądem I instancji) wyrokiem z 30 lipca 2020 r. sygn. akt I SA/Lu 343/20, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie tekst jedn. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej zwanej: p.p.s.a.), oddalił skargę Rady Gminy Puchaczów na uchwałę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie z 5 maja 2020 r. w przedmiocie stwierdzenia nieważności części uchwały Rady Gminy Puchaczów.
Skarżąca wniosła skargę kasacyjną od powyższego wyroku, w której zaskarżyła go w całości. W skardze kasacyjnej wniosła o uchylenie w całości wyroku sądu I instancji i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania WSA, zasądzenie od organu na rzecz skarżącej kosztów postępowania w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych w tym opłaty skarbowej od pełnomocnictwa oraz rozpoznanie skargi kasacyjnej na rozprawie.
Skarżąca zarzuciła zaskarżonemu wyrokowi: