Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 6 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.380.2024.2.JO

Prawidłowy sposób dokumentowania świadczonych usług montażu wykładzin na pełnomorskich statkach liniowych, przewożącym pasażerów na rzecz polskich i zagranicznych usługobiorców.

Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:

  • prawidłowe w części dotyczącej wystawienia faktury z wykazaną stawką podatku VAT w wysokości 0% za usługi montażu wykładzin na pełnomorskim statku liniowym, przewożącym pasażerów, zacumowanym w porcie w Malcie na rzecz polskiego podmiotu (zdarzenie nr 1),
  • nieprawidłowe w części dotyczącej wystawienia faktury za usługi montażu wykładzin na pełnomorskich statkach liniowych, przewożących pasażerów, pod banderą państw obcych należących UE opatrzonych adnotacją „odwrotne obciążenie” oraz adnotacją „NP” (zdarzenie nr 2).

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 15 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawidłowego sposobu dokumentowania świadczonych usług montażu wykładzin na pełnomorskich statkach liniowych, przewożącym pasażerów na rzecz polskich i zagranicznych usługobiorców. Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 8 października 2024 r. (wpływ 11 października 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego:

Spółka A. Sp. z o.o. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych polegających m.in. na montażu wykładzin dywanowych.

W ramach prowadzonej działalności Spółka:

1)planuje przyjąć zlecenie od innego podmiotu gospodarczego, mającego siedzibę na terenie Rzeczpospolitej Polskiej (spółki sp. z o.o.), obejmujące usługę montażu wykładzin dywanowych na pełnomorskim statku liniowym, przewożącym pasażerów pod banderą państwa UE (Francji). W czasie wykonywania usługi statek będzie zacumowany w porcie w Malcie. Spółka zamierza wykonać zlecenie z pomocą zatrudnionych przez siebie pracowników, którzy zostaną przez Spółkę wysłani do miejsca wykonania zlecenia i z użyciem własnych materiałów.

2)planuje wykonać usługi wymiany wykładzin dywanowych na pełnomorskich statkach liniowych, przewożących pasażerów, pod banderą obcych państw należących do UE. W czasie wykonywania usług statki będą zacumowane w portach na terenie UE. Spółka zamierza wykonać usługi z pomocą zatrudnionych przez siebie pracowników, którzy zostaną przez Spółkę wysłani do miejsca wykonania zlecenia i z użyciem własnych materiałów.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.

Usługi montażu wykładzin dywanowych na pełnomorskich statkach liniowych polegają na opcjonalnie demontażu wykładzin poprzez ich zerwanie i wyrzucenie do kontenera na odpady, a następnie szlifowaniu posadzki, odkurzeniu oraz montażu za pomocą kleju bądź za pomocą maty samoprzylepnej, ewentualnie za pomocą gipperów czyli w tzw. naciągu.

W przypadku opisu zdarzenia przyszłego wskazanego w pkt 1 pełnomorski statek liniowy, przewożący pasażerów pod banderą państwa UE (Francji) zacumowany w porcie na Malcie będzie poddawany konserwacji, a wymiana wykładziny z uwagi na zużycie podlegają wymianie na nowe.

W przypadku opisu zdarzenia przyszłego wskazanego w pkt 2 montaż wykładzin dywanowych dotyczyć będzie zarówno nowo wybudowanych (nowopowstałych) pełnomorskich statków liniowych, jak i statków już użytkowanych, gdzie wykładziny nie spełniają swoich funkcji i potrzebna będzie ich wymiana.

Zarówno w przypadku opisu zdarzenia przyszłego opisanego w punkcie 1 oraz zdarzenia przyszłego opisanego w punkcie 2, statki liniowe na których będą montowane wykładziny dywanowe są jednostkami pływającymi używanymi do żeglugi na pełnym morzu i przewożące odpłatnie pasażerów.

W przypadku opisu zdarzenia przyszłego wskazanego w pkt 1, jednostka pływająca to statek (…). Jest to statek pasażerski o długości około 131 metrów o pojemności pasażerskiej około 184 osoby i załogą liczącą około110 członków, posiadający około 92 kabin.

W przypadku opisu zdarzenia przyszłego wskazanego w pkt 2, kod CN Nomenklatury Scalonej to 8901 10 10. Są to statki pasażerskie, dlatego też w Państwa ocenie są jednostkami pływającymi zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

W zakresie zdarzenia przyszłego opisanego w pkt 2, wskazują Państwo, iż usługi będą świadczone na rzecz podmiotu mającego siedzibę poza Polską, które nie mają stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, które uczestniczy w nabywaniu usług.

W przypadku zdarzenia przyszłego opisanego w pkt 2 - właścicielem statku będzie podmiot posiadający siedzibę poza granicami Polski, będący ostatecznym odbiorcą usług, jednakże usługi świadczone przez Państwa będą na rzecz Generalnego Wykonawcy, Armatora lub Podwykonawcy, którzy mogą być zarówno podmiotem posiadającym siedzibę w Polsce, jak i poza Polską.

W przypadku zdarzenia przyszłego opisanego w pkt 1 właścicielem statku jest podmiot posiadający siedzibę poza granicami Polski, będący ostatecznym odbiorcą usług, jednakże Państwa usługi świadczone są na rzecz podmiotu posiadającego siedzibę w Polsce, natomiast ten podmiot świadczy swoje usługi oraz wystawia fakturę na rzecz podmiotu posiadającego siedzibę poza Polską.

Wskazują Państwo, iż usługa jaką Państwo świadczą zawsze polega na montażu wykładzin dywanowych, czasem może być połączona wraz z usługą demontażu poprzednich wykładzin. Z uwagi na to, że montują Państwo nowe wykładziny to w Państwa opinii mają Państwo do czynienia z remontem, albowiem dochodzi do przywrócenia sprawności oraz wartości użytkowej statku. Jednocześnie wskazują Państwo, iż usługi przez Spółkę świadczone mogą mieć miejsce równolegle wtedy, gdy statek przechodzi konserwację, remont czy też przebudowę.

Posiadają Państwo zlecenia bądź umowy zgodnie z którymi określony został przedmiot umowy potwierdzający usługę montażu wykładziny dywanowej oraz posiadają Państwo CRM wraz ze wskazaniem nazwy statku na jakim usługa była realizowana. Ponadto posiadają Państwo dokumenty towarzyszące realizacji usługi takie jak faktury na zakup towarów czy materiałów.

Pytania

1)Czy w fakturze wystawionej przez Spółkę dla zleceniodawcy - podmiotu (sp. z o.o.) mającego siedzibę w Rzeczpospolitej Polskiej za usługę montażu wykładzin na pełnomorskim statku liniowym, przewożącym pasażerów, pod banderą państwa UE (Francji) zacumowanym w porcie w Malcie, Spółka powinna zastosować stawkę VAT 0%?

2)Czy w fakturach wystawianych za wykonanie usługi montażu wykładzin na pełnomorskich statkach liniowych, przewożących pasażerów, pod banderą państw obcych należących do UE Spółka powinna wystawiać faktury opatrzone adnotacją reverse charge” (odwrotne obciążenie), zaś w rubryce „stawka podatku” zamieścić adnotację „NP” (nie podlega)?

Państwa stanowisko w sprawie

1.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy o VAT, za terytorium kraju uważa się Rzeczpospolitą Polską. W niniejszej sprawie wykonanie montażu wykładzin jest usługą w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Zasadą jest, że usługi zgodnie z art. 28b ust. 1 wykonywane są w miejscu, w którym podatnik, będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej - w tym wypadku usługobiorcą będzie podmiot (sp. z o.o.) mający siedzibę w Rzeczpospolitej Polskiej.

W opinii Wnioskodawcy, miejsce świadczenia usługi montażu będzie determinowane siedzibą zleceniodawcy, to jest terenem Rzeczpospolitej Polskiej, zaś do opisanej sytuacji będzie miał zastosowanie art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy o VAT, zgodnie z którym stawkę podatku 0% stosuje się do usług polegających na remoncie, przebudowie lub konserwacji jednostek pływających, o których mowa w pkt 1 oraz ich części składowych z uwagi na to, że wykonywana usługa dotyczyć będzie pełnomorskiego statku liniowego, przewożącego pasażerów.

2.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy o VAT, za terytorium kraju uważa się Rzeczpospolita Polską. W niniejszej sprawie wykonanie montażu wykładzin jest usługą w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Zasadą jest, że usługi zgodnie z art. 28b ust. 1 wykonywane są w miejscu, w którym podatnik, będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej - w tym wypadku usługobiorcą będzie podmiot (sp. z o.o.) mający siedzibę poza Rzeczpospolitej Polskiej.

Z powyższych przepisów zdaniem Wnioskodawcy można wnioskować, że usługa montażu wykładzin dywanowych na pełnomorskim statku liniowym, przewożącym pasażerów, pod obcą banderą państwa należącego do UE nie będzie podlegała opodatkowaniu w Rzeczpospolitej Polskiej. Stąd na fakturze w rubryce „stawka podatku” w opinii Wnioskodawcy powinna znaleźć się adnotacja „NP” (nie podlega).

W związku z powyższym - zgodnie zaś z 106e ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT - w przypadku wykonania usługi, dla których obowiązanym do rozliczenia podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze jest nabywca towaru lub usługi, konieczne jest dodanie do faktury adnotacji „reverse charge” (odwrotne obciążenie). Zdaniem Wnioskodawcy, przepis ten ma zastosowanie do przedstawionej sytuacji, ponieważ nabywcą usługi, obowiązanym do rozliczenia podatku jest podmiot mający siedzibę poza granicami RP.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)eksport towarów;

3)import towarów na terytorium kraju;

4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z powołanego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wymienione czynności, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia jest terytorium kraju.

W myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o terytorium kraju - rozumie się przez to terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

W przypadku świadczenia usług, istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależy, czy dana usługa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług regulują przepisy art. 28a do 28o ustawy.

Stosownie do art. 28a ustawy:

Na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału:

1)ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

a)podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

b)osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

2)podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Art. 28a ustawy wprowadza drugą definicję podatnika do ustawy. Definicja ta ma zastosowanie tylko w przypadku ustalenia miejsca świadczenia usług. Podatnikiem według tej regulacji jest osoba wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą. Ustawodawca odwołuje się w tym celu do definicji działalności gospodarczej ustalonej w art. 15 ust. 2 ustawy. Za podatników są uznawane również podmioty wykonujące działalność gospodarczą zgodnie z regulacjami innych państw członkowskich oraz państw trzecich.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy:

Miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

Jak stanowi ust. 2 art. 28b ustawy:

W przypadku, gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Z niniejszych przepisów ustawy wynika zatem, że co do zasady, usługa świadczona na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy inna niż wskazana w art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy podlega opodatkowaniu w miejscu siedziby działalności gospodarczej usługobiorcy, chyba że jest świadczona dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej usługobiorcy, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, wówczas miejscem świadczenia tej usługi jest stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego ta usługa jest świadczona.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że ustalanie miejsca świadczenia usług na podstawie tych przepisów ma istotne znaczenie w transakcjach zawieranych pomiędzy polskim i zagranicznym podatnikiem, oraz w odniesieniu do czynności, które wykonywane są poza terytorium Polski. Miejsce świadczenia usługi wskazuje bowiem w jakim kraju i który z podatników powinien opodatkować daną usługę. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dana usługa podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy w innym kraju.

Zasady wystawiania faktur regulują przepisy art. 106a-106q ustawy.

I tak, zgodnie art. 106a pkt 2 ustawy:

Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się do dostawy towarów i świadczenia usług dokonywanych przez podatnika posiadającego na terytorium kraju siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, z którego dokonywane są te czynności, a w przypadku braku na terytorium kraju siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej - posiadającego na terytorium kraju stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, z którego dokonywane są te czynności, w przypadku gdy miejscem świadczenia jest terytorium:

a)państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, a osobą zobowiązaną do zapłaty podatku od wartości dodanej jest nabywca towaru lub usługobiorca i faktura dokumentująca te czynności nie jest wystawiana przez tego nabywcę lub usługobiorcę w imieniu i na rzecz podatnika,

b)państwa trzeciego.

W myśl art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy:

Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Na podstawie art. 106e ust. 1 pkt 1-18 ustawy:

Faktura powinna zawierać między innymi:

1)datę wystawienia;

2)kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;

3)imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy;

4)numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. a;

5)numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. b;

6)datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury;

7)nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;

8)miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług;

9)cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);

10)kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto;

11)wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);

12)stawkę podatku albo stawkę podatku od wartości dodanej w przypadku korzystania z procedur szczególnych, o których mowa w dziale XII w rozdziałach 6a, 7 i 9;

13)sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;

14)kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;

15)kwotę należności ogółem;

16)przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, w odniesieniu do których:

a)obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 1 lub art. 21 ust. 1, lub

b)w przepisach wydanych na podstawie art. 19a ust. 12 określono termin powstania obowiązku podatkowego z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty

- wyrazy „metoda kasowa”;

17)w przypadku faktur, o których mowa w art. 106d ust. 1 - wyraz „samofakturowanie”;

18)w przypadku dostawy towarów lub wykonania usługi, dla których obowiązanym do rozliczenia podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze jest nabywca towaru lub usługi - wyrazy „odwrotne obciążenie”.

Z powyższych uregulowań wynika, że faktura jest dokumentem potwierdzającym zaistnienie określonej transakcji sprzedaży, a ustawodawca określił w jakich okolicznościach należy ją wystawić. Przede wszystkim wystawiane przez podatników podatku od towarów i usług faktury muszą dokumentować wykonanie przez nich czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, tj. dostawy towarów lub świadczenia usług.

Ponadto, treść wskazanego art. 106e ust. 1 ustawy określa, jakie elementy powinna zawierać faktura. Są to elementy obligatoryjne, których podanie ma przede wszystkim cel fiskalny. Służą one bowiem do prawidłowego zidentyfikowania dla celów podatkowych strony podmiotowej danej transakcji, rodzaju transakcji, jak również wartości służących do określenia wysokości zobowiązania podatkowego w kwotach bezwzględnych.

Natomiast z ww. przepisu art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy wynika, że w sytuacji gdy miejscem świadczenia (opodatkowania) wykonywanych usług jest terytorium innego państwa a obowiązanym do rozliczenia podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze jest nabywca towaru lub usługi – wówczas podatnik świadczący usługę obowiązany jest umieścić na fakturze wyrazy „odwrotne obciążenie”.

Przy czym w myśl art. 106e ust. 5 pkt 1 i pkt 2 ustawy:

Faktura może nie zawierać:

1)w przypadku, o którym mowa w art. 106a pkt 2 lit. a - danych określonych w ust. 1 pkt 10 i 12-14;

2)w przypadku, o którym mowa w art. 106a pkt 2 lit. b - danych określonych w ust. 1 pkt 5 i 12-14.

Z przytoczonych przepisów wynika, że faktura dokumentująca świadczenie usług, których miejsce świadczenia znajduje się w innym kraju członkowskim niż Polska lub w państwie trzecim nie zawiera stawek i kwot podatku VAT.

Z opisu sprawy wynika, że w ramach prowadzonej działalności planujecie Państwo:

1)przyjąć zlecenie od innego podmiotu gospodarczego, mającego siedzibę na terenie Rzeczpospolitej Polskiej (spółki sp. z o.o.), obejmujące usługę montażu wykładzin dywanowych na pełnomorskim statku liniowym, przewożącym pasażerów pod banderą państwa UE (Francji). Jest to statek (…), statek pasażerski o długości około 131 metrów o pojemności pasażerskiej około 184 osoby i załogą liczącą około 110 członków, posiadający około 92 kabin. Statek będzie poddawany konserwacji, a wymiana wykładzin z uwagi na zużycie podlega wymianie na nowe. Właścicielem statku jest podmiot posiadający siedzibę poza granicami Polski, będący ostatecznym odbiorcą usług, jednakże Państwa usługi świadczone są na rzecz podmiotu posiadającego siedzibę w Polsce, natomiast ten podmiot świadczy swoje usługi oraz wystawia fakturę na rzecz podmiotu posiadającego siedzibę poza Polską.

2)wykonać usługi wymiany wykładzin dywanowych na pełnomorskich statkach liniowych, przewożących pasażerów, pod banderą obcych państw należących do UE. Są to statki pasażerskie, kod CN Nomenklatury Scalonej to 8901 10 10. Montaż wykładzin dywanowych dotyczyć będzie zarówno nowo wybudowanych (nowopowstałych) pełnomorskich statków liniowych, jak i statków już użytkowanych, gdzie wykładziny nie spełniają swoich funkcji i potrzebna będzie ich wymiana. Właścicielem statku będzie podmiot posiadający siedzibę poza granicami Polski, będący ostatecznym odbiorcą usług, jednakże usługi świadczone przez Państwa będą na rzecz Generalnego Wykonawcy, Armatora lub Podwykonawcy, którzy mogą być zarówno podmiotem posiadającym siedzibę w Polsce, jak i poza Polską (które nie mają stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, które uczestniczy w nabywaniu usług).

Usługi montażu wykładzin dywanowych polegają opcjonalnie na demontażu wykładzin poprzez ich zerwanie i wyrzucenie do kontenera na odpady, a następnie szlifowaniu posadzki, odkurzeniu oraz montażu za pomocą kleju bądź za pomocą maty samoprzylepnej, ewentualnie za pomocą gipperów czyli w tzw. naciągu.

Statki liniowe na których będą montowane wykładziny dywanowe są jednostkami pływającymi używanymi do żeglugi na pełnym morzu i przewożące odpłatnie pasażerów.

Państwa usługa zawsze polega na montażu wykładzin dywanowych, czasem może być połączona wraz z usługą demontażu poprzednich wykładzin. Z uwagi na to, że montują Państwo nowe wykładziny to w Państwa opinii mają Państwo do czynienia z remontem, albowiem dochodzi do przywrócenia sprawności oraz wartości użytkowej statku. Jednocześnie wskazują Państwo, że usługi przez Spółkę świadczone mogą mieć miejsce równolegle wtedy, gdy statek przechodzi konserwację, remont czy też przebudowę.

Posiadają Państwo zlecenia bądź umowy zgodnie z którymi określony został podmiot umowy potwierdzający usługę montażu wykładziny dywanowej oraz posiadają Państwo CRM wraz ze wskazaniem nazwy statku na jakim usługa była realizowana. Ponadto posiadają Państwo dokumenty towarzyszące realizacji usługi takie jak faktury na zakup towarów czy materiałów.

Państwa wątpliwości dotyczą prawidłowego dokumentowania usług montażu wykładzin dywanowych na pełnomorskich statkach liniowych świadczonych na rzecz polskich i zagranicznych kontrahentów (zdarzenie nr 1 oraz zdarzenie nr 2).

Odnosząc się do Państwa wątpliwości w zakresie dokumentowania usług będących przedmiotem wniosku (montażu wykładzin dywanowych), czy prawidłowym jest zastosowanie stawki podatku VAT 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy bądź umieszczenie na fakturze adnotacji „odwrotne obciążenie” oraz „NP”, istotnym jest określenie miejsca świadczenia tych usług. Jak wskazali Państwo we wniosku posiadają państwo zlecenia lub umowy zgodnie z którymi określony został przedmiot umowy potwierdzający wykonanie usług montażu wykładzin dywanowych. Do usług będących przedmiotem wniosku polegających na montażu wykładzin dywanowych na pełnomorskim statku liniowym dla podatnika prowadzącego działalność gospodarczą nie będą miały zastosowania szczególne przepisy określające miejsce świadczenia usług, o których mowa w art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy. Odbiorcą świadczonych przez Państwa usług w przypadku opisanego zdarzenia nr 1 na statku zacumowanym w porcie na Malcie jest podmiot posiadający siedzibę na terytorium Polski. Natomiast odbiorcą usług w przypadku zdarzenia nr 2 może być Generalny Wykonawca, Armator lub Podwykonawca, który jest podmiotem posiadającym siedzibę w Polsce, jak i poza Polską. Należy zatem stwierdzić, że w Państwa sytuacji miejscem świadczenia wykonywanych przez Spółkę usług montażu wykładzin dywanowych na pełnomorskich statkach liniowych na rzecz podmiotów posiadających siedzibę poza Polską stosownie do art. 28b ust. 1 ustawy jest miejsce, w którym ten usługobiorca (podmiot zagraniczny) posiada siedzibę działalności, tj. w Państwa przypadku poza terytorium kraju. Tym samym opisane usługi świadczone na rzecz podmiotów zagranicznych nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Natomiast usługi wykonane na rzecz polskich podmiotów podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Należy przy tym wskazać, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

I tak, na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy:

Stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw i importu

a)jednostek pływających używanych do żeglugi na pełnym morzu i przewożących odpłatnie pasażerów lub używanych do celów handlowych, przemysłowych lub do połowów, w tym w szczególności:

  • pełnomorskich liniowców pasażerskich, pełnomorskich łodzi wycieczkowych oraz podobnych jednostek pływających, zaprojektowanych głównie do przewozu osób; pełnomorskich promów wszelkiego rodzaju (CN 8901 10 10),
  • pełnomorskich tankowców (CN 8901 20 10),
  • pełnomorskich chłodniowców, innych niż objęte podpozycją 8901 20 (CN 8901 30 10),
  • pozostałych jednostek pływających pełnomorskich do przewozu towarów oraz pozostałych jednostek pływających pełnomorskich do przewozu zarówno osób, jak i towarów, z wyłączeniem barek morskich bez napędu (CN ex 8901 90 10),
  • pełnomorskich statków rybackich, pełnomorskich statków przetwórni oraz pełnomorskich pozostałych jednostek pływających do przetwarzania lub konserwowania produktów rybołówstwa (CN 8902 00 10),
  • pchaczy pełnomorskich (CN 8904 00 91) i holowników pełnomorskich (CN ex 8904 00 10),
  • pełnomorskich lodołamaczy (CN ex 8906 90 10),

b)używanych na morzu statków ratowniczych morskich (CN ex 8905 90 10) i łodzi ratunkowych (CN ex 8906 90 10),

c)jednostek pływających używanych do rybołówstwa przybrzeżnego (CN ex 8902 00 90).

Natomiast w myśl art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy:

Stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług polegających na remoncie, przebudowie lub konserwacji jednostek pływających, o których mowa w pkt 1, oraz ich części składowych.

Na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 17 ustawy:

Stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do pozostałych usług świadczonych na rzecz armatorów morskich lub innych podmiotów wykonujących przewozy środkami transportu morskiego służących bezpośrednim potrzebom jednostek pływających, o których mowa w pkt 1, lub ich ładunków.

Przy czym stosownie do art. 83 ust. 2 ustawy:

Opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 7-18 i 20-22, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.

Z kolei art. 83 ust. 16 pkt 4 ustawy stanowi, że:

Minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia dokumenty, dane, które powinna zawierać dokumentacja, o której mowa w ust. 2 - uwzględniając specyfikę wykonywania niektórych czynności, konieczność zapewnienia prawidłowej identyfikacji usługi na potrzeby rozliczenia podatku oraz przepisy Unii Europejskiej.

Jak wynika z powyższych przepisów obniżona stawka podatku VAT w wysokości 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy ma zastosowanie tylko względem usług polegających na remoncie, przebudowie lub konserwacji. Jednocześnie usługi te muszą dotyczyć jednostek pływających o kodach CN wymienionych w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy lub części składowych tych jednostek. Przy tym, podatnik świadczący te usługi musi prowadzić dokumentację, z której jednoznacznie wynika, że usługi zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje usług polegających na remoncie, przebudowie lub konserwacji, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy, dlatego dokonując ich interpretacji należy zastosować wykładnię językową. Według „Współczesnego słownika języka polskiego” (Bogusław Dunaj, Langenscheidt Warszawa 2007 r.), „remont” to zespół czynności, w wyniku których przywraca się sprawność, wartość użytkową jakiegoś obiektu, urządzenia; naprawa, odnowienie czegoś. „Przebudowa” to dokonywanie zmian w budowie czegoś, przebudowywanie, przekształcenie, zmianę dotychczasowej postaci, ulepszanie. „Konserwacją” są czynności i zabiegi mające na celu zachowanie i przedłużenie wartości użytkowej lub estetycznej czegoś, konserwowanie.

Jak Państwo wskazali we wniosku opisane w zdarzeniu nr 1 usługi montażu wykładzin dywanowych na pełnomorskim statku liniowym „(...)” polegają opcjonalnie na demontażu wykładzin poprzez ich zerwanie i wyrzucenie, a następnie szlifowaniu posadzki, odkurzeniu oraz montażu za pomocą kleju bądź za pomocą maty samoprzylepnej, ewentualnie za pomocą gipperów czyli w tzw. naciągu. Usługa zawsze polega na montażu wykładzin dywanowych, czasem może być połączona wraz z usługą demontażu poprzednich wykładzin. Tym samym w okolicznościach niniejszej sprawy znajdzie zastosowanie obniżona stawka podatku VAT 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy odnośnie usług wykonywanych wyłącznie na używanych jednostkach pływających. W przypadku usług montażu wykładzin dywanowych na statku „(…)” dochodzi do wymiany wykładzin z uwagi na ich zużycie i brak spełniania swoich funkcji. Montaż ten następuje podczas trwającej konserwacji statku. Tym samym wymiana wykładzin dywanowych prowadzi do przywrócenia sprawności oraz wartości użytkowej części składowych statku, jak zresztą sami Państwo to wskazali. Usługi te będą wykonywane na pełnomorskim statku liniowym przewożącym pasażerów, o którym mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy. Jednocześnie jak wynika z opisu sprawy Spółka posiada odpowiednią dokumentację, z której jednoznacznie wynika, że usługi zostały wykonane przy zachowaniu warunków do stosowania stawki podatku w wysokości 0%, w odniesieniu do świadczonych przez Spółkę usług. Zatem świadcząc usługi montażu wykładzin na pełnomorskim statku liniowym „(…)” zacumowanym w porcie na Malcie na rzecz podmiotu posiadającego siedzibę działalności gospodarczej w Polsce (zdarzenie nr 1) Spółka będzie mogła zastosować stawkę podatku w wysokości 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy.

Tym samym Spółka będzie zobowiązana do udokumentowania usług montażu wykładzin na pełnomorskim statku liniowym, przewożącym pasażerów, pod banderą państwa UE (Francji) zacumowanym w porcie w Malcie na rzecz polskiego podmiotu fakturą z wykazaną stawką podatku VAT w wysokości 0%.

W konsekwencji Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 należy uznać za prawidłowe.

Odnośnie zaś dokumentacji usług montażu wykładzin dywanowych na pełnomorskich statkach liniowych, pod banderą państw obcych należących do UE (zdarzenie nr 2), należy wskazać, że choć ostatecznym odbiorcą usług (właścicielem statku) będzie podmiot posiadający siedzibę poza Polską, jednakże, co istotne w kontekście określenia miejsca świadczenia, że Państwa usługi świadczone będą na rzecz Generalnego Wykonawcy, Armatora lub Podwykonawcy, którzy mogą być zarówno podmiotem posiadającym siedzibę w Polsce, jak i poza Polską. W tej sytuacji istotne jest, kto jest bezpośrednim odbiorcą Państwa usług, a nie fakt, że właściciel statku to podmiot posiadający siedzibę poza Polską. Jak już wskazałem, tylko w odniesieniu do podmiotu posiadającego siedzibę w Polsce, gdy miejscem świadczenia usług jest Polska, możliwe będzie zastosowanie stawki podatku VAT 0% po spełnieniu przesłanek wynikających z art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy. W przypadku użytkowanych statków liniowych, przewożących pasażerów, gdzie kod CN Nomenklatury Scalonej jednostek pływających to 89 01 10 10, usługi polegające na montażu wykładzin dywanowych świadczone na rzecz polskich usługobiorców będą podlegały opodatkowaniu stawką podatku VAT 0%. Usługi montażu tych wykładzin dywanowych polegają opcjonalnie na demontażu wykładzin poprzez ich zerwanie i wyrzucenie, a następnie szlifowaniu posadzki, odkurzeniu oraz montażu za pomocą kleju bądź za pomocą maty samoprzylepnej, ewentualnie za pomocą gipperów czyli w tzw. naciągu. Usługa jednak zawsze polega na montażu wykładzin dywanowych a czasem może być połączona wraz z usługą demontażu. W przypadku usług montażu wykładzin dywanowych na użytkowanych statkach dochodzi do wymiany wykładzin z uwagi na ich zużycie i brak spełniania swoich funkcji. Montaż ten może mieć miejsce równolegle wtedy, gdy statek przechodzi konserwację, remont czy też przebudowę. Tym samym wymiana wykładzin dywanowych prowadzi do przywrócenia sprawności oraz wartości użytkowej części składowych statku, jak zresztą sami Państwo to wskazali. Usługi te będą wykonywane na pełnomorskich statkach liniowych przewożących pasażerów, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy. Jednocześnie jak wynika z opisu sprawy Spółka posiada odpowiednią dokumentację, z której jednoznacznie wynika, że usługi zostały wykonane przy zachowaniu warunków do stosowania stawki podatku w wysokości 0%, w odniesieniu do świadczonych przez Spółkę usług. Zatem świadcząc usługi montażu wykładzin na użytkowanych pełnomorskich statkach liniowych pod banderą obcych państw należących do UE na rzecz podmiotu posiadającego siedzibę działalności gospodarczej w Polsce (zdarzenie nr 2) Spółka może zastosować stawkę podatku w wysokości 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy.

Przy czym odnośnie usług montażu wykładzin dywanowych świadczonych na rzecz polskich podmiotów (o których mowa w opisie zdarzenia nr 2 na rzecz Armatora, Generalnego Wykonawcy lub Podwykonawcy), montowanych na nowo wybudowanych statkach, nie można uznać, że stanowią czynności, które będą wykonane w ramach usług polegających na remoncie, przebudowie lub konserwacji statku czy też jego części składowej. Montaż wykładzin na nowo wybudowanych statkach nie prowadzi bowiem do przywrócenia sprawności części składowych statku. Tym samym w tej sytuacji nie znajduje zastosowania preferencyjna stawka podatku 0%, o której mowa w art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy.

Jednakże należy zauważyć, że w myśl art. 83 ust. 1 pkt 17 ustawy stawka podatku 0% VAT ma również zastosowanie do pozostałych usług świadczonych na rzecz armatorów morskich lub innych podmiotów wykonujących przewozy środkami transportu morskiego służących bezpośrednim potrzebom jednostek pływających, o których mowa w pkt 1, lub ich ładunków. Jak wskazali Państwo we wniosku montaż wykładzin dywanowych na nowo wybudowanych (nowo powstałych statkach) będzie świadczona m.in. na rzecz Armatora, który posiada siedzibę na terytorium Polski. Statek na którym świadczona jest usługa to jednostka pływająca używana do żeglugi na pełnym morzu przewożąca odpłatnie pasażerów gdzie kod CN tego statku to 89 01 10 10. Zatem w tym konkretnym przypadku Spółka posiadając odpowiednią dokumentację, o której mowa w art. 83 ust. 2 ustawy świadcząc usługę montażu wykładzin dywanowych na rzecz Armatora z siedzibą na terytorium Polski będzie mogła zastosować stawkę 0% VAT na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 17 ustawy. Stawka ta będzie przysługiwała tylko w przypadku usług świadczonych na rzecz Armatora (polskiego podmiotu). W odniesieniu do montażu wykładzin na rzecz Podwykonawcy lub Generalnego Wykonawcy z siedzibą na terytorium Polski Spółka nie będzie mogła zastosować stawki 0% w myśl art. 83 ust. 1 pkt 17 ustawy, gdyż przepis ten dotyczy usług świadczonych na rzecz armatorów morskich lub innych podmiotów wykonujących przewozy środkami transportu morskiego służących bezpośrednio potrzebom tych jednostek pływających. Preferencyjna stawka podatku na podstawie ww. przepisu nie będzie mieć więc zastosowania dla usług montażu wykonywanego na rzecz Podwykonawcy lub Generalnego Wykonawcy jak to ma miejsce w przedmiotowej sytuacji. W tym przypadku bez znaczenia będzie fakt prowadzenia przez Państwa właściwej dokumentacji świadczonej usługi.

Reasumując należy stwierdzić, że w przypadku, gdy odbiorcą usług montażu wykładzin na pełnomorskim statku liniowym, przewożącym pasażerów, pod banderą obcych państw UE, będzie polski podmiot, Spółka będzie zobowiązana do udokumentowania tych usług fakturą z wykazaną stawką podatku VAT w wysokości 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy - w przypadku świadczenia usług na używanych statkach. Stawka 0% VAT w myśl art. 83 ust. 1 pkt 17 ustawy będzie również obowiązywała dla usługi montażu wykładzin na rzecz Armatora w przypadku nowo powstałych statkach. Jednakże świadcząc usługi na rzecz Generalnego Wykonawcy lub Podwykonawcy na nowo wybudowanych statkach Spółka nie będzie mogła zastosować stawki 0% VAT zarówno na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 15 jak i art. 83 ust. 1 pkt 17 ustawy.

Natomiast usługi świadczone na rzecz podmiotów posiadających siedzibę poza terytorium Polski nie będą podlegały opodatkowaniu na terytorium kraju, nie będą mieć więc zastosowania przepisy dotyczące zastosowania preferencyjnej stawki podatku o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy czy też art. 83 ust. 1 pkt 17 ustawy.

Odnośnie natomiast dokumentowania świadczonych usług montażu wykładzin dywanowych na rzecz podmiotów zagranicznych należy zauważyć, że na podstawie art. 106b ust. 1 pkt 1 w powiązaniu z art. 106a pkt 2 ustawy, z uwagi na fakt, że sprzedaż usług przez Spółkę na rzecz podmiotów gospodarczych posiadających siedziby poza Polską i nie posiadających stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce, nie będzie podlegać opodatkowaniu na terytorium kraju, to wystawiona przez Spółkę faktura może nie zawierać danych o których mowa w art. 106e ust. 1 pkt 12-14 ustawy, tj. nie zawierać stawek i kwot podatku VAT. Co do oznaczenia faktury w myśl art. 106e ust. 1 pkt 18 w przypadku usługi dla której zobowiązanym do rozliczenia podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze jest nabywca usługi powinno być oznaczenie „odwrotne obciążenie”. Wskazujecie Państwo we własnym stanowisku, że w przypadku wykonania usługi, dla których obowiązanym do rozliczenia podatku jest nabywca usługi konieczne jest dodanie do faktury adnotacji „reverse charge” a w rubryce „stawka podatku” powinna znaleźć się adnotacja „NP” nie podlega. Przy czym wskazać należy, że zwrot „ang. reverse charge” wynikający z przepisów prawa Unii Europejskiej jest odpowiednikiem zwrotu „odwrotne obciążenie” zawartym w polskich przepisach. Ponadto mogą Państwo na fakturze umieścić adnotację, że usługi nie podlegają opodatkowaniu („NP”), ponieważ przepisy nie sprzeciwiają się umieszczeniu na fakturze dodatkowych adnotacji.

W konsekwencji oceniając całościowo Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 należy uznać je za nieprawidłowe. Nie rozróżniają Państwo sytuacji, czy usługobiorcą jest polski podmiot czy podmiot posiadający siedzibę poza terytorium kraju, zaś wszystkie przez Państwa świadczone usługi (o których mowa w zdarzeniu nr 2) chcieliście dokumentować fakturą z adnotacją „odwrotne obciążenie”, z czym się nie zgadzam.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00