Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 8 października 2024 r., sygn. I SA/Wr 385/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Marta Semiczek Sędziowie: Sędzia WSA Tadeusz Haberka Asesor WSA Tomasz Trybuszewski (sprawozdawca) , Protokolant: Starszy specjalista Aleksandra Połaczewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 8 października 2024 r. sprawy ze skargi Fundacji I. z siedzibą we W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 marca 2024 r. nr 0113-KDIPT1-3.4012.784.2023.2.KS w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną w całości, II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 zł (sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi Fundacji I. z siedzibą we W. (dalej: Strona, Skarżąca, Fundacja, Wnioskodawca) jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: DKIS, organ) z dnia 5.03.2024 r. nr 0113-KDIPT1-3.4012.784.2023.2.KS w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Postępowanie przed organem.
W dniu 1.12.2023 r. do DKIS wpłynął wniosek Strony o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT otrzymanej w ramach Projektu dotacji z KE, PARP oraz potencjalnego dofinansowania CPPC,
( prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów realizowanych w ramach Projektu.
Wniosek Strona uzupełniła – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19.02.2024 r.
W opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wskazano, że Strona jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT).
Fundacja przystąpiła do Konsorcjum, którego Liderem jest W. S.A. W. S.A. złożył w Programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki - Środowisko sprzyjające innowacjom wniosek o dofinansowanie pn. "[...]". Projekt działa pod nazwą [...] i jest finansowany ze środków publicznych w ramach dotacji z Komisji Europejskiej (dalej: KE) oraz będzie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (dalej: PARP), a także potencjalnie z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej: CPPC). Dla celu realizacji ww. Projektu została zawarta Umowa Konsorcjum o Nr [...] (dalej: Umowa), w której W. S.A. został wyznaczony jako Lider Konsorcjum, działający przed KE, PARP i CPPC w imieniu własnym i na własną rzecz oraz w imieniu reprezentowanych przez siebie, 21 innych podmiotów zwanych dalej jako Partnerzy Projektu, łącznie jako Członkowie Konsorcjum. Wnioskodawca jest z 21 Partnerów Projektu.