Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 26 września 2024 r., sygn. I SA/Po 436/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Protokolant: specjalista Ewa Szydłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 września 2024 r. sprawy ze skargi D. B. i M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 25 kwietnia 2024 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wymiaru łącznego zobowiązania pieniężnego za rok 2022 oddala skargę.
Uzasadnienie
Burmistrz Miasta [...] decyzją z 6 października 2022 r., nr [...], wydaną w wyniku powtórnego rozpoznania sprawy, ustalił M. B. oraz D. B. (dalej jako "strona", "skarżący") wymiar łącznego zobowiązania pieniężnego na 2022 r. na kwotę [...]zł.
Przedstawiając dotychczasowy przebieg postępowania organ wyjaśnił, że skarżący wystąpił z wnioskiem o wyłączenie z opodatkowania podatkiem od nieruchomości linii zasilającej NN/SN indeks [...] o wartości [...] zł. Burmistrz nie uwzględniając tego wniosku decyzją z 28 marca 2022 r., nr [...] ustalił skarżącym wymiar łącznego zobowiązania pieniężnego na 2022 r. w kwocie [...]zł.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z 14 czerwca 2022 r., nr [...] uchyliło decyzję z 28 marca 2022 r. i przekazało sprawę organowi pierwszej instancji do ponownego rozpatrzenia.
W toku ponownego postępowania ustalono m. in., że inwestycja skarżących dotyczyła budowy linii kablowej SN, budowy kontenerowej stacji transformatorowej nN/SN, budowy linii kablowej niskiego napięcia. W opisie technicznym projektu budowlanego wskazano, że w celu przyłączenia elektrowni wiatrowej należy wybudować odcinek linii kablowej kablem [...] (12/20kV) o łącznej długości 37 m od istniejącej linii kablowej SN wykonanej kablem [...] (12/20kV) o łącznej długości 34 m. Wskazano, że zarówno linie kablowe SN, jak i nN należy układać bezpośrednio na dnie wykopu o głębokości co najmniej 90 cm.
W ocenie Burmistrza z definicji obiektu liniowego wynika, że jest nim m. in. "linia kablowa nadziemna" i "umieszczona bezpośrednio w ziemi" oraz "kanalizacja kablowa, przy czym kable w niej zainstalowane nie stanowią obiektu budowlanego lub jego części ani urządzenia budowlanego". Zatem, aby kabel nie stanowił obiektu budowlanego, jego części ani urządzenia budowlanego, to musi być zainstalowany w "kanalizacji kablowej". W konsekwencji kabel, który nie jest zainstalowany w kanalizacji kablowej jest budowlą. Nie podlega opodatkowaniu tylko kabel, który jest zainstalowany w "kanalizacji kablowej". Tymczasem jak twierdzi sam skarżący kabel został ułożony bezpośrednio w ziemi. Ponadto w projekcie budowlanym nie ma mowy o żadnej kanalizacji kablowej. Zdaniem skarżącego linia kablowa została umieszczona w betonowej kanalizacji. Jednak w projekcie mowa jest o budowie linii kablowej SN, budowie kontenerowej stacji transformatorowej nN/SN oraz budowie linii kablowej niskiego napięcia. Skarżący nie poddał w wątpliwości tego, że kabel ułożono bezpośrednio w ziemi. Twierdzono jedynie to, że tak ułożona linia kablowa nie podlega opodatkowaniu bowiem nie stanowi ona samodzielnej budowli w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 ze zm. – dalej w skrócie: "p.b."). W ocenie organu linia zasilająca zapewnia możliwość funkcjonowania budowli dlatego też jako podstawę opodatkowania budowli przyjęto wartość początkową linii kablowej ([...] zł) oraz wartość początkową fundamentu zespołu elektrowni wiatrowej ([...] zł).