Interpretacja indywidualna z dnia 8 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.553.2024.1.SG
Ustalenia czy, a jeśli tak, to jakie księgi podatkowe powinna prowadzić w Polsce spółka A. sp. z o.o. w związku z uzyskiwaniem przychodów z udziału w LLC.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 września 2024 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie ustalenia czy, a jeśli tak, to jakie księgi podatkowe powinna prowadzić w Polsce spółka A. sp. z o.o. w związku z uzyskiwaniem przychodów z udziału w LLC.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Od dnia 1 kwietnia 2024 r. spółka A. sp. z o.o. jest współudziałowcem spółki B. LLC w Stanach Zjednoczonych. Spółka B. LLC prowadzona jest w formie „LLC”. Zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych spółka LLC jest podmiotem, który nie posiada cech powodujących, że spółkę tę można uznać za posiadającą osobowość prawną. LLC jest spółką transparentną podatkowo, tj. LLC nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a podatek ten jest rozliczany na poziomie wspólnika lub wspólników LLC. Planowany roczny przychód LLC nie przekroczy równowartości w PLN kwoty 2 mln EUR. LLC będzie zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych stosownie do amerykańskich przepisów. LLC nie będzie otwierać w Polsce oddziału lub przedstawicielstwa.
Spółka A. sp. z o.o. prowadzi ewidencję zdarzeń w LLC w sposób zapewniający ustalenie przychodów i kosztów uzyskania przychodów przypadających na Nią, co pozwoli określić dochód, podstawę obliczenia podatku oraz wysokości należnego podatku. Powyższa ewidencja prowadzona jest w formie arkusza kalkulacyjnego.
Wcześniejszym współwłaścicielem spółki B. LLC w Stanach Zjednoczonych była osoba fizyczna – K. K., której w sprawie dotyczącej ustalenia, jakie księgi podatkowe powinna prowadzić w Polsce osoba fizyczna w związku z uzyskiwaniem przychodów z udziału w LLC została wydana interpretacja indywidualna w dniu 18 lipca 2024 r., Znak: 0113-KDIPT2-3.4011.353.2024.3.SJ.
Pytanie
Czy, a jeśli tak, to jakie księgi podatkowe powinna prowadzić w Polsce spółka A. sp. z o.o. w związku z uzyskiwaniem przychodów z udziału w LLC?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, przepisy podatkowe nie nakładają na A. sp. z o.o. żadnych obowiązków w zakresie prowadzenia ksiąg podatkowych w Polsce w związku z uzyskiwaniem przychodów z udziału w LLC. Jednakże, w celu odpowiedniego rozliczania CIT w Polsce, A. sp. z o.o. winna prowadzić ewidencję zdarzeń w LLC w sposób zapewniający ustalenie przychodów i kosztów uzyskania przychodów LLC przypadających na A. sp. z o.o., a tym samym określenie dochodu A. sp. z o.o., podstawy obliczenia podatku oraz wysokości należnego podatku.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”),
Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Natomiast zgodnie z art. 5 ustawy o CIT,
1. Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.
1a. Przychody z zysków kapitałowych, przypisane wspólnikowi na podstawie ust. 1, zwiększają przychody wspólnika uzyskane z tego źródła.
2. Zasady wyrażone w ust. 1 i 1a stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.
Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o CIT,
Podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem art. 21, art. 22, art. 24a, art. 24aa, art. 24b, art. 24ca, art. 24d, art. 24f i art. 28h, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 7 albo art. 7a, po odliczeniu (…).
Z kolei w myśl art. 9 ust. 1 ustawy o CIT,
Podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.
Takimi odrębnymi przepisami są m.in. przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.; dalej: „ustawa o rachunkowości”).
W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy,
Przepisy ustawy o rachunkowości, zwanej dalej „ustawą”, stosuje się, z zastrzeżeniem ust. 3, do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
1) spółek handlowych (osobowych i kapitałowych, w tym również w organizacji) oraz spółek cywilnych, z zastrzeżeniem pkt 2, a także innych osób prawnych, z wyjątkiem Skarbu Państwa i Narodowego Banku Polskiego;
Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o rachunkowości,
Księgi rachunkowe są prowadzone przez jednostkę.
Z powołanego wyżej art. 9 ust. 1 ustawy o CIT w powiązaniu z przepisami ustawy o rachunkowości, jednoznacznie wynika, że podatnicy, a więc m.in. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są zobowiązane do prowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z ustawą o rachunkowości. Zatem są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
W związku z powyższym, skoro Państwa Spółka jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych, w których zobowiązana jest wykazać (ująć) wszystkie zdarzenia gospodarcze związane z jej działalnością, to również w związku z uzyskiwaniem przychodu z udziału w zagranicznej spółce LLC, zobowiązana jest ująć zdarzenia gospodarcze związane z tymi przychodami w księgach rachunkowych.
W konsekwencji, należy stwierdzić, że Państwa Spółka zobowiązana jest do powadzenia ksiąg rachunkowych, w których winna ująć również zdarzenia gospodarcze związane z uzyskiwanymi przychodami z udziału w spółce LLC.
W związku z powyższym Państwa stanowisko sprowadzające się do twierdzenia, że przepisy podatkowe nie nakładają na A. sp. z o.o. żadnych obowiązków w zakresie prowadzenia ksiąg podatkowych w Polsce w związku z uzyskiwaniem przychodów z udziału w LLC, jednakże, w celu odpowiedniego rozliczania CIT w Polsce, A. sp. z o.o. winna prowadzić ewidencję zdarzeń w LLC w sposób zapewniający ustalenie przychodów i kosztów uzyskania przychodów LLC przypadających na A. sp. z o.o., a tym samym określenie dochodu A. sp. z o.o., podstawy obliczenia podatku oraz wysokości należnego podatku - jest nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).