Jak rozliczać dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej
W jednostkach, którymi się zajmuje nasze biuro rachunkowe, jako źródło dochodu występują prawa własności intelektualnej. Chodzi zarówno o podatników CIT, jak i PIT. Podlegają oni opodatkowaniu kwalifikowanego dochodu z tytułu kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Jak go ustalić i prowadzić ewidencję?
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 i 2 ustawy o PIT oraz art. 24d ust. 1 i 2 ustawy o CIT odpowiednio PIT oraz CIT od osiągniętego przez podatnika kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5 proc. podstawy opodatkowania. Wśród kwalifikowanych praw własności intelektualnej wyróżnia się m.in.:
- patent, prawo ochronne na wzór użytkowy,
- prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
- prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
- autorskie prawo do programu komputerowego,
‒ podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika PIT/CIT w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej (Wn konto 40 „Koszty według rodzajów” lub odpowiednie konto zespołu 5; Ma ‒ różne konta).