Artykuł
Podatkowe zamknięcie roku i nadchodzące zmiany w VAT
Koniec roku to intensywny i strategiczny moment dla zespołów podatkowych, finansowo-księgowych oraz prawnych. Z jednej strony firmy czekają wyzwania związane z bezpiecznym zamknięciem roku, a z drugiej trzeba przygotować się do kolejnych dużych zmian w prawie i podatkach, jakie będą obowiązywać za chwilę. Wątpliwości z tym związane wyjaśniają eksperci MDDP, którzy w ramach MDDP Platforma Wiedzy prowadzą na co dzień szkolenia dotyczące zagadnień z obszaru VAT. Odpowiadają oni na pytania, które dotyczą: implementacji dyrektywy Rady (UE) 2020/285 z 18 lutego 2020 r. zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w odniesieniu do procedury szczególnej dla małych przedsiębiorstw oraz rozporządzenie (UE) nr 904/2010 w odniesieniu do współpracy administracyjnej i wymiany informacji do celów monitorowania i prawidłowego stosowania procedury szczególnej dla małych przedsiębiorstw (Dz.Urz. UE z 2020 r. L 62, s. 13; dalej: dyrektywa SME), aktualnego statusu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i praktycznych aspektów jego wdrożenia oraz zagadnień, na które warto zwrócić uwagę w związku z zakończeniem 2024 r.
O co pytają na szkoleniach
Implementacja dyrektywy SME
problem Czy limit krajowy dotyczący zwolnienia z VAT wyniesie w dalszym ciągu 200 tys. zł? Dochodziły sygnały, że będzie podnoszony. Czy z tego limitu będą mogły skorzystać firmy z siedzibą w innych państwach Unii Europejskiej?
odpowiedź Limit krajowy nie zmienia się i wyniesie w dalszym ciągu 200 tys. zł. Najważniejszą jednak zmianą jest „otwarcie” tego limitu dla firm z innych państw UE. Dotychczas podatnicy niemający siedziby działalności gospodarczej w Polsce rozliczali co do zasady VAT od pierwszej sprzedaży dokonanej na terytorium kraju. Od 1 stycznia 2025 r. dostępne dla tej grupy podatników będzie zwolnienie podmiotowe w Polsce, na zasadach analogicznych jak dla polskich podatników.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right