Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 8 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.254.2024.2.DR

W zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

10 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 6 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości. Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1) Zainteresowany będący stroną postępowania:

X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

(…);

2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

Y spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

(…);

Opis zdarzenia przyszłego

1.Informacje wstępne

X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest polskim rezydentem podatkowym zarejestrowanym jako czynny podatnik VAT w Polsce, posiada w Polsce siedzibę i miejsce działalności gospodarczej (Zainteresowany będący stroną postępowania, dalej: „Sprzedająca” lub „Wnioskodawca 1”).

Y spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany niebędący stroną postępowania, dalej: „Kupująca” lub „Wnioskodawca 2”) jest polskim rezydentem podatkowym zarejestrowanym jako czynny podatnik VAT w Polsce, posiada w Polsce siedzibę i miejsce działalności gospodarczej.

Sprzedająca i Kupująca będą łącznie zwane dalej „Zainteresowanymi” lub „Wnioskodawcami”.

2.Informacje dotyczące nieruchomości

Sprzedająca jest właścicielem nieruchomości gruntowej położonej w (…), (dalej: „Działka”).

Działka zabudowana jest jednokondygnacyjnym pawilonem handlowo-usługowym (…), w którym znajdują się lokale użytkowe dostępne od zewnątrz i który został wybudowany w technologii - konstrukcji żelbetowej (słupy żelbetowe) i opartej na niej konstrukcji stalowej krytej płytą warstwową, z dachem z blachy trapezowej i membrany PCV oraz niezbędna infrastrukturą techniczną i przyłączami mediów tj. prądem, wodą, kanalizacją deszczową i sanitarną (dalej: „Budynek”). Na moment złożenia niniejszego wniosku Budynek nie został jeszcze formalnie oddany do użytkowania (właściwe organy nie wydały jeszcze decyzji o pozwoleniu na użytkowanie) niemniej jednak na moment sprzedaży (która zostanie opisana szczegółowo w dalszej części niniejszego wniosku) Budynek będzie już oddany do użytkowania (zostanie wydana decyzja o pozwoleniu na użytkowanie).

Na Działce znajdują się także: parking zewnętrzny wraz z drogami dojazdowymi i wewnętrznymi oraz chodnikami (wszystko z kostki brukowej) oraz (...) betonowych zbiorników podziemnych do retencjonowania deszczówki, a także (...) lamp oświetleniowych oraz wiata śmietnikowa z konstrukcji stalowej, które to naniesienia spełniają definicję „budowli” zawartą w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (dalej: „Budowle”).

Szczegółowo opisane wyżej Działka, Budynek oraz Budowle w dalszej części niniejszego wniosku są łącznie określane jako „Nieruchomość”.

Nieruchomość jest w trakcie komercjalizacji na rzecz podmiotów zewnętrznych. Aktualnie Sprzedająca zawarła pięć umów najmu lokali usługowych, jedną umowę na wynajem paczkomatu, oraz zamierza zawrzeć umowę na bankomat i jeszcze jeden paczkomat.

Czterem spośród pięciu najemców lokali usługowych - lokale zostaną wydane w stanie deweloperskim a najemcy we własnym zakresie przystosują lokale do swoich potrzeb (w umowach najmu przewidziano sposób rozliczenia pomiędzy Sprzedającą a najemcami powstałych z tego tytułu nakładów stosownie do przepisów kodeksu cywilnego).

Jednemu spośród pięciu najemców lokali usługowych - lokal zostanie wydany w standardzie wykończonym zgodnie z potrzebami najemcy.

W celu zapewnienia obsługi Budynku oraz jego funkcjonowania zgodnie z przeznaczeniem, Sprzedająca w momencie uzyskania pozwolenia na użytkowanie i wydania lokali najemcom będzie stroną m.in. następujących umów:

umowy na dostawę energii elektrycznej;

umowy o zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków;

umowy na wywóz odpadów;

umowy o sprzątanie.

Dnia 4 września 2024 r. Sprzedająca zawarła z Kupującą umowę przedwstępną sprzedaży Nieruchomości w formie aktu notarialnego (…), zgodnie z którą warunkiem przeniesienia własności Nieruchomości na Kupującą w oparciu o umowę przyrzeczoną jest uzyskanie przez Sprzedającą decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Umowa przyrzeczona (umowa sprzedaży) zostanie zawarta do dnia 20 grudnia 2024 r. (dalej: „umowa sprzedaży”).

Jeżeli pozwolenie na użytkowanie Nieruchomości zostanie uzyskane przez Sprzedającą przed grudniem 2024 r. a procesy dostosowania poszczególnych lokali przez najemców do swoich potrzeb zostaną zakończone - najemcy rozpoczną działalność handlową w swoich lokalach, zaś Sprzedająca będzie pobierać z tego tytułu należny i wynikający z zawartych umów najmu czynsz i inne opłaty, które podlegać będą opodatkowaniu VAT (Sprzedająca nie będzie wykorzystywała Nieruchomości do czynności zwolnionych z VAT).

Ponieważ spodziewany okres wynajmu Nieruchomości przez Sprzedającą może być bardzo krótki (maksymalnie niespełna 4 miesiące pozostałe do 20 grudnia 2024 r.) Sprzedająca nie będzie zawierała dedykowanej umowy o zarządzanie Nieruchomością a pobór czynszów i inne sprawy związane z wynajmem w tak krótkim czasie zrealizuje we własnym zakresie.

Sprzedająca wybudowała Nieruchomość, celem jej skomercjalizowania. Na wybudowanie Budynku Sprzedająca zaciągnęła kredyt inwestycyjny, który na moment składania niniejszego wniosku Sprzedająca w dalszym ciągu spłaca.

Na gruncie znajdują się również urządzenia przesyłowe w tym stacja trafo, która nie należy do sprzedającej i nie będzie elementem sprzedaży.

3.Planowana sprzedaż Nieruchomości

Jak wskazano na wcześniejszym etapie wniosku, Sprzedająca zawarła z Kupującą umowę przedwstępną sprzedaży Nieruchomości a do 20 grudnia 2024 r. planowane jest zawarcie umowy sprzedaży przenoszącej własność Nieruchomości.

W ramach umowy przyrzeczonej sprzedaży Nieruchomości (w ramach jednej transakcji):

Sprzedająca sprzeda prawo własności Działki Kupującej;

Sprzedająca sprzeda prawo własności Budynku Kupującej;

Sprzedająca sprzeda prawo własności Budowli Kupującej;

Sprzedająca przeniesie na Kupującą wszelkie autorskie prawa majątkowe do dokumentacji projektowej architektonicznej lub budowlanej, w zakresie w jakim przysługują Sprzedającej oraz wyda całą posiadaną dokumentację dotyczącą Nieruchomości;

Sprzedająca przeniesie na Kupującą wszelkie gwarancje udzielone jej przez wykonawców realizujących budowę Budynku i Budowli;

na Kupującą przejdą także z mocy prawa, na podstawie art. 678 § 1 Kodeksu cywilnego prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów najmu. Ponadto Sprzedająca przeniesie na Kupującą wszelkie prawa, wierzytelności i roszczenia z zabezpieczeń umów najmu zawartych w odniesieniu do Budynku;

w zakresie umów o dostawę usług i mediów do Nieruchomości Sprzedająca wypowie przedmiotowe umowy do dnia sprzedaży Nieruchomości a Wnioskodawcy skoordynują zawarcie przez Kupującą nowych umów zabezpieczających poprawne funkcjonowanie Nieruchomości ze skutkiem na dzień następujący po dacie sprzedaży. Kupująca nie przejmuje więc żadnych praw i obowiązków Sprzedającej z umów o dostawę usług i mediów. Kupująca nie wyklucza możliwości zawarcia umów z tymi samymi dostawcami mediów, z których usług korzystała Sprzedająca, byłoby to jednak dokonane wyłącznie w przypadku możliwości zawarcia takich umów również z innymi dostawcami.

Zgodnie z ustaleniami Sprzedająca nie przeniesie na Kupującą w ramach transakcji żadnych innych składników majątku, praw i obowiązków lub innych elementów, w szczególności przedmiotem umowy nie będą:

finansowanie związane z Nieruchomością (Sprzedająca zamierza spłacić kredyt zaciągnięty uprzednio na zakup Nieruchomości, zaś Kupująca zamierza transakcję tę sfinansować z wypracowanych środków własnych, pożyczek i kredytu/ów zaciągniętych na tę okoliczność);

zakład pracy Sprzedającej;

firma (oznaczenia Sprzedającej w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego);

żadne środki pieniężne ani rachunki bankowe Sprzedającej;

prawa i obowiązki wynikające z polis ubezpieczeniowych uzyskanych w odniesieniu do Nieruchomości;

prawa majątkowe do znaku towarowego Sprzedającej;

należności i zobowiązania bilansowe i pozabilansowe, w tym zobowiązania handlowe;

rachunki bankowe i środki na tych rachunkach bankowych;

księgi rachunkowe i inne dokumenty korporacyjne związane z działalnością operacyjną Sprzedającej,

know-how związany z działalnością gospodarczą/przedsiębiorstwem Sprzedającej.

4.Wydzielenie organizacyjne i finansowe

Nieruchomość nie stanowi oddziału, zakładu, czy też oddzielnej jednostki organizacyjnej (w tym w szczególności na podstawie uchwały odpowiednich organów lub innych aktów wewnętrznych) przedsiębiorstwa Sprzedającej.

Nieruchomość nie jest jedynym aktywem Sprzedającej. Sprzedająca posiada także inne nieruchomości, które wynajmuje czerpiąc z tego tytułu korzyści.

Pomimo, iż Sprzedająca nie posiada odrębnego planu kont dla każdej z nieruchomości - w momencie rozpoczęcia rozliczania umów najmu możliwe będzie - w oparciu o prowadzoną przez Sprzedającą ewidencję księgową - przyporządkowanie do sprzedawanej Nieruchomości przychodów i należności z tytułu najmów oraz innych opłat wynikających z zawartych umów najmu dotyczących utrzymania Nieruchomości oraz kosztów i zobowiązań bezpośrednio związanych z tymi przychodami.

5.Dodatkowe informacje

Sprzedająca i Kupująca są podmiotami powiązanymi osobowo w znaczeniu podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych. Kupująca w ramach uzyskiwania kredytu na zakup nieruchomości uzyska stosowną wycenę rzeczoznawcy majątkowego z listy rzeczoznawców wskazanej przez Bank finansujący. Cena sprzedaży Nieruchomości obejmować będzie przeniesienie na Kupującą Działki, Budynku, Budowli a także praw i obowiązków z tytułu zawartych umów najmu, a także wszelkiej dokumentacji technicznej i projektowej wraz z prawami majątkowymi i roszczeniami wynikającymi z zabezpieczeń umów najmu, a także obejmować będzie przeniesienie na Kupującą gwarancji udzielonych przez wykonawców Budynku i Budowli.

Przedmiotem działalności gospodarczej Kupującej jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi. Kupująca nabywając Nieruchomość zamierza poszerzyć portfolio posiadanych nieruchomości i wykorzystywać Nieruchomość do wynajmu komercyjnego w ramach czynności opodatkowanych VAT i nie zwolnionych od tego podatku.

Przy czym, aby możliwe było prowadzenie działalności przez Kupującą w oparciu o nabytą Nieruchomość, Kupująca będzie musiała we własnym zakresie zapewnić finansowanie działalności, zapewnić zawarcie umów o dostawę mediów oraz innych usług do Nieruchomości oraz przystosować swoją strukturę wewnętrzną do rozszerzonej działalności w oparciu o nowo nabytą Nieruchomość.

Ostrożnościowo - Sprzedająca i Kupująca zawarły w umowie przedwstępnej oraz planują złożyć w umowie sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie VAT dostawy Nieruchomości i rezygnują ze zwolnienia z opodatkowania VAT sprzedaży Nieruchomości, o którym mowa w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, w zakresie w jakim możliwe będzie złożenie tego oświadczenia.

Pytanie

Czy sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC.

Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o PCC nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie,

a) w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem: umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach - umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Planowana transakcja sprzedaży stanowić będzie w całości czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż nie będzie ona wyłączona od opodatkowania tym podatkiem na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Mając powyższe na uwadze oraz okoliczność, że sprzedaż planowanego przedmiotu transakcji będzie w całości podlegała opodatkowaniu VAT i nie będzie od tego podatku zwolniona - planowana transakcja sprzedaży w całości nie powinna podlegać opodatkowaniu PCC na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawców, sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 8 listopada 2024 r. Znak: 0111-KDIB3-2.4012.526.2024.2.DK.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy:

Podatkowi podlegają: umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie sprzedaży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie sprzedaży wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Wartość rynkową określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy, w myśl którego:

Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Stawki podatku wynoszą od umowy sprzedaży:

a)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym − 2%,

b)innych praw majątkowych − 1%.

Jak wynika z powołanych przepisów – umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje,  w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ww. ustawy:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenia oznaczają: podatek od towarów i usług – podatek od towarów  i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.  z 2023 r. poz. 1570, 1598 i 1852) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowany będący stroną postępowania jest właścicielem nieruchomości gruntowej położonej w (…) („Działka”). Działka zabudowana jest jednokondygnacyjnym pawilonem handlowo-usługowym („Budynek”). Na Działce znajdują się także: parking zewnętrzny wraz z drogami dojazdowymi i wewnętrznymi oraz chodnikami (wszystko z kostki brukowej) oraz (...) betonowych zbiorników podziemnych do retencjonowania deszczówki, a także (...) lamp oświetleniowych oraz wiata śmietnikowa z konstrukcji stalowej, które to naniesienia spełniają definicję „budowli” zawartą w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane („Budowle”). Działka, Budynek oraz Budowle są łącznie określane jako „Nieruchomość”. Zainteresowany będący stroną postępowania zawarł z Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania umowę przedwstępną sprzedaży Nieruchomości, a do 20 grudnia 2024 r. planowane jest zawarcie umowy sprzedaży przenoszącej własność Nieruchomości.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z 8 listopada 2024 r. Znak: 0111-KDIB3-2.4012.526.2024.2.DK, wydanej dla Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że: „(…) sprzedaż opisanej we wniosku Nieruchomości nie będzie zbyciem przedsiębiorstwa, ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Nie dojdzie więc do zastosowania wyłączenia z zakresu opodatkowania podatkiem VAT przewidzianego w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, w związku z czym transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

(…) dostawa Budynku oraz Budowli, a także przynależnego do nich gruntu (działki nr (…)) nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10, art. 43 ust. 1 pkt 10a, ani art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy. Wobec powyższego należy stwierdzić, że ww. dostawa będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług przy zastosowaniu właściwej dla niej stawki podatku.

A zatem, skoro transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegać faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona, to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wobec powyższego opisana umowa sprzedaży będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k–14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43–300 Bielsko–Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00