Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.461.2024.1.RK
Zachowanie prawa do ryczałtu od dochodów spółek przez Spółkę dzieloną w związku z dokonaniem podziału przez wydzielenie z niej zorganizowanej części przedsiębiorstwa do nowo utworzonej Spółki przejmującej, również opodatkowanej ryczałtem od dochodów spółek.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy zachowania prawa do ryczałtu od dochodów spółek przez Spółkę dzieloną w związku z dokonaniem podziału przez wydzielenie z niej zorganizowanej części przedsiębiorstwa do nowo utworzonej Spółki przejmującej, również opodatkowanej ryczałtem od dochodów spółek.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. sp. z o.o. („Wnioskodawca”, „Spółka”) prowadzi działalność w branży medycznej.
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, mającym siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegając na terytorium RP nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Wnioskodawca jest opodatkowany w formie ryczałtu od dochodów spółek, uregulowanym w Rozdziale 6b ustawy o CIT (dalej: „Ryczałt od dochodów spółek"). Wnioskodawca stosuje opodatkowanie Ryczałtem od dochodów spółek od 1 stycznia 2022 roku i będzie kontynuować przedmiotową formę opodatkowania co najmniej do końca 31 grudnia 2025 roku. Jeżeli Spółka nie złoży rezygnacji z tej formy opodatkowania we wskazanym terminie, rozliczanie Ryczałtem od dochodów spółek zostanie przedłużone o następne 4 lata.
Zarząd Wnioskodawcy planuje podjąć uchwałę, na podstawie której dokona wydzielenia z majątku Spółki odrębnego Działu Zarządzania Nieruchomościami stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa do nowej spółki („Spółka Przejmująca”).
Uchwała będzie szczegółowo przewidywać wydzielenie z majątku Spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa stanowiącej wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie w wewnętrznej strukturze organizacyjnej Spółki zespół składników materialnych i niematerialnych służący do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu przepisu art. 55 Kodeksu cywilnego (ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, Dz.U. z 2022 r. poz. 172) w zakresie zarządzania nieruchomościami Spółki, obejmujący:
1)Lokal usługowy nabyty dnia 20 sierpnia 2014 roku;
2)Lokal usługowy nabyty dnia 29 września 2011 roku;
3)Lokal usługowy nabyty dnia 24 listopada 2005 roku.
Majątek, który zostanie wydzielony w ramach podziału (Dział Nieruchomości) będzie stanowił - zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 Ustawy o CIT. Na moment dokonania podziału również pozostający w Spółce Dział Medyczny będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 Ustawy o CIT.
Z działalnością ZCP nie będą związane żadne dodatkowe koncesje, licencje i zezwolenia, bowiem przedmiot działalności realizowany przez ZCP nie wymaga ich posiadania.
Tym samym, celem wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest wprowadzenie uporządkowanej struktury organizacyjnej Spółki o dwóch niezależnych profilach:
a)pierwszy - związany z zarządzaniem nieruchomościami oraz
b)drugi - dedykowany działalności medycznej.
Wydzielenie działalności związanej z nieruchomościami do innej spółki kapitałowej pozwoli też na dynamiczniejszy rozwój Spółki.
Wnioskodawca rozważa zbycie części swojego przedsiębiorstwa związanej z prowadzoną działalnością medyczną na rzecz zewnętrznego inwestora.
Na moment przejęcia wydzielonego ze Spółki Dzielonej Działu Nieruchomości Spółka Przejmująca również będzie opodatkowana Ryczałtem od dochodów spółek.
Pytanie
Czy jeśli Spółka opodatkowana Ryczałtem od dochodów spółek, zostanie poddana podziałowi przez wydzielenie z niej zorganizowanej części przedsiębiorstwa do nowo utworzonej spółki (Spółki Przejmującej), również opodatkowanej Ryczałtem od dochodów spółek, Spółka zachowa prawo do tej formy opodatkowania?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy w związku z poddaniem Spółki podziałowi przez wydzielenie z niej zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Spółki Przejmującej, również opodatkowanej Ryczałtem od dochodów spółek, Spółka nie utraci prawa do opodatkowania Ryczałtem od dochodów spółek.
Uzasadnienie stanowiska
A.Opodatkowanie ryczałtem - CIT Estoński
Ryczałt od dochodów spółek został uregulowany w rozdziale 6b ustawy o CIT (art. 28c do 28t).
Opodatkowaniu tzw. Estońskim CIT może podlegać podatnik będący polskim rezydentem podatkowym, jeżeli spełnia łącznie następujące przesłanki wymienione w art. 28j Ustawy o CIT:
1)mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług pochodzi z:
a)wierzytelności;
b)odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek;
c)części odsetkowej z raty leasingowej;
d)poręczeń i gwarancji;
e)praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw;
f)zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych;
g)transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 1-4 Ustawy CIT - w przypadku gdy w związku z transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma;
2)podatnik:
a)zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty, niebędące udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych - przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym, lub
b)ponosi miesięczne wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 3 osób fizycznych, niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń na podatniku ciąży obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;
3)prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
4)nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymywania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
5)nie sporządza za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości;
6)złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.
Wnioskodawca jest opodatkowany w formie Ryczałtu od dochodów spółek. Spółka stosuje tę formę opodatkowania począwszy od 1 stycznia 2022 roku i będzie ją kontynuować co najmniej do końca 31 grudnia 2025 roku. Jeżeli Wnioskodawca nie złoży rezygnacji z opodatkowania tzw. Estońskim CIT we wskazanym terminie, opodatkowanie w tej formie zostanie przedłużone o następne 4 lata.
Spółka spełnia warunki uprawniające do stosowania opodatkowania Ryczałtem od dochodów spółek, przewidziane w art. 28j Ustawy o CIT. Ponadto, w odniesieniu do Wnioskodawcy nie zaszły przesłanki negatywne określone w art. 28k ustawy o CIT.
B.Podział Spółki zgodnie z przepisami Kodeksu Spółek Handlowych
Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego wspólnicy Wnioskodawcy planują dokonać podziału poprzez wydzielenie Działu Nieruchomości do Spółki Przejmującej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH.
Zgodnie z art. 529 § 1 KSH podział może być dokonany:
1)przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały albo akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie)
2)przez zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcje nowych spółek, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez zawiązanie nowych spółek);
3)przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą i na nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących i nowo zawiązanych, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki);
4)przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących, nowo zawiązanych lub spółki dzielonej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez wydzielenie);
5)przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących lub nowo zawiązanych, które obejmuje spółka dzielona (podział przez wyodrębnienie).
Podział przez wydzielenie polega na przeniesieniu części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (zwaną spółką wydzielaną), za udziały lub akcje, które spółka wydzielana przyznaje wspólnikom lub akcjonariuszom spółki dzielonej. Spółka dzielona w dalszym ciągu zachowuje byt prawny i trwa nadal w dotychczasowej formie prawnej. Istotą podziału przez wydzielenie jest zachowanie podmiotowości prawnej spółki dzielonej. Na spółkę przejmującą przenoszona jest tylko część majątku spółki dzielonej, która zachowuje sama pozostały majątek oraz pozostaje w obrocie.
C.Utrata prawa do opodatkowania ryczałtem
Artykuł 28I ust. 1 pkt 4 lit. d) Ustawy o CIT wskazuje, że podatnik opodatkowany ryczałtem traci prawo do tego opodatkowania z końcem roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym podatnik zostanie przejęty przez inny podmiot w drodze łączenia lub podziału podmiotów, w tym podziału przez wydzielenie, lub wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, chyba że podmiot przejmujący jest opodatkowany ryczałtem.
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że Spółka nie spełnia obecnie jakiejkolwiek z przesłanek negatywnych, które mogłyby uniemożliwić korzystanie przez nią z opodatkowania Ryczałtem od dochodów spółek.
W analizowanym stanie faktycznym podatnikiem, który będzie dzielony jest Wnioskodawca, opodatkowany Ryczałtem od dochodów spółek na dzień wydzielenia z niego zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
W ocenie Spółki, wskutek planowanej czynności nie straci ona prawa do Ryczałtu od dochodów spółek, gdyż podmiot przejmujący zorganizowaną część przedsiębiorstwa na podstawie wydzielenia czyli nowo utworzona spółka (Spółka Przejmująca) będzie opodatkowana ryczałtem na dzień dokonania tego podziału przez wydzielenie (zgodnie z art. 28j Ustawy o CIT).
Kluczowe znaczenie ma przepis art. 28l ust. 1 pkt 4 lit. d) Ustawy o CIT, który wskazuje, że podatnik opodatkowany tzw. Estońskim CIT traci prawo do tej formy opodatkowania z końcem roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym zostaje poddany podziałowi przez wydzielenie, chyba że podmiot przejmujący jest opodatkowany ryczałtem.
D.Przykładowe interpretacje indywidualne
Stanowisko Wnioskodawcy jest potwierdzone w przykładowych interpretacjach indywidualnych wskazanych poniżej:
- Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 sierpnia 2022 r., 0111-KDIB1-2.4010.281.2022.4.AW:
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał za prawidłowe stanowisko podatnika, który wskazywał, że jeśli podział przez wydzielenie zostanie przeprowadzony w takich okolicznościach, w których:
1)zarówno spółka która podlegać ma podziałowi, jak również
2)spółka do której wydzielana ma być określona część majątku spółki podlegającej podziałowi - będą już podatnikami podatku estońskiego i jednocześnie
3)wydzielenie obejmować będzie przedsiębiorstwo lub zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa
– to procedura podziału przez wydzielenie nie będzie powodowała utraty prawa do opodatkowania.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, iż „zarówno majątek pozostały w Spółce T1, jak i majątek wydzielany i przekazywany do Spółki T2 będą spełniać wymogi definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT, w związku z tym po stronie wspólników obu spółek wskutek podziału przez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa żadna ze Spółek -T1 i T2 nie utraci prawa do korzystania z tej formy opodatkowania”.
- Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 16 stycznia 2024 roku, 0111-KDIB1-2.4010.607.2023.1.MC:
„Zatem należy się z Państwem zgodzić, że podział przez wydzielenie Działu Sanatorium do Spółki Przejmującej nie będzie miał wpływu na Prawo Spółki Dzielonej do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Zatem mimo podziału przez wydzielenie Działu Sanatorium do Spółki Przejmującej Wnioskodawca zachowa prawo do opodatkowania Ryczałtem od dochodów spółek”.
„W sytuacji, w której Spółka przejmująca będzie opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek to Spółka dzielona będzie mogła być opodatkowana ryczałtem, co wynika z literalnego brzmienia art. 28l ust. 1 pkt 4 lit. d ustawy o CIT. W przepisie tym dzięki zawarciu zwrotu „chyba że” prawodawca dopuścił możliwość kontynuacji opodatkowania w formie ryczałtu pomimo, że podatnik zostanie przejęty przez inny podmiot w drodze łączenia lub podziału podmiotów, w tym podziału przez wydzielenie albo podziału przez wyodrębnienie. Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu (kontynuowania opodatkowania w tej formie) ma miejsce wtedy, gdy zarówno podmiot przejmowany jak i podmiot przejmujący jest opodatkowany ryczałtem”.
- Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 kwietnia 2023 roku, 0111-KDIB2-1.4010.33.2023.2.KK
„Jeżeli spółka A opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek, dokona podziału przez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki B oraz spółki C, które również są opodatkowane ryczałtem od dochodów spółek, to zachowa prawo opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, oraz jeżeli spółka B i spółka C, opodatkowane ryczałtem od dochodów spółek, przejmą zorganizowaną część przedsiębiorstwa od spółki A, również opodatkowanej ryczałtem od dochodów spółek, to zachowają prawo do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek”.
Powyższe znajduje także potwierdzenie w objaśnieniach Ministerstwa Finansów - Objaśnienia podatkowe z 23 grudnia 2021 r. dot. stosowania przepisów Ustawy o CIT w zakresie nowych zasad opodatkowania, tj. ryczałtu od dochodów spółek w przykładzie nr 41 (strona 53).
Cytując przykład nr 41: „Spółka Y Sp. z o.o. od 2022 r. stosuje opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek. „W ramach prowadzonej działalności Spółka dokonała przejęcia innego podmiotu poprzez połączenie (przy czym podmiot przejmowany jest opodatkowany ryczałtem co oznacza, zgodnie z art. 28l ust. 1 pkt 4 lit. c Ustawy o CIT (patrz Rozdział 13 Przewodnika), że nie doszło do utraty prawa do opodatkowania ryczałtem z końcem roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym doszło do przejęcia)”.
Podsumowując, Wnioskodawca zachowa prawo do opodatkowania Ryczałtem od dochodów spółek mimo planowanego podziału przez wydzielenie. Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z poddaniem Spółki podziałowi przez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do innej nowo utworzonej Spółki (Spółki Przejmującej) opodatkowanej Ryczałtem od dochodów spółek, Wnioskodawca nie utraci prawa do opodatkowania Ryczałtem od dochodów spółek.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W myśl art. 28l ust. 1 ustawy o CIT:
Podatnik opodatkowany ryczałtem traci prawo do tego opodatkowania z końcem:
1) roku podatkowego okresu, o którym mowa w art. 28f ust. 1 albo 2 - w przypadku gdy podatnik złoży informację o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem;
2) (uchylony)
3) roku podatkowego, w którym podatnik nie spełnił któregokolwiek z warunków, o których mowa w art. 28j ust. 1 pkt 2 i 3;
4) roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym:
a) podatnik nie spełnił któregokolwiek z warunków, o których mowa w art. 28j ust. 1 pkt 4-6,
b) podatnik nie prowadził ksiąg podatkowych lub dane wynikające z ksiąg podatkowych nie pozwalają na określenie wyniku finansowego netto,
c) podatnik dokona przejęcia innego podmiotu w drodze łączenia albo podziału podmiotów lub otrzymania wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, chyba że:
- podmiot przejmowany, dzielony lub wnoszący wkład niepieniężny jest opodatkowany ryczałtem albo
- podmiot przejmowany, dzielony lub wnoszący wkład niepieniężny z dniem przejęcia lub wniesienia wkładu zamknie księgi rachunkowe, sporządzi sprawozdanie finansowe oraz dokona rozliczenia i ustaleń, o których mowa w art. 7aa, w zakresie transakcji pozostających w związku z przejmowanymi składnikami majątku,
d) podatnik zostanie przejęty przez inny podmiot w drodze łączenia lub podziału podmiotów, w tym podziału przez wydzielenie albo podziału przez wyodrębnienie, lub wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, chyba że podmiot przejmujący jest opodatkowany ryczałtem.
Czynności łączenia oraz podziału spółek uregulowane są przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 18, dalej: „ksh”):
Zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ksh:
Podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących, nowo zawiązanych lub spółki dzielonej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez wydzielenie).
W myśl natomiast art. 492 § 1 ksh:
Połączenie może być dokonane:
1)przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca przyznaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie);
2)przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).
Podział spółki przez wydzielenie reguluje powołany już wyżej art. 529 § 1 pkt 4 ksh. Z komentarza (Kodeks spółek handlowych. Komentarz, red. Zbigniew Jara 2022, wyd. 4) dotyczącego ww. przepisu wynika, że:
- podział przez wydzielenie polega na przeniesieniu tylko części majątku na inną spółkę (lub spółki) - spółka wydzielająca tę część majątku istnieje nadal;
- spółka dzielona w dalszym ciągu zachowuje byt prawny i trwa nadal w dotychczasowej formie prawnej. Z tego powodu nie jest możliwe przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na spółkę wydzieloną, bowiem istotą podziału przez wydzielenie jest zachowanie podmiotowości prawnej spółki dzielonej. Jest to zatem szczególny przypadek podziału spółek (sensu largo).
Zatem, podział przez wydzielenie zasadniczo różni się od podziału zwykłego - przez rozdzielenie, który polega na tym, że cały majątek spółki dzielonej zostaje rozdzielony na inne spółki. (...) z jednoczesnym skutkiem w postaci rozwiązania (utraty bytu) spółki dzielonej (Kodeks spółek handlowych. Komentarz, red. Zbigniew Jara 2022, wyd. 4).
Wskazać należy, że utratą prawa do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek mogą skutkować działania o charakterze restrukturyzacyjnym. Przypadki prowadzące do utraty tego prawa zostały enumeratywnie wymienione w powołanym wyżej przepisie art. 28l ust. 1 ustawy o CIT.
Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest już opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek i planuje dokonać podziału przez wydzielenie do nowo utworzonej Spółki przejmującej zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP) – Działu Nieruchomości. Spółka przejmująca na moment przejęcia wydzielonego ze Spółki dzielonej Działu Nieruchomości również będzie opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek.
Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy Wnioskodawca zachowa prawo do opodatkowania ryczałtem po przeprowadzeniu planowanego podziału przez wydzielenie ZCP do nowo utworzonej Spółki przejmującej, również opodatkowanej ryczałtem.
W przedstawionym zdarzeniu przyszłym mamy zatem do czynienia z sytuacją, w której Państwa Spółka (Spółka dzielona) jak i nowo utworzona Spółka przejmująca, do której wydzielona zostanie zorganizowana część przedsiębiorstwa, będą opodatkowane ryczałtem od dochodów spółek. Taka sytuacja objęta jest unormowaniem art. 28l ust. 1 pkt 4 lit. d ustawy o CIT.
W sytuacji, gdy podatnik zostanie przejęty przez inny podmiot, który nie jest opodatkowany ryczałtem – w drodze łączenia lub podziału podmiotów, w tym podziału przez wydzielenie, lub wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części – podatnik ten traci prawo do ryczałtu z końcem roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym dokonano restrukturyzacji.
Natomiast w sytuacji, w której Spółka przejmująca będzie opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek to Spółka dzielona będzie mogła być opodatkowana ryczałtem, co wynika z literalnego brzmienia art. 28l ust. 1 pkt 4 lit. d ustawy o CIT. W przepisie tym dzięki zawarciu zwrotu „chyba że” prawodawca dopuścił możliwość kontynuacji opodatkowania w formie ryczałtu pomimo, że podatnik zostanie przejęty przez inny podmiot w drodze łączenia lub podziału podmiotów, w tym podziału przez wydzielenie albo podziału przez wyodrębnienie. Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu (kontynuowania opodatkowania w tej formie) ma miejsce wtedy, gdy zarówno podmiot przejmowany jak i podmiot przejmujący jest opodatkowany ryczałtem.
Tym samym należy się z Państwem zgodzić, że w związku z poddaniem Spółki podziałowi przez wydzielenie z niej zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Spółki przejmującej, również opodatkowanej ryczałtem od dochodów spółek, Spółka nie utraci prawa do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Wobec powyższego Państwa stanowisko jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935, dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right