orzecznictwo
Nie ustają spory, czy czynsz za najem to ukryty zysk
Nadal część sądów uważa, że od najmu składników majątku od wspólników trzeba zapłacić estoński CIT. To oni przecież powinni zadbać o właściwe wyposażenie spółki. Ale z innych orzeczeń wynika całkiem co innego
Ta rozbieżność jest widoczna również w najnowszych wyrokach wojewódzkich sądów administracyjnych: w Łodzi – z 29 października 2024 r. (sygn. akt I SA/Łd 509/24) i w Poznaniu – z 10 października br. (I SA/Po 282/24). Oba orzeczenia są nieprawomocne. Sądy zupełnie odmiennie rozstrzygnęły spór o to, czy czynsz, jaki płaci spółka wspólnikom za najem składników majątku, jest ukrytym zyskiem.
Przypomnijmy, że w estońskim CIT są opodatkowane nie tylko dywidendy, lecz także inne, alternatywne formy wypłaty zysku. To ukryte zyski. Mogą to być rozmaite świadczenia pieniężne lub niepieniężne przekazywane wspólnikom, udziałowcom, akcjonariuszom (bądź podmiotom z nimi powiązanym), tyle że w zakamuflowanej formie. Jeżeli są one przekazane w związku z prawem do udziału w zysku (art. 28m ust. 3 ustawy o CIT), to spółka płaci od nich estoński CIT.