Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 4 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.676.2024.1.HJ
Skutki podatkowe darowizny przedsiębiorstwa.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 września 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 5 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych darowizny przedsiębiorstwa.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pan jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą pod firmą (…), NIP (…) od 1 sierpnia 1980 r. Przeważającym i faktycznym przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej jest wg PKD 23.70.Z - Cięcie, formowanie i wykańczanie kamienia. Zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT jest Pan od 1 stycznia 1995 r. Jest Pan polskim rezydentem podatkowym.
Przedsiębiorstwo nie jest objęte współwłasnością, jest Pan jedynym właścicielem. W grudniu 2024 r. planuje Pan zakończenie działalności gospodarczej. Przed jej zakończeniem prowadzone przedsiębiorstwo zamierza przekazać Pan w darowiźnie synowi (…) w celu kontynuowania przez syna przedsiębiorstwa. Syn (…), NIP (…), ma zarejestrowaną w CEiDG działalność gospodarczą, która jest zawieszona. Przed dokonaniem przez Pana darowizny przedsiębiorstwa w formie aktu notarialnego, syn (…) odwiesi swoją działalność gospodarczą i będzie kontynuował działalność otrzymanego w darowiźnie przedsiębiorstwa.
Od tego momentu działalność prowadzona będzie przez syna (…) w dotychczasowej formie bez przerw w działalności. Po przekazaniu/darowiźnie przedsiębiorstwa zakończy Pan działalność.
Planowana umowa darowizny będzie umową darowizny w rozumieniu art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego. Do darowizny przedsiębiorstwa dojdzie przed wyrejestrowaniem przez Pana działalności z CEiDG.
W skład przedsiębiorstwa, którego jest Pan jedynym właścicielem, i które to przedsiębiorstwo będzie przedmiotem umowy darowizny sporządzonej w formie aktu notarialnego, wchodzi zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, m.in.:
1)nazwa przedsiębiorstwa;
2)nieruchomości położone w (…), obejmujące budynki, budowle oraz inne urządzenia wzniesione na tych nieruchomościach;
3)maszyny i urządzenia wykorzystywane w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, w które wyposażone są nieruchomości;
4)pracownicy (umowy o pracę);
5)wyposażenie biura (meble biurowe, komputery, drukarki);
6)materiały, towary, wyroby gotowe;
7)(…) samochody ciężarowe, samochód osobowy;
8)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej;
9)zobowiązania wobec kontrahentów;
10)należności;
11)baza kontrahentów;
12)tajemnice przedsiębiorstwa;
13)środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym związanym z działalnością gospodarczą.
Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.
Przedsiębiorstwo, które daruje Pan synowi, spełnia definicję przedsiębiorstwa z art. 551 Kodeksu cywilnego. Przekazane na podstawie umowy darowizny przedsiębiorstwo umożliwia dalsze samodzielne kontynuowanie działalności gospodarczej przez Pana syna, w takim zakresie, w jakim prowadzi Pan działalność dotychczas (tj. cięcie, formowanie i wykańczanie kamienia), bez ponoszenia przez syna dodatkowych nakładów, czy podejmowania innych działań organizacyjnych.
Jako darczyńca nie nałoży Pan na obdarowanego obowiązku spełnienia żadnych świadczeń.
W celu ustalenia dochodu z działalności gospodarczej prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów (dalej: p.k.p.ir.). Na Pana zlecenie, podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencję środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych prowadzi biuro rachunkowe. Dochody opodatkowane są na zasadach ogólnych wg skali podatkowej i za rok 2024 złoży Pan PIT-36.
Na dzień 31 grudnia roku podatkowego 2023 sporządził Pan spis z natury towarów handlowych, materiałów/surowców podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów. Do księgi na dzień 1 stycznia 2024 r. wpisywany jest spis z natury sporządzony na 31 grudnia roku 2023. W trakcie roku podatkowego 2024 zapisy dotyczące kosztów uzyskania przychodów dokonywane są:
- w Kolumnie 10 p.k.p.ir. wpisywany jest zakup materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu;
- w Kolumnie 11 p.k.p.ir. wpisywane są koszty uboczne związane z zakupem, np. koszty dotyczących transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze;
- w kolumnie 12 p.k.p.ir. wpisywane są wydatki/koszty na wynagrodzenia;
- w Kolumna 13 p.k.p.ir. wpisywane są pozostałe koszty, które nie były objęte kolumną 10-12. W kolumnie tej wpisywana jest wartość zakupionego wyposażenia, które nie jest zaliczane do środków trwałych, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Spis z natury sporządzi Pan na dzień poprzedzający zawarcie umowy darowizny przedsiębiorstwa w formie aktu notarialnego. Spis z natury, który sporządzi Pan na dzień zakończenia działalności i wykreślenia z CEiDG, nie będzie zawierał zapisów, a jego wartość wyniesie 0 zł.
Pytanie
Czy w związku z przekazaniem na podstawie umowy darowizny zawartej w formie aktu notarialnego przedsiębiorstwa, dochód za 2024 rok będzie ustalany na dzień likwidacji przedsiębiorstwa z uwzględnieniem remanentu początkowego i remanentu końcowego sporządzonego na dzień poprzedzający zawarcie umowy darowizny?
Pana stanowisko w sprawie
Dochód za rok 2024 ustali Pan na dzień likwidacji działalności gospodarczej z uwzględnieniem remanentu początkowego i remanentu końcowego sporządzonego na dzień poprzedzający zawarcie umowy darowizny. Swoje stanowisko oparł Pan na podstawie niżej przywołanych przepisów.
Stosownie do art. 24 ust 3a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa PIT):
W razie likwidacji działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, w tym także prowadzonych w formie spółki niebędącej osobą prawną, lub wystąpienia wspólnika z takiej spółki sporządza się wykaz składników majątku na dzień likwidacji działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej lub na dzień wystąpienia wspólnika z takiej spółki. Wykaz powinien zawierać co najmniej następujące dane: liczbę porządkową, określenie (nazwę) składnika majątku, datę nabycia składnika majątku, kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku oraz kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku zaliczoną do kosztów uzyskania przychodów, wartość początkową, metodę amortyzacji, sumę odpisów amortyzacyjnych oraz wysokość wypłaconych środków pieniężnych należnych wspólnikom z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną na dzień wystąpienia lub likwidacji.
Zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy PIT:
U podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa. (…)
Stosownie natomiast do § 24 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów:
Podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej „spisem z natury”, na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie utraty w ciągu roku podatkowego prawa do opłacania podatku na podstawie ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 43, 1495, 1649 i 2200), zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.
Na podstawie § 26 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów:
Podatnik jest obowiązany wycenić materiały i towary handlowe objęte spisem z natury według cen zakupu lub nabycia albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia; spis z natury półwyrobów (półfabrykatów), wyrobów gotowych i braków własnej produkcji wycenia się według kosztów wytworzenia, a odpadów użytkowych, które w toku działalności utraciły swoją pierwotną wartość użytkową, wycenia się według wartości wynikającej z oszacowania uwzględniającego ich przydatność do dalszego użytkowania.
Pana zdaniem, dochód z działalności gospodarczej uzyskany w roku 2024, ustali Pan z uwzględnieniem remanentu początkowego i remanentu sporządzonego na dzień poprzedzający zawarcie umowy darowizny przedsiębiorstwa, stosownie do cytowanego powyżej art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 226 ze zm.):
Ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.
Definicja przedsiębiorstwa zawarta została w art. 55¹ ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.), zgodnie z którą:
Obejmuje ono w szczególności:
1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
5) koncesje, licencje i zezwolenia;
6) patenty i inne prawa własności przemysłowej;
7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
8) tajemnice przedsiębiorstwa;
9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Zauważyć przy tym należy, że katalog składników (elementów) przedsiębiorstwa, o których mowa w ww. przepisie, nie ma charakteru zamkniętego, o czym świadczy użycie sformułowania „w szczególności”. W związku z powyższym, w skład przedsiębiorstwa w rozumieniu Kodeksu cywilnego mogą wchodzić także inne składniki majątkowe, niewymienione w cyt. wyżej przepisie, np. zobowiązania wynikające z prowadzonej w ramach tego przedsiębiorstwa pozarolniczej działalności gospodarczej.
W myśl natomiast art. 55² Kodeksu cywilnego:
Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.
Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów. Może więc nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej, w tym na podstawie umowy sprzedaży, zamiany, czy darowizny.
Jednocześnie, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia „darowizna”, dlatego należy w tym zakresie odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy Kodeks cywilny.
Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego:
Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.
Celem darowizny jest dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Może ona polegać zarówno na przesunięciu do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych formach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie majątku obdarowanego – do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów.
Natomiast z treści art. 890 § 1 Kodeksu cywilnego, wynika że:
Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.
Z powyższego wynika, że w przypadku przekazania przedsiębiorstwa innemu podmiotowi, przedmiotem tego przekazania są wszelkie składniki majątkowe funkcjonalnie związane z tym przedsiębiorstwem, o ile na podstawie czynności prawnej będącej podstawą przekazania, bądź przepisów szczególnych, nie zostały z niego wyłączone.
Po podpisaniu umowy darowizny u notariusza i przekazaniu przedsiębiorstwa synowi zamierza Pan zlikwidować działalność gospodarczą, a syn będzie kontynuował tę działalność pod swoją firmą.
W przypadku darowizny przedsiębiorstwa mamy do czynienia z nieodpłatnym, jednostronnym świadczeniem. W związku z aktem darowizny darczyńca nie otrzymuje żadnych wartości pieniężnych, ani innego przysporzenia majątkowego. W związku z powyższym, przekazanie przedsiębiorstwa w drodze darowizny nie będzie wywoływało skutków podatkowych u darczyńcy. W szczególności zauważyć należy, że po Pana stronie nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wiąże, co do zasady, powstanie przychodu z tego źródła z odpłatnym zbyciem składników majątku wykorzystywanych w tej działalności.
W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 źródła przychodów ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy:
Przychodem z działalności gospodarczej są również:
1) przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:
a) środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d przesłanki niedokonywania odpisów amortyzacyjnych ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g wartość początkowa środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych nie przekracza 1500 zł,
c) składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
d) składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n obowiązek w zakresie uwzględniania w księgach środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
– wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych stosuje się odpowiednio.
Mając na względzie, że darowizna wskazanych we wniosku składników majątku, wchodzących w skład darowanego na rzecz syna przedsiębiorstwa jest czynnością prawną nieodpłatną, stwierdzić należy, że w związku z jej dokonaniem nie powstanie po Pana stronie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w ww. art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jednocześnie zgodnie z art. 24 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
W razie likwidacji działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, w tym także prowadzonych w formie spółki niebędącej osobą prawną, lub wystąpienia wspólnika z takiej spółki sporządza się wykaz składników majątku na dzień likwidacji działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej lub na dzień wystąpienia wspólnika z takiej spółki. Wykaz powinien zawierać co najmniej następujące dane: liczbę porządkową, określenie (nazwę) składnika majątku, datę nabycia składnika majątku, kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku oraz kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku zaliczoną do kosztów uzyskania przychodów, wartość początkową, metodę amortyzacji, sumę odpisów amortyzacyjnych oraz wysokość wypłaconych środków pieniężnych należnych wspólnikom z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną na dzień wystąpienia lub likwidacji.
Z powyższego przepisu wynika, zatem, iż podatnicy, którzy zlikwidują działalność gospodarczą są zobowiązani do sporządzenia wykazu składników majątku pozostałych na dzień likwidacji tej działalności.
W myśl art. 24 ust. 2 ww. ustawy:
U podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa. Dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b, a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a:
1) wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości lub
2) wartością wynikającą z dokumentu stwierdzającego nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie, którego wartość początkową dla celów dokonywania odpisów amortyzacyjnych ustalono zgodnie z art. 22g ust. 10, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tego prawa lub udziału w takim prawie.
Stosownie natomiast do § 27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (t. j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2544):
Podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej "spisem z natury", na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie utraty w ciągu roku podatkowego prawa do opłacania podatku na podstawie ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 43, 1495, 1649 i 2200), zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.
Podatnik jest obowiązany wycenić materiały i towary handlowe objęte spisem z natury według cen zakupu lub nabycia albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia; spis z natury półwyrobów (półfabrykatów), wyrobów gotowych i braków własnej produkcji wycenia się według kosztów wytworzenia, a odpadów użytkowych, które w toku działalności utraciły swoją pierwotną wartość użytkową, wycenia się według wartości wynikającej z oszacowania uwzględniającego ich przydatność do dalszego użytkowania (por. § 29 ust. 1 ww. rozporządzenia).
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że prowadzi Pan jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą od 1 sierpnia 1980 r. Przeważającym i faktycznym przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej jest wg PKD 23.70.Z - Cięcie, formowanie i wykańczanie kamienia. Zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT jest Pan od 1 stycznia 1995 r. Jest Pan polskim rezydentem podatkowym. Przedsiębiorstwo nie jest objęte współwłasnością, jest Pan jedynym właścicielem. W grudniu 2024 r. planuje Pan zakończenie działalności gospodarczej. Przed jej zakończeniem prowadzone przedsiębiorstwo zamierza przekazać Pan w darowiźnie synowi w celu kontynuowania przez syna przedsiębiorstwa. Od tego momentu działalność prowadzona będzie przez Pana syna w dotychczasowej formie bez przerw w działalności. Po przekazaniu/darowiźnie przedsiębiorstwa zakończy Pan działalność. Planowana umowa darowizny będzie umową darowizny w rozumieniu art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego. Do darowizny przedsiębiorstwa dojdzie przed wyrejestrowaniem przez Pana działalności z CEiDG.
W skład przedsiębiorstwa, którego jest Pan jedynym właścicielem, i które to przedsiębiorstwo będzie przedmiotem umowy darowizny sporządzonej w formie aktu notarialnego, wchodzi zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, m.in.:
1)nazwa przedsiębiorstwa;
2)nieruchomości położone (…) obejmujące budynki, budowle oraz inne urządzenia wzniesione na tych nieruchomościach;
3)maszyny i urządzenia wykorzystywane w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, w które wyposażone są nieruchomości;
4)pracownicy (umowy o pracę);
5)wyposażenie biura (meble biurowe, komputery, drukarki);
6)materiały, towary, wyroby gotowe;
7)(…) samochody ciężarowe, samochód osobowy;
8)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej;
9)zobowiązania wobec kontrahentów;
10)należności;
11)baza kontrahentów;
12)tajemnice przedsiębiorstwa;
13)środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym związanym z działalnością gospodarczą.
Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.
Przedsiębiorstwo, które daruje Pan synowi spełnia definicję przedsiębiorstwa z art. 551 Kodeksu cywilnego. Przekazane na podstawie umowy darowizny przedsiębiorstwo umożliwia dalsze samodzielne kontynuowanie działalności gospodarczej przez Pana syna, w takim zakresie, w jakim prowadzi Pan działalność dotychczas (tj. cięcie, formowanie i wykańczanie kamienia), bez ponoszenia przez syna dodatkowych nakładów, czy podejmowania innych działań organizacyjnych.
W celu ustalenia dochodu z działalności gospodarczej prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów (dalej: p.k.p.ir.). Na Pana zlecenie, podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencję środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych prowadzi biuro rachunkowe. Dochody opodatkowane są na zasadach ogólnych wg skali podatkowej i za rok 2024 złoży Pan PIT-36.
Na dzień 31 grudnia roku podatkowego 2023 sporządził Pan spis z natury towarów handlowych, materiałów/surowców podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów. Do księgi na dzień 1 stycznia 2024 r. wpisywany jest spis z natury sporządzony na 31 grudnia roku 2023.
Spis z natury sporządzi Pan na dzień poprzedzający zawarcie umowy darowizny przedsiębiorstwa w formie aktu notarialnego. Spis z natury, który sporządzi Pan na dzień zakończenia działalności i wykreślenia z CEiDG nie będzie zawierał zapisów, a jego wartość wyniesie 0 zł.
Na dzień likwidacji działalności, zgodnie z powołanym art. 24 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązany jest Pan sporządzić wykaz składników majątku.
Dochód z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej należy ustalić z uwzględnieniem remanentu początkowego i remanentu sporządzonego na dzień przekazania przedsiębiorstwa, stosownie do cytowanego powyżej art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W związku z powyższym na dzień likwidacji działalności, zgodnie z powołanym art. 24 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest Pan obowiązany sporządzić wykaz składników majątku. Dochód z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej należy ustalić z uwzględnieniem remanentu początkowego i remanentu sporządzonego na dzień przekazania przedsiębiorstwa, stosownie do cytowanego powyżej art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli likwidacja działalności gospodarczej nastąpi po dniu dokonania darowizny, nie będzie Pan posiadał żadnych składników majątku tej działalności, zatem wartość tego wykazu wyniesie „zero”.
Zatem Pana stanowisko, zgodnie z którym dochód z działalności gospodarczej za 2024 r. będzie ustalany z uwzględnieniem remanentu początkowego i remanentu końcowego sporządzonego na dzień poprzedzający zawarcie umowy darowizny przedsiębiorstwa, należy uznać za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Interpretacja dotyczy tylko i wyłącznie sprawy będącej przedmiotem Pana zapytania. Inne kwestie zawarte w opisie sprawy nie podlegały ocenie.
Interpretacja ta, z uwagi na indywidualny charakter dotyczy tylko Pana, nie ma zastosowania dla Pana syna.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”)
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right