Szpitale powiatowe mają szansę powalczyć o miliardy z unijnych dotacji
Placówki medyczne mogą zdobyć pieniądze na remonty, zakup wyposażenia i sprzętu, a także cyfryzację opieki zdrowotnej. W ostatnim czasie ogłoszono kilka znaczących naborów z funduszy unijnych oraz ze źródeł krajowych. A to dopiero początek
Dofinansowanie ze środków unijnych to od wielu lat jedno z kluczowych źródeł modernizacji infrastruktury opieki zdrowotnej w naszym kraju. Obecnie mamy kumulację naborów, co jest efektem m.in. uruchomienia pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Ale to niejedyne źródło finansowania, środki są uruchamiane również z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021‒2027 (FEnIKS), z krajowego Funduszu Medycznego oraz z funduszy europejskich dla poszczególnych regionów. Niestety są też złe wiadomości: krótkie terminy ogłaszanych naborów i skomplikowane dokumentacje aplikacyjne. Czy szpitale i inne placówki medyczne będą miały szansę wykorzystać otwierające się przed nimi możliwości? O jakie pieniądze i o co walczą? Przedstawiamy wybrane nabory.
wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej
Preludium do obecnego swoistego maratonu naborów stanowił nieco nieudany, przeprowadzony na przełomie sierpnia i września nabór wniosków pod nazwą „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)” w ramach programu FEnIKS (projekt grantowy FENX.06.01-IP.03-0001/23). Był to pierwszy z czterech naborów planowanych przez Ministerstwo Zdrowia, zaadresowany do wszystkich placówek, które mają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o udzielenie świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Przychodnie mogły ubiegać się o pieniądze na sprzęt medyczny, IT oraz prace budowlane. Budżet przeznaczony w tym naborze wynosił 180 mln zł. Dotacja ma formę grantu, jej wysokość zależała od rocznej liczby pacjentów zgodnie z listą aktywną i wynosiła maksymalnie: