Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 grudnia 2023 r., sygn. III SA/Wa 2055/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Dariusz Czarkowski, Sędziowie sędzia WSA Jacek Kaute, asesor WSA Marta Sarnowiec-Cisłak (sprawozdawca), Protokolant sekretarz sądowy Agnieszka Dominiak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi P. L. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 lipca 2023 r. nr 0114-KDIP2-1.4010.148.2023.2.KS w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 2 marca 2023 r., uzupełnionym pismem z dnia 28 kwietnia 2023 r., P.L. (dalej: fundator, wnioskodawca, skarżący, strona) zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: Dyrektor) o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
W treści wniosku wyjaśniono, że wnioskodawca do końca sierpnia 2023 r. zostanie fundatorem oraz beneficjentem założonej przez siebie fundacji rodzinnej w rozumieniu ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz. U. poz. 326 ze zm.). Przewidywany czas trwania fundacji rodzinnej będzie nie krótszy niż 20 lat. Planowana wartość funduszu założycielskiego będzie nie mniejsza niż 10 000 000 PLN i nie większa niż 100 000 000 PLN. W pierwszej kolejności w procesie zakładania i rejestracji fundacji rodzinnej strona zamierza wnieść na pokrycie funduszu założycielskiego wyłącznie środki pieniężne. Środki te będą pochodziły z działalności wnioskodawcy z lat wcześniejszych, opodatkowanej uprzednio podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W przyszłości jako podwyższenie funduszu założycielskiego wnioskodawca planuje wnieść również inne składniki majątku - lokal mieszkalny oraz akcje i udziały w spółkach kapitałowych. Fundacja będzie prowadziła bardzo konserwatywną politykę inwestycyjną, gdyż jej głównym celem będzie ochrona kapitału otrzymanego od fundatora. W związku z czym zyski roczne będą niskie, nie przekroczą 5-7 % zainwestowanego kapitału, a będą takie lata gdzie zyski z inwestycji będą jeszcze niższe lub bliskie zeru. Fundacja będzie prowadziła działalność inwestycyjną w formie przewidzianej w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej.