Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 grudnia 2023 r., sygn. III SA/Wa 2036/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Cichoń, Sędziowie sędzia WSA Agnieszka Baran (sprawozdawca), sędzia WSA Jacek Kaute, Protokolant sekretarz sądowy Agnieszka Dominiak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi M. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 lipca 2023 r. nr 0111-KDIB1-3.4017.2.2019.9.MBD w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz M. S.A. z siedzibą w W. kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
M. Spółka Akcyjna w W. (dalej jako: "bank" lub "skarżący") zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako "Dyrektor", "organ interpretacyjny") z wnioskiem wspólnym z 25 lutego 2019 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy po utworzeniu PGK, spółki będą mogły korzystać z mocy ochronnej wynikającej z uzyskanych przez nie interpretacji podatkowych na zasadach określonych w art. 14k-14n O.p., uzyskanych przed utworzeniem PGK.
We wniosku przedstawiono zdarzenie przyszłe, według którego wnioskodawcy (M. S.A. z siedzibą w W.) oraz zainteresowani niebędący stroną postępowania: M. S.A., M. sp. z o.o., M. S.A. i M. S.A.) planują utworzenie podatkowej grupy kapitałowej (PGK) w rozumieniu art. 1a ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 865, dalej jako "ustawa o CIT"), w której M. S.A. z siedzibą w W. (spółka dominująca) obejmie funkcje spółki dominującej, zaś M. S.A., M. sp. z o.o., M. S.A. oraz M. S.A. (dalej także łącznie jako spółki zależne) będą spółkami zależnymi - w rozumieniu art. 1a ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy o CIT. Wnioskodawcy będą spełniać wspólnie wymagania dotyczące powstania, jak również utrzymania PGK, określone w art. 1a ust. 2 ustawy o CIT. Powyższe spółki posiadają interpretacje indywidualne przepisów prawa podatkowego wydane na podstawie art. 14b O.p. Planowane utworzenie PGK nie ma wpływu na stan faktyczny w uzyskanych przed utworzeniem PGK interpretacji podatkowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right