Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 października 2023 r., sygn. I SA/Wa 772/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Łukasz Trochym, sędzia WSA Małgorzata Boniecka-Płaczkowska, asesor WSA Anna Milicka-Stojek (spr.), Protokolant starszy referent Aleksandra Cymerska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 października 2023 r. sprawy ze skargi Fundacji "[...]" w [...] na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 stycznia 2023 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wpisania na listę organizacji pozarządowych uprawnionych do prowadzenia punktów w zakresie udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oddala skargę.
Uzasadnienie
Minister Sprawiedliwości (dalej jako "Minister" lub "organ") decyzją z 24 stycznia 2023 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania Fundacji "[...]" w [...] (dalej jako "skarżąca" lub "Fundacja"), utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] (dalej jako "Wojewoda") z 28 listopada 2022 r. nr [...] o odmowie wpisania Fundacji na listę organizacji pozarządowych uprawnionych do prowadzenia na obszarze województwa [...] punktów w zakresie udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej.
Decyzja wydana została w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Fundacja wnioskiem z 21 października 2022 r. (data wpływu do Wojewody) wystąpiła do Wojewody o wpisanie jej na listę organizacji pozarządowych uprawnionych do prowadzenia punktów na obszarze województwa [...] w zakresie udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej.
Wojewoda pismem z 26 października 2022 r. wezwał Fundację do uzupełnienia dokumentacji wskazującej na spełnienie przez nią wymogu z art. 11d ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz.U. z 2021 r. poz. 945), powoływanej dalej jako "ustawa", tj. posiadania co najmniej dwuletniego doświadczenia w wykonywaniu zadań więżących się z udzielaniem porad prawnych; wskazanie sądów, przy których mediatorzy Fundacji zostali wpisani na listy; przedłożenie wykazu osób posiadających kompetencje określone w art. 11d ust. 2 pkt 2 ustawy, z którymi Fundacja posiada zawarte umowy aktualne w dniu złożenia wniosku, w powyższym zakresie. Wojewoda wyjaśnił jednocześnie, że przekazane przez skarżącą harmonogramy nie mogą stanowić potwierdzenia doświadczenia, gdyż z ich treści nie wynika np. lokalizacja punktu, którego dotyczą. Dlatego zobowiązał skarżącą do przekazania, np. kopii umów zawartych przez organizację w zakresie udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, a przy braku takich umów, dookreślenie przekazanych harmonogramów.