Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2024-10-28

rozmowa

Nie potrzebujemy osobnej policji farmaceutycznej

Warto zastanowić się nad stworzeniem struktur zajmujących się przestępstwami farmaceutycznymi w internecie, które miałyby możliwość blokowania stron z ofertami sprzedaży leków – mówi główny inspektor farmaceutyczny Łukasz Pietrzak

Dwa tygodnie temu CBŚP z Polską Agencją Antydopingową zatrzymały w Wielkopolsce przestępców podrabiających leki, w tym stosowany w cukrzycy i odchudzaniu ozempic, którego brakuje na polskim rynku. Niepokoi to pana?

Łukasz Pietrzak, szef Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego

Łukasz Pietrzak, szef Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego

Nielegalna sprzedaż leków przez internet oczywiście jest niepokojącym zjawiskiem, jednakże nasz urząd aktywnie śledzi tego typu aktywności i wdraża narzędzia, aby temu przeciwdziałać. Przekazujemy wiele zgłoszeń do organów ścigania. Co więcej, w Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym funkcjonuje oficer łącznikowy, dzięki któremu informacje o takich przestępstwach błyskawicznie trafiają do odpowiednich komórek w CBŚP oraz policji. Zatrzymana w tamtym tygodniu grupa podrabiała i sprzedawała nie tylko analogi GLP-1 (środek przeciwcukrzycowy i na odchudzanie – przyp. red.), lecz także środki anaboliczne, leki przeciwbólowe i nawet substancje psychotropowe. Za wcześnie jeszcze, aby ocenić skalę tego procederu, a tym bardziej dokładny skład podrabianych produktów. Nie wiemy, czy były to rozcieńczone oryginalne leki, sól fizjologiczna czy może woda z kranu, jak to się niejednokrotnie w takich przypadkach zdarza. Czasem przestępcom wystarcza tylko podrobienie opakowania i nie silą się już na fałszowanie produktu i zdarza się, że do fiolki trafia na przykład płyn, którego czystość mikrobiologiczna jest bardzo wątpliwa. W wyniku wstrzyknięcia pod skórę takiej mikstury może dojść do zakażenia i poważnych konsekwencji zdrowotnych. Grupa z Wielkopolski sprzedawała leki przez stronę internetową i mimo że taka działalność jest nielegalna, o dziwo znajdowała kupców.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00