Artykuł
rozmowa
Musimy zaufać Straży Granicznej
Duszczyk: Gdybyśmy wyszli z założenia, że migrantami będziemy uzupełniać wszystkie niedobory na rynku pracy, to popełnilibyśmy błędy jak Niemcy, Szwecja czy Holandia. Moglibyśmy udawać, że w tamtych państwach nie ma żadnych wyzwań związanych z migrantami, ale chyba nie o to chodzi
Budowanie polskiej konkurencyjności na taniej sile roboczej byłoby dziś bardzo ryzykowne
W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła strategię migracyjną. Dokument określa ramy naszej polityki w tym zakresie. Co z realizacją jego założeń? Jak wygląda harmonogram na najbliższe miesiące?
W tym momencie trwają prace legislacyjne nad sześcioma aktami prawnymi, których celem jest uszczelnienie systemu migracyjnego. To efekt nieprawidłowości zidentyfikowanych w „Białej księdze” przygotowanej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Nad projektami pracują różne resorty. MSZ – nad ustawą uszczelniającą system przydzielania wiz, która jest pokłosiem tzw. afery wizowej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiada za dwie ustawy: o rynku pracy oraz o warunkach dostępu cudzoziemców do polskiego rynku pracy. W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji pracujemy nad dwoma aktami: o unijnej niebieskiej karcie (implementacja unijnego prawa dot. wysoko wykwalifikowanych pracowników spoza UE – red.) oraz cyfryzacji procesu obsługi wniosków o legalizację pobytu. Z kolei Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pracuje nad nowelizacją Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, której celem jest uporządkowanie rekrutacji studentów cudzoziemskich trafiających na polskie uczelnie. Sama strategia przewiduje działania w kolejnych latach.