Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-10-23
Data publikacji: 2024-10-23

NSA rozstrzyga wątpliwości dotyczące stawki podatku od nieruchomości

Naczelny Sąd Administracyjny wydał ważną dla przedsiębiorców uchwałę w sprawie stawki podatku od nieruchomości, jaka ma zastosowanie do opodatkowania budynków mieszkalnych, przeznaczonych do najmu, w ramach działalności gospodarczej. Dla zastosowania preferencyjnej stawki podatku istotne jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych, niezależnie od tego, kto je realizuje - orzekł NSA.

Skład siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego w uchwale z dnia 21 października 2024 r. sygn. akt III FPS 2/24 rozstrzygnął wątpliwości dotyczące stawki podatku od nieruchomości jaka ma zastosowanie do opodatkowania budynków mieszkalnych przeznaczonych do najmu w ramach działalności gospodarczej.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wstąpił do wszczętego wnioskiem Prokuratora Generalnego o podjęcie przez składu siedmiu Sędziów uchwały mającej na celu wyjaśnienie przepisów prawnych, tj. art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a) i lit. b) ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 70 z późn. zm.), których stosowanie wywołało rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych budynki mieszkalne i mieszkania są opodatkowane niską stawką podatku od nieruchomości (stawka maksymalna to 1,15 zł za 1 m kw. powierzchni użytkowej), chyba że są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej (stawka maksymalna to 33,10 zł za 1 m kw. powierzchni użytkowej).

Prokurator Generalny wniósł o rozstrzygnięcie następującego zagadnienia prawnego: „Czy budynki mieszkalne lub ich części przeznaczone do najmu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych najemców w ramach prowadzenia przez podatnika podatku od nieruchomości działalności gospodarczej, należy traktować jako budynki mieszkalne lub ich części, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.

W postępowaniu przed NSA Rzecznik prezentował pogląd, iż budynki mieszkalne lub ich części przeznaczone do najmu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych najemców w ramach prowadzenia przez podatnika podatku od nieruchomości działalności gospodarczej, należy traktować jako budynki mieszkalne lub ich części, do których ma zastosowanie najniższa stawka podatku od nieruchomości, przewidziana dla budynków lub ich części mieszkalnych. Zdaniem Rzecznika do budynków zajętych na cele służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych najemców nie znajduje zastosowania stawka najwyższa przewidziana dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Powyższe stanowisko potwierdził NSA w uchwale z dnia 21 października 2024 roku.

Ważne

W uchwale z dnia 21 października 2024 r. (sygn. akt III FPS 2/24) NSA orzekł, że:

"Budynki sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków w rozumieniu art. 21 ust. 1 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne jako mieszkalne przeznaczone do najmu w ramach działalności gospodarczej, w takiej części w jakiej służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych mieszkańców należy traktować jako budynki mieszkalne podlegające opodatkowaniu preferencyjną stawką podatkową."

Źródło: Rzecznik MŚP

Przeczytaj również: Jak określić stawkę podatku od nieruchomości dla mieszkań wynajmowanych przez przedsiębiorcę – wyrok NSA >>>

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00