Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Obowiązek weryfikacji licencji przez pośredników w przewozie osób - Wyrok NSA z dnia 20 czerwca 2024 r., sygn. II GSK 1426/23

Przedsiębiorca prowadzący pośrednictwo przy przewozie osób jest zobowiązany do weryfikacji, czy podmiot, któremu przekazuje zlecenie, posiada odpowiednią licencję, a także do oceny, czy przewóz będzie wykonywany pojazdem spełniającym wymagania prawne dla danej kategorii przewozu. Odpowiednie wyposażenie i oznaczenie pojazdu taksówkowego stanowi warunek konieczny do uznania realizowanego przewozu za przewóz taksówką.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia del. WSA Wojciech Sawczuk Protokolant asystent sędziego Marcin Bubiński po rozpoznaniu w dniu 20 czerwca 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. Sp. z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 marca 2023 r. sygn. akt VI SA/Wa 142/23 w sprawie ze skargi B. Sp. z o.o. w W. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 3 listopada 2022 r. nr BP.501.742.2022.0161.WA7.288546 w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od B. Sp. z o.o. w W. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: "WSA", "Sąd pierwszej instancji") wyrokiem z 29 marca 2023 r., sygn. akt VI SA/Wa 142/23, oddalił skargę B. [...] Sp. z o.o. w W. (dalej: "skarżąca", "Spółka", "Pośrednik") na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego (dalej: "GITD", "organ II instancji") z [...] listopada 2022 r., wydaną w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej w wysokości 12.000 zł za naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

W dniu [...] marca 2021 r. w W. funkcjonariusze Policji przeprowadzili kontrolę pojazdu marki TOYOTA o nr rej. [...]. Kierującym pojazdem był J. B. Podczas kontroli ustalono, że kierowca przewoził zarobkowo pasażera, który zamówił usługę przewozową przy pomocy aplikacji [...]. Kurs odbywał się z ul. [...] na [...] w W. Za wykonany kurs pasażer uiścił opłatę 5,20 zł gotówką. Przewóz realizowany był w imieniu i na rzecz przedsiębiorstwa: T. Sp. z o.o. z siedzibą w W. Kierowca okazał do kontroli tylko dowód osobisty i prawo jazdy. Kierujący nie dysponował licencją na wykonywanie krajowego przewozu osób, ani zaświadczeniem lekarskim i psychologicznym. Pojazd konstrukcyjnie był przystosowany do przewozu 5 osób i nie był oznakowany jako taksówka. W pojeździe nie znajdowała się też kasa rejestrująca. Podczas czynności kontrolnych wykonano dokumentację okazanych dokumentów. Przebieg i wyniki kontroli zostały udokumentowane w protokole kontroli nr [...] z [...] stycznia 2021 r., który wraz z całą dokumentacją zgromadzoną w toku kontroli został przekazany do [...] Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego (dalej: "MWITD").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00