Przedawnienie roszczeń o zwrot dofinansowania unijnego a zamknięcie programu - Wyrok NSA z dnia 14 czerwca 2024 r., sygn. I GSK 1350/20
W ramach postępowania administracyjnego, w przypadku programów wieloletnich finansowanych z funduszy unijnych, okres przedawnienia dla zwrotu nienależnie pobranej pomocy nie może biegnąć przed ostatecznym zamknięciem tego programu, a organy administracyjne powinny badać, czy przerwanie biegu przedawnienia nastąpiło w sposób zgodny z regulacjami unijnymi.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia NSA Małgorzata Grzelak sędzia del. WSA Jacek Boratyn (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Marta Woźniak po rozpoznaniu w dniu 14 czerwca 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 stycznia 2020 r. sygn. akt V SA/Wa 1157/19 w sprawie ze skargi "A." Sp. z o.o. w Z. na decyzję Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie określenia przypadającej do zwrotu kwoty dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie ; 2. zasądza od "A." Sp. z o.o. w Z. na rzecz Ministra Infrastruktury 15 060 (piętnaście tysięcy sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 15 stycznia 2020 r., sygn. V SA/Wa 1157/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (WSA w Warszawie) po rozpoznaniu sprawy ze skargi A. spółka z o.o. w Z. (dalej zwanej spółka lub skarżącą) na decyzję Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (dalej Minister GMiŻŚ) z dnia 30 kwietnia 2019 r., nr DR.WPL.431.1.2019.AW, w przedmiocie określenia kwoty przypadającej do zwrotu, uchylił zaskarżoną decyzję.
W stanie faktycznym sprawy Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Agencja dalej zwana: ARMiR), w wyniku przeprowadzonej weryfikacji wypełniania przez spółkę zobowiązań wynikających z realizacji operacji, określonej w umowie o dofinansowanie wynoszącej z dnia 29 listopada 2012 r., decyzją z dnia 31 stycznia 2019 r., określił jej kwotę przypadającą do zwrotu w łącznej wysokości 1 391 977,50 zł (50% otrzymanego dofinasowania).