Wyrok NSA z dnia 23 maja 2024 r., sygn. II GSK 437/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia NSA Marcin Kamiński Sędzia del. WSA Krzysztof Sobieralski (spr.) Protokolant Justyna Mordwiłko-Osajda po rozpoznaniu w dniu 23 maja 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. I. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 lipca 2020 r. sygn. akt VII SA/Wa 522/20 w sprawie ze skargi P. I. na decyzję Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie z dnia [...] grudnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku wykonania określonych czynności w ramach nadzoru sanitarnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od P. I. na rzecz Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 16 lipca 2020 r., sygn. akt VII SA/Wa 522/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę P. I., zwanego dalej "skarżącym", na decyzję Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie z dnia 20 grudnia 2019 r., nr DE HPN/03126/2019, w przedmiocie nałożenia obowiązku wykonania określonych czynności.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
W dniu 9 września 2019 r. w zakładzie pracy prowadzonym przez skarżącego przeprowadzono kontrolę, która dotyczyła warunków zdrowotnych, środowiska pracy, utrzymania należytego stanu higienicznego zakładu pracy, przestrzegania przepisów dotyczących stosowania w działalności zawodowej substancji chemicznych i ich mieszanin oraz produktów biobójczych. W toku kontroli stwierdzono, że skarżący nie posiada aktualnych wyników pomiarów hałasu występującego w środowisku pracy pracownika fizycznego zatrudnionego przy remoncie palet, a także że ma miejsce niewłaściwy stan sanitarny i techniczny ścian, sufitu i podłogi w hali numer 1. W konsekwencji Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowi Mazowieckiej, zwany dalej "organem pierwszej instancji", wydał w dniu 8 października 2019 r. decyzję, w której nakazał skarżącemu przeprowadzenie pomiarów hałasu występującego w środowisku pracy pracownika fizycznego przy remoncie palet oraz zapewnić właściwy stan sanitarno-higieniczny sufitu, ścian i podłogi w hali nr 1. Nakazane czynności powinny być wykonane w terminie do dnia 30 listopada 2019 r. W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wskazał, że podczas kontroli powołano się na sprawozdanie z badań z dnia 14 września 2017 r., w którym stwierdzono, że pracodawca po raz pierwszy dokonał pomiarów hałasu na stanowisku pracownika fizycznego przy remoncie palet w dniu 1 września 2017 r. Pomiary nie były od tego czasu powtarzane. Tymczasem, zgodnie z przepisami ponowne badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy ponowne pomiary hałasu na określonym stanowisku pracy powinny być wykonane po upływie dwóch lat. W związku z powyższym organ ten stwierdził naruszenie § 13 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. Nr 33, poz. 166), zwanego dalej "rozporządzeniem w sprawie czynników szkodliwych". Organ stwierdził ponadto niewłaściwy stan sanitarny i techniczny ścian, sufitu i podłogi w hali nr 1: ściany i sufit były brudne, zakurzone, a posadzka betonowa nierówna, powybijana, z ubytkami betonu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jednym z obowiązków pracodawcy jest utrzymanie pomieszczeń pracy w czystości i porządku oraz prowadzenie w nich okresowych remontów, zaś podłogi w pomieszczeniach pracy powinny być równe i łatwe do utrzymania w czystości. W związku z powyższym PPIS stwierdził naruszenie § 14 oraz § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 ze zm.), zwanego dalej "rozporządzeniem w sprawie b.h.p.".