Głosowanie tajne w statucie jednostek pomocniczych gminy - Wyrok NSA z dnia 10 września 2024 r., sygn. III OSK 4035/21
Statut jednostki pomocniczej gminy może przewidywać możliwość uchwałodawstwa tajnego oraz określić szczególny tryb wyboru organów sołectwa, takie jak wymóg kworum, o ile nie narusza to przepisów wyraźnie określających granice kompetencji organów tej jednostki.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz Sędziowie: sędzia NSA Rafał Stasikowski sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) Protokolant: starszy asystent sędziego Joanna Ukalska po rozpoznaniu w dniu 10 września 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prokuratora Prokuratury Regionalnej w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 31 sierpnia 2020 r. sygn. akt III SA/GI 370/20 w sprawie ze skargi Prokuratora Okręgowego w [...] na uchwałę Rady Miejskiej [...] z dnia 22 maja 2018 r. nr [...] w przedmiocie przyjęcia statutu sołectwa [...] 1. odmawia sprostowania wyroku w zakresie oznaczenia numeru zaskarżonej uchwały, 2. oddala skargę kasacyjną, 3. oddala wniosek Rady Miejskiej [...] o zasądzenie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 31 sierpnia 2020 r. sygn. akt III SA/Gl 370/20 oddalił skargę Prokuratora Okręgowego w [...] na uchwałę Rady Miejskiej [...] z dnia 22 maja 2018 r. nr [...] w przedmiocie przyjęcia statutu sołectwa [...].
W uzasadnieniu orzeczenia Sąd pierwszej instancji uznał, że nietrafny jest zarzut skargi dotyczący naruszenia zasady jawności wyrażonej w art. 35 ust. 3 w związku z art. 11b i art. 14 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1875 z późn. zm.) zwanej dalej u.s.g., poprzez określenie w § 15 ust. 2 zaskarżonej uchwały, że na wniosek ¼ uprawnionych do głosowania mieszkańców Sołectwa obecnych na Zebraniu Wiejskim przeprowadza się w danej sprawie głosowanie tajne.