Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 10 września 2024 r., sygn. II SA/Gl 572/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Dziuk, Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska, Asesor WSA Agnieszka Kręcisz-Sarna (spr.), , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 10 września 2024 r. sprawy ze skargi M. J. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 27 lutego 2024 r. nr 010070/680/3373390/2023 w przedmiocie świadczenia wychowawczego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B. z dnia 8 sierpnia 2023 r., 2. zasądza od Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na rzecz skarżącej 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z 27 lutego 2024 r., nr [...] Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej "Prezes ZUS" lub "Organ odwoławczy") utrzymał w mocy decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B. (dalej "ZUS" lub "Organ pierwszej instancji") z 8 sierpnia 2023 r. w przedmiocie świadczenia wychowawczego.
Powyższa decyzja Prezesa ZUS zapadła w następującym stanie sprawy.
ZUS, po rozpatrzeniu wniosku M. J. (dalej "Skarżąca") o świadczenie wychowawcze na syna N.J. na okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r., decyzją z 8 sierpnia 2023 r. odmówił prawa do tego świadczenia. Organ pierwszej instancji wskazał, że nie może przyznać Skarżącej świadczenia wychowawczego na syna, gdyż Skarżąca nie sprawuje faktycznej opieki nad dzieckiem. ZUS powołał się na postanowienie Sądu Okręgowego w K. [...] Wydział Cywilny Rodziny z [...] r. w sprawie o sygn. akt [...].
Skarżąca wniosła odwołanie od ww. decyzji domagając się przyznania prawa do świadczenia wychowawczego na syna. Wskazała, że ww. orzeczenie Sądu Okręgowego w K. jest nieprawomocne, bowiem wniesiony został środek zaskarżenia, a syn znajduje się pod jej bezpośrednią opieką. Od prawie dwóch lat były mąż Skarżącej nie miał pod opieką ich dziecka, w tym także po wydaniu wyroku rozwodowego. To Skarżąca ponosi całkowity koszt wychowania syna. Z racji sprawowania opieki nad synem Skarżąca pobiera świadczenie pielęgnacyjne, gdyż wobec syna wydano orzeczenie o niepełnosprawności. Skarżąca wskazała, że zamieszkuje wspólnie z synem w G.