Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 5 września 2024 r., sygn. I SA/Ke 306/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak Sędziowie Sędzia WSA Artur Adamiec (spr.) Asesor WSA Magdalena Stępniak Protokolant Starszy inspektor sądowy Michał Gajda po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 września 2024 r. sprawy ze skargi W. M. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 27 maja 2024 r. nr 0111-KDIB1-2.4010.46.2024.2.BD w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania oddala skargę.

Uzasadnienie

W postanowieniu z 27 maja 2024 r. nr 0111-KDIB3-2.4010.46.2024.BD Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej utrzymał w mocy postanowienie tego organu z 26 marca 2024 r. nr 0111-KDlB1-2.4010.46.2024.1.MK odmawiające W. M. wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

Organ wyjaśnił, że wydanie interpretacji indywidualnej polega na dokonaniu oceny stanowiska. W przypadku braku możliwości dokonania takiej oceny, występują "inne przyczyny" o jakich mowa w art. 165a § 1 Ordynacji podatkowej, które uniemożliwiły wydanie interpretacji. Zarówno stan faktyczny, jak i zdarzenie przyszłe przedstawiane we wniosku muszą być skonkretyzowane i dotyczyć zindywidualizowanego podmiotu, bowiem omawiana instytucja interpretacji indywidualnej nie została wprowadzona w celu umożliwienia podmiotom zaznajamiania się z poglądami organu podatkowego na wykładnię określonych przepisów prawa podatkowego z przyczyn czysto poznawczych. Interpretacja prawa podatkowego nie ma na celu udzielenia porady prawnej, lecz udzielenie podatnikowi informacji w zakresie zastosowania przepisu prawa podatkowego w przedstawionym przez podatnika konkretnym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym sprawy. Zawarty we wniosku opis zdarzenia przyszłego jest ogólny i nie przedstawia określonej skonkretyzowanej przyszłej sytuacji faktycznej. Wniosek w przedłożonym kształcie powodował, że to organ musiałby sam kreować lub współkreować tło faktyczne planowanych przez wnioskodawcą, jako założyciela fundacji, działań, co stałoby w opozycji do treści art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej. Jak wynika z tego przepisu, przedstawienie zdarzenia, które wystąpiło już w przeszłości, jak również tego, które może dopiero nastąpić w przyszłości, cechować musi sią dużym stopniem precyzji i jednoznaczności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00