Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 września 2024 r., sygn. I SA/Wr 407/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędziowie Sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska, Sędzia WSA Tadeusz Haberka (sprawozdawca), Asesor WSA Łukasz Cieślak, Protokolant, Starszy specjalista Agnieszka Dąbrowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie 5 września 2024 r. sprawy ze skargi Skarbu Państwa Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo B. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 lutego 2024 r. znak 0112-KDIL1-1.4012.708.2023.1.AR w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi Skarbu Państwa Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo B. (dalej: Nadleśnictwo, strona, skarżący, wnioskodawca) jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: organ, DKIS) z 29 lutego 2024 r. znak 0112-KDIL1-1.4012.708.2023.1.AR dotycząca podatku od towarów i usług.
Postępowanie przed organem.
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Nadleśnictwo wskazało, że jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Strona zawarła z T. S.A. w K. (dalej: T.) dwie umowy, przedmiotem których było ustanowienie na rzecz T. służebności przesyłu na gruntach należących do wnioskodawcy. Były to umowy z 4 grudnia 2014 r. i z 4 października 2016 r.
W § 6 obu umów ustalono, że wysokość wynagrodzenia z tytułu ustanowienia służebności miał określać art. 39a ust. 2 ustawy z 28 września 1991 r. o lasach (Dz.U. z 2023 r., poz. 1356, ze zm.), do którego należało doliczyć podatek od towarów i usług. Miało być ono płatne w terminie 14 dni od otrzymania faktury, nie później jednak niż do 31 marca każdego roku. Zgodnie z powołanym przepisem wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu na rzecz przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się przesyłaniem lub dystrybucją energii elektrycznej ustala się w wysokości odpowiadającej wartości podatków i opłat ponoszonych przez Lasy Państwowe od części nieruchomości, z której korzystanie jest ograniczone w związku z obciążeniem tą służebnością (tutaj tym podatkiem był podatek leśny). Strony ustaliły nadto (§ 6 ust. 4 umów), że w przypadku, gdy właściwy organ podatkowy dokona zmiany wysokości podatków gruntowych, wynagrodzenie z tytułu ustanowienia służebności ulegnie zmianie zgodnie z dokonaną przez organ podatkowy korektą podatku (zobowiązania podatkowego). Niezależnie od wynagrodzenia (§6 ust. 5 umów) T. zobligowany został do zapłaty kompensaty za ograniczenie w korzystaniu z nieruchomości przez Nadleśnictwo.