Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 4 września 2024 r., sygn. III SA/Po 64/24
Dnia 4 września 2024 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirella Ławniczak Sędzia WSA Walentyna Długaszewska Asesor sądowy WSA Piotr Ławrynowicz (sprawozdawca) Protokolant: st. sekr. sąd. Sławomir Rajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 września 2024 roku sprawy ze skargi [...] Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w [...] na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 8 grudnia 2023 roku nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier hazardowych na automatach bez zezwolenia oddala skargę
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej (dalej: "DIAS") decyzją z 8 grudnia 2023 r. nr [...] na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm., dalej: O.p.) w związku z art. 2 ust. 3 i 5, art. 89 ust. 1 pkt 1, ust. 4 pkt 1 lit. a), art. 90 ust. 1 pkt 1 i ust. 2, art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 165 ze zm., dalej: u.g.h.), po rozpatrzeniu odwołania [...] sp. z o.o. w [...] (dalej: spółka/strona/skarżąca) od decyzji Naczelnika W. Urzędu Celno-Skarbowego w P. (dalej: NWUCS) z 23 marca 2023 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia ww. spółce kary pieniężnej w łącznej wys. 300.000 zł za urządzanie gier hazardowych na automatach: [...] nr [...], [...] nr [...] oraz [...] nr [...], bez koncesji, bez zezwolenia lub bez dokonania wymaganego zgłoszenia - utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.
Decyzję tę wydano przyjmując następujący stan faktyczny i prawny.
Funkcjonariusze kontroli celno-skarbowej UCS w P. 11 lutego 2019 r. przeprowadzili działania kontrolne w lokalu przy ul. [...] w [...]. Stwierdzili w nim obecność 4 urządzeń elektronicznych o nazwach: [...] nr nr [...], [...] nr [...], [...] nr [...] oraz [...] nr [...], przypominających automaty do gier hazardowych. Funkcjonariusze przesłuchali świadka – pracownika spółki zatrudnionego w ww. lokalu – A. G., dokonali oględzin automatów oraz na ww. pierwszych trzech z czterech urządzeniach przeprowadzili eksperyment procesowy (urządzenia [...] [...] nie udało się uruchomić), w wyniku którego ustalili, że gry oferowane na nich wypełniają przesłanki gier na automatach w rozumieniu u.g.h. Automaty te zatrzymano. Na podstawie załączonych do protokołu przeszukania oświadczenia I. R. – prezesa spółki oraz informacji podanych na tabliczkach znajdujących się na urządzeniach ustalili, że urządzenia należą do spółki [...].