Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 29 sierpnia 2024 r., sygn. I SA/Po 304/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna – Kubicka Sędziowie: Sędzia WSA Karol Pawlicki Asesor sądowy WSA Michał Ilski (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 29 sierpnia 2024 r. sprawy ze skargi J. B. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 marca 2024 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 stycznia 2024 r., nr [...]; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącego kwotę [...] (słownie: pięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Pismem z 11 października 2023 r. J. B. oraz K. Z. zwrócili się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych. Jako zainteresowanego będącego stroną postępowania wskazano J. B. (zwanego dalej również skarżącym lub wnioskodawcą).
Przedstawiając opis zdarzenia przyszłego wnioskodawcy wskazali m. in., że są wspólnikami P. H.-U. J. B. K. Z. sp. j. z siedzibą w [...]. W związku z planowanym zakończeniem działalności gospodarczej wspólnicy zamierzają nieopłatnie wycofać ze spółki nieruchomości do majątku osobistego wspólników a następnie dokonać rozdziału pomiędzy siebie wycofanych do majątku prywatnego nieruchomości przez zniesienie współwłasności. Przeniesienie prawa własności nieruchomości nastąpi przy zachowaniu proporcji udziałów w nieruchomościach, odpowiadających udziałom przysługującym poszczególnym wspólnikom spółki jawnej w zyskach i stratach w spółce jawnej (współwłasność).
Następnie wspólnicy planują znieść współwłasność nieruchomości w ten sposób, że dokonają podziału nieruchomości pomiędzy siebie, tak aby każdy z nich posiadał samodzielnie własność nieruchomości o łącznej wartości odpowiadającej wartości 50% łącznej wartości nieruchomości przed zniesieniem współwłasności. Z uwagi na fakt, że wspólnicy posiadają po 50% udziałów w spółce jawnej, nie będzie możliwe fizyczne podzielenie nieruchomości dokładnie w połowie. W związku z tym wspólnicy dokonali wyceny rynkowej nieruchomości i na tej podstawie dokonali grupowania nieruchomości w dwie grupy nieruchomości o podobnej wartości. Pierwszą grupę stanowią nieruchomości o łącznej wartości [...] zł. Drugą grupę stanowią nieruchomości o łącznej wartości [...] zł.