Wyrok NSA z dnia 18 lipca 2024 r., sygn. II GSK 1302/24
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Mirosław Trzecki po rozpoznaniu w dniu 18 lipca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "A." Sp. z o.o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 grudnia 2023 r. sygn. akt V SA/Wa 2480/23 w sprawie ze sprzeciwu "A." Sp. z o.o. w K. od decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia 11 października 2023 r. nr PORZI.503.189.2018.KWO.KSI.2 w przedmiocie nakazu usunięcia stwierdzonych uchybień dotyczących realizacji zapotrzebowania na produkty lecznicze 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości; 2. uchyla zaskarżoną decyzję w całości; 3. zasądza od Głównego Inspektora Farmaceutycznego na rzecz "A." Sp. z o.o. w K. 1037 (tysiąc trzydzieści siedem) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 21 grudnia 2023 r., sygn. akt V SA/Wa 2480/23, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił sprzeciw "A." Sp. z o.o. w K. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z 11 października 2023 r. w przedmiocie nakazu usunięcia uchybień dotyczących realizacji zapotrzebowania na produkty lecznicze.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
Śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Katowicach (dalej jako: "organ pierwszej instancji") decyzją z 19 grudnia 2017 r. nakazał przedsiębiorcy "A." Sp. z o.o. w K. (dalej jako: "skarżąca"), prowadzącemu aptekę ogólnodostępną o nazwie "M." zlokalizowanej w G. przy ul. [...]: 1) realizować zapotrzebowania na produkty lecznicze dla komórek organizacyjnych podmiotów leczniczych zgodnie z wykazami ustalonymi na podstawie § 1, § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 stycznia 2011 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, które mogą być doraźnie dostarczane w związku z udzielanym świadczeniem zdrowotnym oraz wykazu produktów leczniczych wchodzących w skład zestawów przeciwwstrząsowych, ratujących życie (Dz. U. Nr 18 poz. 94; dalej jako: "rozporządzenie") wydanego na podstawie art. 68 ust. 7 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2301, ze zm., dalej: "p.f."); 2) zaprzestać wydawania na podstawie zapotrzebowania produktów leczniczych bez uprzedniego sprawdzenia poprawności wystawienia zapotrzebowania, w tym weryfikacji, czy nie zachodzi przypadek uzasadnionego podejrzenia, że produkt leczniczy może być zastosowany w celu pozamedycznym; 3) zaprzestać wydawania na podstawie zapotrzebowania produktów leczniczych bez uprzedniego sprawdzenia, czy osoba, która zgłosiła się po odbiór produktów leczniczych, została do tej czynności upoważniona w zapotrzebowaniu; 4) zaprzestać wydawania produktów leczniczych na podstawie zapotrzebowania, dla którego upłynął termin ważności, tj. gdy upłynęło więcej niż 14 dni od dnia wystawienia zapotrzebowania oraz 5) umieszczać na realizowanym zapotrzebowaniu: pieczęć apteki, datę realizacji zapotrzebowania oraz podpis i pieczątkę osoby realizującej zapotrzebowanie.