Brak podstaw do odszkodowania za wypowiedzenie pozornej umowy o pracę - Wyrok SN z dnia 27 października 2021 r., sygn. II PSKP 59/21
Umowa o pracę zawarta dla pozoru (art. 83 § 1 k.c. w związku z art. 300 k.p.) jest nieważna od początku, a jej późniejsze formalne wypowiedzenie przez pracodawcę, który nie miał wiedzy o pierwotnej pozorności, nie może stanowić podstawy do odszkodowania przewidzianego w art. 45 § 1 k.p., gdyż nieważna umowa nie wywołuje skutków prawnych.
Sąd Najwyższy w składzie:
Prezes SN Piotr Prusinowski (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Bohdan Bieniek
SSN Krzysztof Rączka
w sprawie z powództwa A.P. przeciwko E. Spółce Akcyjnej z siedzibą w O. o odszkodowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 27 października 2021 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w G. z dnia 14 czerwca 2019 r., sygn. akt VII Pa […],
I. oddala skargę kasacyjną,
II. zasądza od powódki na rzecz pozwanej 240 zł (dwieście czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powódka A.P. domagała się zasądzenia od E. S.A w O. 46.000 zł tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem i nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia za pracę wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie.
Wyrokiem z dnia 19 grudnia 2018 r. Sąd Rejonowy w G., w pkt I. oddalił powództwo, a w pkt II. rozliczył koszty procesu. Sąd ten ustalił, że powódka od dnia 9 września 2013 r. została zatrudniona w ramach umowy zlecenia w E. Sp. z o. o. w S. jako dyrektor finansowy. Spółka ta pełniła rolę spółki zarządzającej (Lider Segmentu) - obecnie E. Sp. z o. o.
Z dniem 31 października 2014 r. spółka E. S.A. oraz powódka zgodnie postanowili rozwiązać za porozumieniem stron umowę zlecenia usług zarządzania zawartą w dniu 6 września 2013 r. Mocą porozumienia powódka oświadczyła, że w ciągu 7 dni od daty podpisania porozumienia (28 października 2014 r.) podejmie zatrudnienie w Spółce Grupy Kapitałowej E..