Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.403.2024.3.ZK

Zaliczenie kosztów materiałów i surowców, wynagrodzeń oraz usług, bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością B+R poniesionych na wytworzenie maszyn/urządzeń/linii, niezależnie od tego czy zostaną one finalnie sprzedane - do kosztów kwalifikowanych. Skorzystanie z ulgi badawczo-rozwojowej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 lipca 2024 r., wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 sierpnia 2024 r. oraz pismem z 19 sierpnia 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

X sp. z o.o. z siedzibą w (…), numer KRS (…) (dalej: „Spółka”, „Wnioskodawca”) posiada w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego. Spółka prowadzi działalność od (…) 2017 roku. Działalność gospodarcza Spółki opiera się przede wszystkim na projektowaniu i budowaniu maszyn, urządzeń oraz kompleksowych linii montażowych oraz produkcyjnych.

Od 2017 roku Wnioskodawca dostarcza na polski rynek nowoczesne i zindywidualizowane rozwiązania z branży automatyki przemysłowej. Spółka realizuje projekty i buduje maszyny dla podmiotów m.in. z (…). Wnioskodawca oferuje: projektowanie i budowanie pełnych linii montażowych bądź produkcyjnych lub ich poszczególne etapy takie jak: (…).

Spółka nie korzysta z zwolnień podatkowych, których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „CIT”).

Spółka oferuje swoim klientom autorskie rozwiązania dopasowane pod ścisłe wymagania klienta. Zaoferowane rozwiązanie musi spełniać określone przez niego warunki takie jak m.in.:

1.wydajność produkcji - służąca poprawie efektywności produkcji i/lub poprawie jakości oferowanego przez niego produktu,

2.poprawa bezpieczeństwa/ergonomii środowiska pracy klienta,

3.automatyzacja produkcji i/lub minimalizacja pracy człowieka przy czynnościach powtarzalnych lub niebezpiecznych.

Wnioskodawca spełnia wymagania klientów dostarczając im nowatorskie rozwiązania w zakresie następujących usług/produktów:

1.projektowanie i budowa linii montażowych,

2.projektowanie i budowa stanowisk zrobotyzowanych mających za zadanie zautomatyzować procesy technologiczne klienta,

3.projektowanie i produkcja maszyn np. (…).

W celu spełnienia wymagań klientów Spółka przy uwzględnieniu zmieniających się warunków rynkowych systematycznie prowadzi działania mające na celu dostarczenie najwyższej jakości produktów, co powoduje że działalność badawczo-rozwojowa (dalej: „B+R”) jest podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania już istniejących zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Działalność B+R jest nieodzownym elementem funkcjonowania Spółki. Aby dostarczać najlepsze rozwiązania Wnioskodawca musi poszukiwać i testować nowe technologie, zamienniki, materiały jako elementy produktów, doskonalić/ulepszać już istniejące technologie i rozwiązania.

Spółka nie prowadzi produkcji seryjnej, każda maszyna/linia produkcyjna lub montażowa/ urządzenie jest dopasowana pod indywidualne wymagania klienta i oferowany przez niego produkt. Tym samym nie może ona zostać zastosowana w innym podmiocie bez odpowiedniego dostosowania - produkcja prototypowa. Poprzez produkcję prototypową Spółka rozumie stworzenie zupełnie nowych lub znacząco zmodyfikowanych urządzeń zakończonych przeprowadzeniem pełnego procesu wdrażania pierwszego egzemplarza nowego wyrobu. Jeżeli wytworzony prototyp spełnia wszystkie wymagania klienta i został on przez niego zaakceptowany to zostaje sprzedany klientowi (zgodnie ze złożonym przez klienta zamówieniem lub podpisaną umową).

Wnioskodawca zatrudnia wykwalifikowaną kadrą inżynierską i menadżerską, dysponującą wiedzą zdobytą podczas studiów wyższych (m.in. politechnicznych). Część kadry, w tym Prezes Spółki, posiada również doświadczenie naukowe zdobyte w trakcie realizacji pracy w projektach B+R na (i dla) uczelni. Specjaliści są biegli z zakresu projektowania konstrukcji, inżynierii mechanicznej, elektrycznej oraz informatycznej szczególnie odnośnie tworzenia oprogramowania przemysłowego. Spółka dwukrotnie otrzymała dofinansowanie z środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na projekty o charakterze B+R, co pozwoliło jej wyrobić nawyk ciągłego rozwoju i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań. Projekty współfinansowane zostały już zakończone. W wyniku prowadzonych prac, Spółka uzyskuje i doskonali praktyczną wiedzę z zakresu (…). Wnioskodawca zatrudnia pracowników zaangażowanych w realizację prac B+R, wskazanych we wniosku na podstawie umowy o pracę oraz umowy zlecenie. Koszty wynagrodzeń stanowią należności, które wynikają z art. 12 oraz z art. 13 ust. 8 lit a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Elementami ww. wynagrodzeń jest: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, premie, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop.

Typowy cykl pracy (cykl projektowy) Wnioskodawcy składa się z następujących etapów:

1.Tworzenie koncepcji rozwiązania spełniającego wymagania klienta, harmonogramu realizacji oraz szacunek kosztów projektu.

2.Doprecyzowanie zaproponowanej koncepcji z klientem.

3.Zaprojektowanie linii/urządzenia/stanowiska, ustalenie harmonogramu prac, aktualizacja budżetu projektu, stworzenie listy zakupów oraz ich realizacja.

4.Budowa linii/urządzenia/stanowiska.

5.Przeprowadzenie testów i walidacja postawionych wymagań.

W zakresie etapu 1 prowadzone są rozmowy z klientem. Na podstawie otrzymanych od niego informacji tworzona jest koncepcja rozwiązania. Przygotowywany jest jego opis, czasami również wizualizacja, która ma w możliwie najlepszy sposób zobrazować przygotowane rozwiązanie spełniające stawiane przez klienta wymagania. Osoba przygotowująca koncepcje konsultuje ją ze specjalistami z zakresu konstrukcji oraz automatyki w celu weryfikacji poprawności przyjętego rozwiązania pod względem możliwości technicznych oraz przeprowadza wstępną analizę materiałów i technologii, które mogą zostać zastosowane. Sporządzane są cechy oraz funkcjonalność rozwiązania, spełniające wytyczne otrzymane od klienta. Szacowany jest harmonogram wykonania projektu oraz koszty materiałów i usług jak również godzin pracy poszczególnych specjalistów koniecznych do realizacji projektu. Po akceptacji ogólnych rozwiązań i uzyskaniu akceptacji klienta Spółka może przejść do kolejnego etapu. W fazie 1 Spółka ponosi głównie koszty wynagrodzeń pracowników oraz koszty korzystania na podstawie umów leasingu z urządzeń lub maszyn (np. sprzęt komputerowy), a także koszt odpisów amortyzacyjnych środków trwałych w części odpowiadającej poziomowi ich wykorzystania w realizacji projektu.

W zakresie etapu 2 następuje dalsze doprecyzowanie funkcjonalności urządzenia/maszyny/linii montażowej/produkcyjnej w porozumieniu z klientem. Jest to też faza, w której klient dostarcza Spółce bardziej szczegółowych informacji odnośnie produktu, którego ma dotyczyć projekt, jeżeli występuje taka konieczność dostarcza próbki produktu powiązanego z projektem na których prawie zawsze prowadzone są czynności testowe i budowane jest stanowisko testowe (tzw. proof of concept). Ponownie weryfikowane są potencjalne uwarunkowania techniczne rozważanego rozwiązania. Wnioskodawca na tym etapie ponosi koszty w postaci: wynagrodzeń pracowników (inżynierów, projektantów, konstruktorów, automatyków, zakupowców), koszty zakupu surowców i materiałów oraz usług niezbędnych do realizacji prac koncepcyjnych i wstępnego projektowania oraz koszty korzystania na podstawie umów leasingu z urządzeń lub maszyn (np. sprzęt komputerowy, wycinarka laserowa), a także koszt odpisów amortyzacyjnych środków trwałych w części odpowiadającej poziomowi ich wykorzystania w realizacji projektu.

W kolejnym etapie osoba nadzorującą merytoryczną i terminową realizację projektu wyznacza osobom zaangażowanym w realizację projektu zadania, sporządza harmonogram, który jest aktualizacją tego z etapu pierwszego oraz uaktualnia kosztorys projektu. W tej fazie realizowane jest projektowanie urządzenia od strony (…). Podczas tworzenia rysunków technicznych wykorzystywane jest specjalnie do tego przeznaczone oprogramowanie (…), natomiast do schematów elektrycznych wykorzystywane jest oprogramowanie (…). Spółka na tym etapie ponosi koszty w postaci wynagrodzeń pracowników (inżynierów, projektantów, konstruktorów, automatyków, zakupowców), koszty zakupu surowców i materiałów oraz usług niezbędnych do realizacji prac projektowych, oraz koszty korzystania na podstawie umów leasingu z urządzeń lub maszyn ( np. sprzęt komputerowy, wycinarka laserowa), a także koszt odpisów amortyzacyjnych środków trwałych w części odpowiadającej poziomowi ich wykorzystania w realizacji projektu.

W 4 etapie następuje budowa maszyny/urządzenia/linii. Ponieważ jest to prototyp już na tym etapie są dokonywane zmiany i udoskonalenia, które pozwolą uzyskać lepsze efekty. W tej fazie Wnioskodawca ponosi koszty takie jak w etapie 3.

W ostatnim etapie są przeprowadzane testy funkcjonalne urządzenia/maszyny/linii i następuje wewnętrzna weryfikacja zgodności produktu z założeniami przyjętymi w poprzednich fazach oraz wymaganiami klienta. Zazwyczaj jest to też etap, w którym klient ocenia z swojej strony zgodność prezentowanego produktu z przekazanymi wymaganiami, może on wówczas zgłosić swoje uwagi. Jeżeli Spółka lub klient zidentyfikują błędy lub niezgodność, jest to faza, w której występuje konieczność opracowania oraz wprowadzenia zmian opracowanego rozwiązania. Pracownicy Spółki przestępują wówczas do przygotowania niezbędnych poprawek i modyfikacji. Jest to naturalny efekt budowania maszyny/urządzenia/linii dostosowanej pod indywidualne wymagania. Nie ma możliwości przewidzenia lub zasymulowania wszystkich elementów w wcześniejszych fazach. W następstwie tego zespół inżynierów projektuje, zmienia i modyfikuje produkt tak długo, aż uda mu się uzyskać zgodność produktu, która zostanie zaakceptowana przez klienta. Wówczas następuje instalacja produktu oraz dostosowanie go do środowiska pracy klienta. Produkt zostaje wtedy ponownie przetestowany w warunkach, w których ma być wykorzystywany oraz zostaje uruchomiony. Na tym etapie zostają wdrożone kolejne poprawki oraz modyfikacje jeżeli tego wymaga finalne dostosowanie urządzenia/maszyny/linii do wymagań klienta. Prace realizowane w tym etapie generują następujące koszty: wynagrodzenia pracowników (inżynierów, konstruktorów, automatyków, zakupowców, project menadżerów), zakupu surowców, usług, materiałów i narzędzi niezbędnych do wykonania testów funkcjonalnych oraz do wdrożenia modyfikacji prototypu urządzenia, oraz koszty korzystania na podstawie umów leasingu z urządzeń lub maszyn (np. sprzęt komputerowy, wycinarka laserowa), a także koszt odpisów amortyzacyjnych środków trwałych w części odpowiadającej poziomowi ich wykorzystania w realizację projektu.

W zakresie kosztów dotyczących leasingów maszyn lub urządzeń Wnioskodawca oświadcza, że umowy te nie zostały zawarte z podmiotem powiązanym, w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz są to umowy leasingu operacyjnego.

Główną działalnością Spółki jest realizacja projektów pod indywidualne zamówienia klientów. Działalność B+R jest prowadzona w sposób systematyczny, twórczy i projektowy, co wskazują przedstawione powyżej kolejne etapy cyklu pracy Spółki, w którym jest realizowany projekt. Praca projektowa w zakresie działalności B+R jest realizowana zgodnie z wewnętrznymi procedurami zarządzania Wnioskodawcy, które określają podstawowe zasady przebiegu, planowania i monitorowania każdego projektu. W efekcie prac B+R, Spółka wytwarza nowe, zmienione lub ulepszone rozwiązania, często w zaawansowanym poziomie (produkty lub procesy) co jest podyktowane potrzebami rynku. Prace B+R Spółki polegają głównie na poszukiwaniu, nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnie aktualnie wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych zasobów wiedzy lub/oraz zmienionych, ulepszonych, innowacyjnych nowych produktów (maszyn/urządzeń/linii). Prowadzone prace B+R wpływają na powstawanie nowej wiedzy z zakresu inżynierii mechanicznej, elektrycznej, analizy danych i nowatorskich technologii oprogramowania.

Produkty tworzone w ramach prac B+R nie były/nie są związane z standardowymi, powtarzalnymi i okresowymi zmianami w wytwarzanym produkcie. Produkowane rozwiązania charakteryzują się wysokim poziomem zaawansowania i innowacyjności. Posiadają innowacyjne i indywidualne funkcjonalności. Prace B+R prowadzone w Spółce zawsze dążyły/dążą do opracowania i/lub wytworzenia rozwiązania/produktu, który nie istniały/istnieją na rynku lub w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy, bądź są na tyle nowatorskie, że w istotny sposób różnią się od funkcjonujących już na rynku rozwiązań/produktów. Jednocześnie, Spółka wskazuje, że prace B+R nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzonych do oferowanych produktów, nawet jeżeli te zmiany miały charakter ulepszeń.

Działalność B+R Wnioskodawcy ma charakter nowatorski i prowadzi do tworzenia nowej wiedzy lub wykorzystywania elementów wiedzy istniejącej do tworzenia nowych zastosowań. Działalność ta jest podejmowana w sposób usystematyzowany (zgodnie z opisanym powyżej cyklem projektowym, z uwzględnieniem opracowanego harmonogramu, w oparciu o zaplanowane zasoby osobowe, techniczne i finansowe) i regularny.

Spółka wyodrębnia koszty kwalifikowane w odrębnej ewidencji rachunkowej zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o CIT. Koszty każdego projektu są ewidencjonowane i dają możliwość powiązania danego kosztu bezpośrednio z projektem. Ewidencja jest prowadzona w pliku Excel oraz systemie wewnętrznym. Wnioskodawca ma możliwość wyodrębnienia w tych kosztach kosztów kwalifikowanych zgodnie z art. 18d ust. 2, 21 i 3 ustawy o CIT, i właśnie je chciałby odliczyć w uldze zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT. Koszty kwalifikowane zostały/zostaną pokryte z środków własnych Spółki i nie zostały/nie zostaną jej zwrócone w jakiejkolwiek formie. Wnioskodawca zamierza odliczać koszty kwalifikowane w zeznaniach podatkowych za rok, w którym zostały poniesione koszty kwalifikowane. Spółka odliczać będzie koszty kwalifikowane jedynie w zakresie odpowiadającym części powiązanej z pracami B+R. Wydatki, które Wnioskodawca zamierza odliczyć w ramach ulgi B+R stanowią dla niego koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W zakresie usług, które wymienione są w wniosku Wnioskodawca ma na myśli usługi np. programistyczne, montażowe, obróbkowe, cięcia, kierowanie pracami nad projektami oraz nadzorcze. Są to usługi konieczne do realizacji projektu, a których nie jest on w stanie zrealizować samodzielnie przy wykorzystaniu posiadanych zasobów kadrowych lub parku technologicznego. Ze względu na prowadzony charakter działalności wnioskodawca jest zmuszony do poszukiwania na rynku specyficznych usług, które pozwolą na dostarczenie klientowi linii/maszyn/urządzeń, które będą dostosowane pod wytwarzany przez niego produkt. Wykonawcami tego typu usług są zarówno wyspecjalizowane podmioty (np. firmy obróbkowe, software house itp.) ale też osoby fizyczne (np. programiści).

W piśmie z 12 sierpnia 2024 r. i 19 sierpnia 2024 r., wskazali Państwo następujące odpowiedzi na pytania zadane w wezwaniu:

1.Czy prowadzona przez Państwa działalność stanowi działalność badawczo-rozwojową zgodnie z art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność opisana we wniosku stanowi działalność badawczo-rozwojową zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zostało to potwierdzone wydaną dnia 25 czerwca 2024 r., interpretacją - znak pisma: 0111-KDIB1-3.4010.217.2024.3.JMS.

2.Jakie konkretnie usługi są przedmiotem pytania oznaczonego we wniosku nr 1? Proszę jednoznacznie wskazać te usługi oraz opisać na czym polegają.

Usługi, które są przedmiotem pytania oznaczonego we wniosku nr 1 to:

a.Usługa montażu i instalacji – (…);

b.usługa zarządzania, nadzorowania oraz kierowania prac – (…);

c.usługa projektowania mechanicznego, elektrycznego i automatyki (…);

d.usługa realizacji zakupów, logistyki i magazynowania – (…);

e.usługa programowania – (…);

f.usługa obróbki elementów – (…);

g.usługa cięcia elementów – (…);

h.usługa hotelowa – (…);

i.usługa transportowa – (…);

j.usługa malowania – (…);

k.usługa szkolenia pracowników klienta – (…);

l.usługa prawna – (…).

3.Jakie konkretnie usługi „konieczne do wykonywania projektu (…)” są przedmiotem pytania oznaczonego we wniosku nr 2? Proszę jednoznacznie wskazać te usługi oraz opisać na czym polegają.

Są to usługi takie same jak w odpowiedzi nr 2.

4.Jakie usługi mają Państwo na myśli wskazując na: „W zakresie usług, które wymienione są w wniosku Wnioskodawca ma na myśli usługi np. programistyczne, montażowe, obróbkowe, cięcia, kierowanie pracami nad projektami oraz nadzorcze (…).”? Proszę jednoznacznie i konkretnie wskazać te usługi.

Są to usługi takie same jak w odpowiedzi nr 2.

5.Od jakich podmiotów nabywają Państwo usługi wskazane w pytaniu oznaczonym we wniosku nr 1?

Wnioskodawca nabywa usługi wskazane w pytaniu oznaczonym we wniosku nr 1 od podmiotów oferujących te usługi na rynku- są to podmioty niepowiązane. Usługę zarządzania, nadzorowania oraz kierowania pracami projektu nabywa częściowo od podmiotu powiązanego jakim jest udziałowiec spółki.

6.Od jakich podmiotów nabywają Państwo usługi wskazane w pytaniu oznaczonym we wniosku nr 2?

Wnioskodawca nabywa usługi wskazane w pytaniu oznaczonym we wniosku nr 1 od podmiotów oferujących te usługi na rynku- są to podmioty niepowiązane. Usługę zarządzania, nadzorowania oraz kierowania pracami projektu nabywa częściowo od podmiotu powiązanego jakim jest udziałowiec spółki.

7.Czy przedmiotem pytania nr 2 jest również wynagrodzenie za czas nieobecności pracowników?

Tak, przedmiotem pytania nr 2 jest również wynagrodzenie za czas usprawiedliwionej nieobecności pracowników taki jak świadczenie urlopowe oraz chorobowe.

Pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

1.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Spółka będzie uprawniona do odliczenia na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a oraz ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, kosztów materiałów i surowców, wynagrodzeń oraz usług, bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością B+R, które będą kosztami kwalifikowanymi poniesionych na wytworzenie maszyn/urządzeń/linii, niezależnie od tego czy zostaną one finalnie sprzedane? (część pytania oznaczonego we wniosku nr 1 z wyłączeniem wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę)

2.Czy Wnioskodawca może odliczyć od podstawy opodatkowania, na zasadach wynikających z art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o CIT, wysokość wynagrodzeń pracowników bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością B+R, takich jak wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, premie, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop oraz koszty usług koniecznych do wykonania projektu wymienionych w wniosku, jako koszt kwalifikowany, w zakresie w jakim wykonywane w ramach usługi czynności, są bezpośrednio związane z działalnością B+R? (część pytania oznaczonego we wniosku nr 2)

Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

1.Zdaniem Wnioskodawcy, jest on uprawniony do odliczenia na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a oraz ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, kosztów materiałów i surowców, wynagrodzeń oraz usług, bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością B+R, które będą kosztami kwalifikowanymi poniesionymi na wytworzenie prototypów maszyn/urządzeń/linii, niezależnie od tego czy zostaną one finalnie sprzedane.

2.Wnioskodawca jest zdania, że może on odliczyć od podstawy opodatkowania, na zasadach wynikających z art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o CIT, wysokość wynagrodzeń pracowników bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością B+R, takich jak wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, premie, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop oraz kosztów usług koniecznych do wykonania projektu wymienionych we wniosku. Spółka jest zdania, że może je odliczyć jako koszt kwalifikowany, w zakresie w jakim wykonywane w ramach usługi czynności, związane są bezpośrednio z działalnością B+R.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ad. 1 - 2

Stosownie do art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”, „updop”),

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 updop.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się

1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

5) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a) przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b) prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c) odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d) opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

W myśl art. 18d ust. 3 updop,

za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zgodnie z art. 18d ust. 5 updop,

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Stosownie do art. 18d ust. 6 updop,

podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Zgodnie z art. 18d ust. 7 uCIT,

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Art. 18d ust. 8 updop,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym,

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop,

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu updop,

3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 updop,

4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy updop, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

5.jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

6.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

7.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w uCIT,

koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadą przyjętą w orzecznictwie, jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.

Przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2024 r., poz. 226, dalej: „updof”),

za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Ponadto, od 1 stycznia 2018 r., przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane, poza należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 uCIT), również należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1a updop).

Stosownie do art. 13 pkt 8 lit. a updof:

za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Koszty kwalifikowane prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej stanowią wydatki na wynagrodzenia osób z którymi zawarta została umowa wynikająca z art. 13 pkt 8 lit. a updof, a którzy wykonują określone prace w ramach prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy w danym miesiącu, wyłącznie do kosztów wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia/o dzieło od 1 stycznia 2018 r.

Oznacza to, że poniesione koszty pracownicze mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1, 1a updop, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu oraz w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia w danym miesiącu.

Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Mając powyższe na uwadze, należy zatem przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a updop.

Odnosząc się do kosztów nabycia materiałów i surowców należy odwołać się do art. 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p., który stanowi, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek‑Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W tym miejscu zauważyć należy, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Zaznaczyć należy, że obowiązujące przepisy w zakresie ulgi B+R pozwalają na zakwalifikowanie do niej kosztów materiałów i surowców, które podatnik zaliczył do kosztów uzyskania przychodów i są one bezpośrednio związane z prowadzoną przez niego działalnością badawczo-rozwojową.

Z wniosku wynika, że  nabywają Państwo następujące usługi bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością B+R tj.:

a.usługa montażu i instalacji – (…);

b.usługa zarządzania, nadzorowania oraz kierowania prac – (…);

c.usługa projektowania mechanicznego, elektrycznego i automatyki (…);

d.usługa realizacji zakupów, logistyki i magazynowania - (…);

e.usługa programowania – (…);

f.usługa obróbki elementów – (…);

g.usługa cięcia elementów – (…);

h.usługa hotelowa – (…);

i.usługa transportowa – (…)

j.usługa malowania – (…);

k.usługa szkolenia pracowników klienta – (…);

l.usługa prawna – (…),

- które nabywane są od podmiotów oferujących te usługi na rynku od podmiotów niepowiązanych. Z kolei usługi zarządzania, nadzorowania oraz kierowania pracami projektu nabywa częściowo od podmiotu powiązanego jakim jest udziałowiec spółki.

Koszty ww. usług nabywanych od podmiotów zewnętrznych nie mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, nie mieszczą również w żadnym innym art. 18d ust. 2-3 updop. Koszty usług nie mogą więc zostać zaliczone do kosztów kwalifikowanych.

Skoro koszty usług, które są przedmiotem wniosku, nie mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 18d ust. 2-3 updop, to nie mogą zostać zaliczone jako koszty kwalifikowane.

Państwa stanowisko w zakresie ustalenia:

1)czy Spółka będzie uprawniona do odliczenia na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a oraz ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, kosztów materiałów i surowców, wynagrodzeń oraz usług, bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością B+R, poniesionych na wytworzenie maszyn/urządzeń/linii, niezależnie od tego czy zostaną one finalnie sprzedane (część pytania oznaczonego we wniosku nr 1 z wyłączeniem wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę), w części dot.:

-kosztów materiałów i surowców, wynagrodzeń, jest prawidłowe,

-kosztów usług, jest nieprawidłowe;

2)czy Wnioskodawca może odliczyć od podstawy opodatkowania, na zasadach wynikających z art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o CIT, wysokość wynagrodzeń pracowników bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością B+R , takich jak wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, premie, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, oraz koszty usług koniecznych do wykonania projektu wymienionych w wniosku, jako koszt kwalifikowany, w zakresie w jakim wykonywane w ramach usługi czynności, są bezpośrednio związane z działalnością B+R (część pytania oznaczonego we wniosku nr 2) w części dot.:

-wysokości wynagrodzeń pracowników bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością B+R , takich jak wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, premie, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, jest prawidłowe;

-kosztów usług koniecznych do wykonania projektu wymienionych w wniosku, jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

W pozostałym zakresie dot. pytania oznaczonego we wniosku nr 1 oraz nr 2 tj. w zakresie zaliczenia do kosztów kwalifikowanych wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę (świadczenie urlopowe i chorobowe) zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935, dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00